Ana sayfa Beslenme & Sağlık Sağlıklı Bir Yeni Yıl (Yılbaşı) için Beslenme Önerileri

Sağlıklı Bir Yeni Yıl (Yılbaşı) için Beslenme Önerileri

Sağlıklı Bir Yeni Yıl (Yılbaşı) için 2018 Beslenme Önerileri

Sağlıklı Bir Yeni Yıl için yılbaşı gecesi beslenmeyle ilgili uzmanlar çeşitli uyarılarda ve önerilerde bulunuyor. Yılbaşı gecesi bilinçsiz yiyecek ve içecek tüketiminin sağlığa zararlı olabileceği belirtiliyor yine yılbaşı gecesinin ertesi günü de iyi beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Sağlıklı Bir Yeni Yıl sofrası, yemek sonrası atıştırmalıklar ve içecek tüketimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Diyetisyen Tuğçe Sert, yılbaşı gecesinin ertesi günü de iyi ve sağlıklı beslenilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Diyetisyen Sert; yeni bir yılı kutlamak için bir araya geldiğimiz yılbaşı gecesinin genellikle geç saatlere kadar devam ettiğine, dışarıda veya evde sevdiklerimizle geçirdiğimiz kutlamalarda tüketilen yiyeceklerin miktar ve kalori açısından diğer günlere göre daha fazla olduğuna değinirken yılda bir defa böyle bir gece kutluyoruz düşüncesiyle, yiyeceklere kendimizi fazla kaptırmamamız gerektiğini dile getiriyor.

Evde kutlama yapacak olanlara daha sağlıklı alternatifler hazırlayabilmeleri için önerilerde bulunan Tuğçe Sert; yağsız yoğurtla hazırlanabilecek mezeler, çeşitli salatalar, haşlanmış sebze tabağı, ızgara et veya ızgara hindi eti gibi alternatifler sunuyor. Bunun dışında güzel bir çorbanın başlangıç için uygun olabileceğine ancak çorba veya pilav varsa ekmek tüketmemeye özen gösterilmesi gerektiğine değiniyor.

Yemek sonrası atıştırmalıkların çeşidine ve miktarına dikkat

Yemek sonrası tatlı tercihinin; sütlü, meyveli veya dondurmalı bir tatlıdan yana olmasını tavsiye eden Diyetisyen Tuğçe Sert; tatlı yerine meyve tüketimini de öneriyor. En önemli nokta olarak; tatlı veya meyve tüketiminin yemekten 1,5 – 2 saat sonra olması gerektiğine dikkat çekiyor. Diyetisyen Tuğçe Sert; özellikle kuruyemiş yemek isteyenlerin 6-7 adet çiğ badem, çiğ fındık, 3 tüm ceviz, 6-7 adet fıstık, 1 avuç çekirdek ve leblebiden oluşan küçük bir kase oluşturarak gece boyunca tüketilebileceklerini belirtiyor.

Dışarıda kutlama yapacakların, istedikleri her seçeneğe ulaşmada biraz zorluk yaşayabileceğinin altını çizen Sert; menüden daha sağlıklı besin tercihleri yapabilmesi için alternatif önerilerde bulunuyor. Örneğin; çok yağlı, kızartılmış, kremalı, mayonezli yemek ve meze tercihlerinin yerine ızgara yapılmış bir et çeşidi, yanına daha düşük kalorili mezelerden tercih edilmesinin faydalı olacağını belirtiyor.

Sağlıklı Bir Yeni Yıl için tavsiyeler

İçecek miktarına dikkat edin!

Gazlı içecekler, meyve suları gibi hazır içeceklerin şeker oranının oldukça yüksek olduğunu belirten Tuğçe Sert; bu tarz içeceklerin light olanlarının tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Tüketebilecek en güzel içeceğin ise; limonlu bir soda olduğu yönünde görüşlerini paylaşıyor.

Yılbaşından sonraki gün hafif beslenmeye ve bol hareket etmeye özen gösterin

Güzel geçen bir gecenin ardından, kahvaltıda hafif bir şeyler tüketmenin sindirimin düzenlenmesine yardımcı olacağına yönelik açıklamalarda bulunan Diyetisyen Tuğçe Sert; “Örneğin; yoğurdun içine yulaf, elma ve tarçın katabilirsiniz. Yağsız, tam buğday ekmeğine yapılmış bir tost, yanında yeşil çay tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeğinde salata veya haşlanmış sebze gibi hafif yiyecekler tüketebilirsiniz. Gün boyunca 2-2,5 litre su ve 2 fincan yeşil çay tüketmeyi ihmal etmeyin. Beslenmenin yanında 1 saatlik yürüyüşte bir gece önceki kaçamakları hafifletecektir” diyerek yılbaşı gecesinin ertesi günündeki beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğine yönelik paylaşımlarda bulunuyor.

Sağlıklı Bir Yeni Yıl geçirmeniz dileğiyle..

Diyetisyen Tuğçe Sert

Daha fazla Beslenme ve sağlık önerisi için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleCevizli ve Damla Sakızlı Un Helvası
Sonraki makaleMutlu Yıllar.. 2016’da Sağlıklı Bir Yeni Yıl Dileğiyle..
Yaz mevsiminin en ılımlı zamanı haziranda Samsun’da dünyaya geldim. Öğretmen bir baba ve hemşire bir anne ile eğitim, sağlık alanındaki temelim okul öğreniminden çok önce başlamış oldu. Lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’nde fen bilimleri bölümünü tercih ederek başarı ile bitirdim. Lisans öğrenimine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü ve Erasmus öğrenci değişim programı ile katıldığım Lizbon ESTeSL’de devam ederek hastane, okul, özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde; toplu beslenme, klinik ve poliklinik üzerine stajlarımı gerçekleştirdim. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıp uzman diyetisyen olarak İstanbul’da 2015 yılından itibaren global bir catering firmasında; menü planlama, reçete geliştirme, sağlıklı beslenme üzerine eğitim seminerleri gerçekleştirme, çalışanların vücut analizi ve parametre yorumlamaları üzerine görev yapmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here