Ana sayfa Portekiz Lizbon Yeme İçme Rehberi: Lizbon’da Ne Yenir İçilir?

Lizbon Yeme İçme Rehberi: Lizbon’da Ne Yenir İçilir?

1124
0

Lizbon Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu, Atlantik Okyanusu kıyısında, Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir.

Lizbon 3 milyona yakın nüfusa sahip bir şehir. Fakat bu yoğunluk şehir merkezinin dışında, dolayısıyla çok kalabalık bir şehir olduğunu söyleyemeyiz. Şehir uygun fiyatlarda güzel bir gezi yapmak için ideal.

Lizbon Yeme İçme RehberiLizbon’da ne yenir

İstanbul 7 tepe tabiri Lizbon içinde geçerli. Rossio’da tepede yer alan kaleye çıkarak enfes okyanus ve panaromik şehir manzarasının tadını çıkarın.

Deniz kenti Lizbon’da deniz ürünleri en çok rağbet gören lezzetlerden. Ancak Portekiz kültürüne özgü başka yemek ve içecek önerilerimizde olacak.

Lizbon ne yenir

Lizbon’da Ne Yenir?

1- Lizbon Ciğeri

Lizbon ciğeri tatmadan dönmemeniz gereken bir yemek türüdür. Yanlış duymadınız. 🙂 Arnavut ciğerini andıran ve farklı olarak içinde salam da kullanılan ciğerini denemelisiniz. Ciğerler yağda pişirilmeden önce ince şeritler halinde kesilip marine ediliyor ardından içine salam ilavesi yapıldıktan sonra pişiriliyor.

Lizbon ciğeri nerede yenirLizbon’da yeme içme yerleri

2- Beef Rosto

Lizbon’da et yemekleri ızgara olarak yaygın olarak bulunabiliyor. Geleneksel Portekiz lezzetlerinden biri olan ve dana, kuzu ve oğlak eti ile de yapılan rostoyu yemenizi öneririz.

Lizbon gurme gezi

3- Feijoada

Feijoada ise diğer bir geleneksel Portekiz yemeği. içinde pirinç, siyah fasulye, et ve acı biber sosu bulunuyor.

Lizbon yeme içme mekanları,Feijoada

4- Acorda Çorba

Çorba severler için Acorda‘yı tavsiye edebiliriz. Bir ekmek tabanında servis edilen bir tür sebze çorbasıdır.

Lizbon acorda çorba nerede yenir içilir
Belem Bölgesini keşif, size gezmeniz, tatmanız gereken özel yerler ve lezzetlerin kapılarını aralayacak. Mevzu keşif olunca nehrin kenarında tüm ihtişamıyla duran Kaşifler anıtına uğramamak olmaz. Yine Kaşifler anıtına yakın mesafede Belem Tower nehir kenarında sizi bekliyor. Biraz içeride kalan Mosteiro dos Jeronimos kilisesini de mutlaka gezmenizi öneririz.

Lizbon yemekleri

5- Belem Pastası

Kilisenin bulunduğu caddeden biraz içeriye doğru giderseniz Pasteis de Belem’de meşhur Belem pastasının tadına bakma fırsatını elde edersiniz. Dışı sütlaca içi muhallebili tarta benzeyen ve Lizbon’da pek çok yerde bulabileceğiniz bu tatlıyı denemelisiniz. Kuyrukta kalmayın, mutlaka içeride masada oturun servisi daha hızlı oluyor.

Lizbon Belem pastası nerede yenirLizbon’da Belem pastası nerede yenir?

Belem’e gelirken San Fransisco Golden Gate ile aynı ellerden çıkan, farklı olarak altında tren yolu bulunan 25 Nisan köprüsünün altında hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz.

6- Morina Balığı

Köprünün ayaklarına yakın mesafede başarılı deniz restoranları var, hem leziz hem de keyifli anlar geçirmek için birebir. Deniz ürünleri ile ilgili en popüler tavsiyemiz Morina balığı.

Lizbon balık nerede yenir Morina balığı

7- Sardalye Balığı 

Diğer deniz mahsulü önerimiz olan Sardalye balığı ile Lizbon restoranları arasında sıklıkla karşılaşacaksınız. Özellikle ızgarası yapılıyor.

Lizbon gurme öneriler tavsiyelerLizbon’da balık nerede yenir?

