Ana sayfa Beslenme & Sağlık Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler hakkında internette elbette bazı kaynaklara ulaşabilirsiniz. Kış aylarında beslenme soğuk havaları hastalığa yakalanmadan atlatabilmek önemlidir. Fakat bizim önereceğimiz bilgiler özenle seçilip test edilmiştir. Soğuk kış günlerine yaklaştığımız bugünlerde hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için bu bilgileri kullanmanızı ve Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bağışıklık güçlendiren sebze meyve

Gurmex.com okuyucuları için çok satan “Kaliteli Yaşamın Sırrı-3’ü 1 Arada” kitabının yazarı Dyt. Arzu Yamanel ile Bağışıklık sistemi güçlendirici öneriler ve Kış Aylarında Bağışıklığı Kuvvetlendiren Sebzeler ve Meyveler üzerine faydalı bir yazı hazırladık.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren yani bağışıklığı arttıran besinleri detaylı olarak aşağıda kaleme aldık.

1- NAR

Antioksidan etki hem nar meyvesinin kabukları hem nar suyu hem de çekirdekleri için söz konusudur. Nar suyunun etkisinde kırmızı rengini veren bileşiklerin rolü büyüktür. Taze sıkılmış nar suyunun kuvvetli antioksidan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca damar sertliği riskini azaltır ve kanserden korur.

Bağışıklık güçlendiren meyveler

2- MÜRDÜM ERİĞİ

Meyveye koyu mor rengini veren antosiyanin türevi bileşenlerin kuvvetli antioksidan etkisi vardır. Lifli yapısı nedeniyle bağırsaklarda prebiyotik etkisi, yararlı bakterilerin gelişimi için uygun ortam sağlayarak bağırsak sağlığına yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık arttıran meyveler

3- KUŞBURNU

C vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaklardan biridir. Soğuk algınlığı şikayetlerinde, grip, nezle gibi hastalıklarda C vitamini içeriğinin yanı sıra, Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler içinde yangın giderici etkisinden de yararlanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren

4- ISIRGAN

Isırgan; antioksidan içeriği çok yüksek olan bitkilerdendir. Antioksidanlar vücutta serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Bağışıklık arttıran sebzeler

5- MANDALİNA

Bol miktarda, kullanılabilir C vitamini içerir. Mandalinada bulunan antioksidanlar vücudu güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı savaşmasını kolaylaştırır. Günde 2 tane mandalina yemek vücut direncini arttırır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler

6- MAYDANOZ

C vitamini yönünden çok zengin olan maydanoz da salatalarda bol bol tüketilmesi gereken sebzelerimizdendir. 8-10 dal maydanoz yemek, yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Ve maydanoz Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler arasında önemli bir yere sahiptir.

Bağışıklık güçlendiren sebzeler

7- KİVİ

Kivi, C vitamini içeriği açısından limondan 5 veya 6 kat daha zengindir. A, D, E vitaminleri ile çinko, demir, fosfor ve diğer mineralleri içerir.

Bağışıklık kuvvetlendiren meyveler

8- BROKOLİ

Brokoli A, C, E vitaminlerini içerir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Antibiyotik özelliğe sahiptir.

Bağışıklık kuvvetlendiren sebzeler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ile ilgili bu önemli ve faydalı bilgileri bizlerle paylaştığı için Dyt. Arzu Yamanel’e çok teşekkür ederiz.

Diğer Sağlıklı Beslenme kategorisi yazıları için tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleKış Aylarında Beslenme ve Grip Mevsimi için Faydalı Öneriler
Sonraki makaleBağışıklık Sistemini Arttırmaya Yönelik 8 Pratik Öneri
Şöyle irice bir kazan alalım. İçine; otuz küsur anne işi yaş günü pastası, yayıkta çalkalanmış babaanne tereyağı, babadan karne hediyeliği döner rayihası ekleyip, Karabük'ün yüksek ısılı demir fırınlarında yavaşça karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince, ortaokul edebiyat öğretmeninden imla kılavuzu, yatılı okul günlerinden ev yemeği hasreti ekleyelim. Üniversitenin tuzu biberi olsun diye, İzmit körfezine deneysel “portakallı tavuk” girişimleri (öğrenci evinde ördek vardı da, biz mi yemedik?) serpelim biraz. İki taşım asistanlık yapmak üzere İstanbul ateşinde kaynatalım bu karışımı. Zaman zaman lezzet katsın diye, birer tutam dalış, motor, koşu, fotoğraf, trekking, hiking, medikal arama kurtarma, dağcılık, tiyatro, bisiklet, amatör radyoculuk falan katalım. Terbiyesi için, neredeyse tüm Anadolu'yu gezdirelim ki; Antep’ten İzmir’e, Kars’tan Rize’ye, her mutfaktan biraz koku sinsin üzerine. Buralar tadılıp sindirildikçe, “oralar” merak edilmez mi hiç? Dünya haritasının da üzerine çizikler atalım fırsat buldukça. Tarifim şimdilik böyle.. Halen İstanbul'da Göztepe civarlarında pişmeye devam ediyorum. Bir yandan doktorluk yapıyor, bir yandan da yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum bu aralar. Bakalım, beğenecek misiniz elimden çıkanları?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here