8- Yılan Balığı ve Ahtapot

Bunun yanı sıra yılan balığı, ahtapot gibi deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Zaten restoranların çoğunda ahtapot salatası bulabilirsiniz.

Lizbon yeme içme yerleri, ahtapot salatası

9- Leite Crema

Başka bir tatlı tavsiyemiz ise yapımında süt ve bol miktarda yumurta kullanılan Leite Crema, bizim krem karamelden pek farkı yok.

Lizbon Leite crema nerede yenir

Fado Gecelerini Unutmayın!

Fado müziği Portekizlilerin geleneksel müziği. Geleneksel müziği paket program içinde size öneren tur veya otel programları yerine böyle bir merakınız varsa gece için Bairro Alto bölgesine şehrin herhangi bir yerinden taksi ile çok kısa süre içinde ulaşabilir ve herhangi bir mekanda bu seçiminizi yapabilirsiniz.

Lizbon Fado geceleri portekizLizbon gece hayatı – Fado geceleri

Portekiz için oldukça hesaplı demiştik, aynı durumun taksiler için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Hiç alternatif ulaşımla vakit kaybetmeyin diyelim.

Lizbon Portekiz gezilecek yerler

Toparlamak gerekirse Lizbonda çok başarılı restoranlar var. Mutlaka deniz ürünü yemelisiniz. Biz açıkçası ülkede çok tutulan codfish’i çok çok beğenmedik, ama denenmeli, böcek sevenler ise çok daha başarılı tatların masada yerini aldığını söyleyebiliriz.

Portekiz Lizbon’da Ne İçilir?

Lizbon’da Şarap Nerede İçilir?

Portekiz şarapları ile ünlü olduğu için oldukça fazla şarap dükkanı ve küçük tadımlık şarap evleri de şehirde yer almakta. Kentte yeşil şarap böyle evlerde denenmeli. Peynirlerini biz oldukça sevdik.

Küçük barlarda çalan canlı müzikler de başarılı, gir çık için bile ayak basmaya değer. Ülkeye dönüşte Porto şarabının bol çeşidi hava alanında yer almakta, şehirde daha ucuzdur diyerek bavullara sarıp sarmalama yapmaya gerek yok. Tadılan şehirde kalsın, dönüşte alışveriş yapmak için hava alanı kullanılabilir.

Yine Lizbon’a özgü başka hangi içecekler var derseniz kaliteli ve ucuz Vişne likörünü tavsiye edebiliriz.

Lizbon vişne likörü nerede içilir portekiz Lizbon şarap nerede içilirLizbon’da ne içilir?

Lizbon Çevresinde Gezilecek Yerler: Sintra, Cascais, Estoril

Lizbon bir nehir kenarı kenti. Atlas okyanusuna son derece yakın. Civarında yer alan Sintra bölgeye gelenlerin mutlaka görmeleri gereken bir yer. Şehrin içinden trenle bölgeye varmak son derece kolay ve hesaplı. Taksi kullanmak isteyenler için de şunu belirtelim, İstanbul’da havaalanına gitmek için verdiğiniz bedeli burada 35 dakikalık şehirler arası yola veriyorsunuz.

Lizbon yemek nerede ne yenir

Sintra merkezindeki saray ve tepedeki Sintra kalesi ile Pena şatosu mutlaka görülmesi gereken yerler. Sintra bölgesinde daha fazla zaman harcamak isteyenler için okyanusa dek uzanan korunmaya alınmış bir bölge var. Pena’dan göreceğiniz manzara gerçekten nefes kesici.

Lizbon gezilecek yerler, sintra kalesi Portekiz

Lizbon’un yakınındaki Cascais ve Estoril bölgesi ise bölgenin deniz merkezleri. Biz kısıtlı zaman içinde bu bölgelere gitmedik, gidenlerden mutlaka görülmeli ve deniz ürünü tadılmalı tavsiyesi aldık. Zamanı olanlar değerlendirmeli.

Tarihi dokusu geçmişte yaşanan ve yaklaşık 60 bin kişinin ölümü ile sonuçlanan deprem sonrası çok çok eskiye gidemeyen Portekiz’in başkenti Lizbon için bahar gezisi düşünenlere tavsiyemiz yol uzun diye çekinmeyin ve mutlaka görün olacaktır.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here