Ana sayfa Ordu Yöresel Ordu Yemekleri ve Türkiye’nin Gastronomik Değerleri

Yöresel Ordu Yemekleri ve Türkiye’nin Gastronomik Değerleri

2839
0

Yöresel Ordu Yemekleri ve Türkiye’nin Gastronomik Değerleri

Yöresel Ordu Yemekleri yazısıyla selamlar. Gurmexcom’u Instagram’dan takip edenler Karadeniz’in incisi Güzel Ordu‘yu keşfe geldiğimizi hatırlayacaklardır. Hikayelerimizde bol bol paylaşım yaparak cennet şehri ve gurme restoranlarını 48 saate sığdırmaya çalışmıştık. Lakin bu şehri dolu dolu gezmeye kalksanız 1 hafta bile yetersiz kalacaktır.

Ordu'da yeme içme mekanları Yöresel Ordu YemekleriYöresel Ordu Yemekleri

Güzel Ordu’da Gezilecek Yerler

İlk kez geldiğimiz Ordu hiç beklemediğimiz kadar güzel, kendine has bir havası olan, insanları güzel giyimli, Antalya tadı veren bir Karadeniz şehri. Sahildeki cafeler, temiz caddeler, nefis Yöresel Ordu Yemekleri, tarihi ve kültürel güzellikleri saymakla bitmez.

Ordu'da gezilecek yerler Yöresel Ordu YemekleriOrdu’da gezilecek yerler

Türkiye‘nin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’da bulunduğunuz her an size huzur veriyor. Kaldığımız Anemon Ordu Otel’in önünden başlayan ve kilometrelerce süren, yürümesi keyifli, geniş ve ferah sahili Akdeniz heyecanı yaşatıyor.

Anemon Otel Yöresel Ordu Yemekleri

Dünyanın en güzel yollarından biri olabilecek Perşembe-Fatsa arası sahil yolunda denize sıfır birçok lokantada Ordu pidesi ve nefis Yöresel Ordu Yemekleri yiyebiliyorsunuz.

Ordu pidesi Yöresel Ordu YemekleriOrdu pidesi

Şehrin birçok alanında denize girebileceğiniz koylar ve mükemmel denebilecek plajlar var. Mersin Köyü Limanı, Hoynat Kuşadası, Yason Kilisesi ve Yason burnu merkeze yakın gezilecek yerler arasında.

Yason Kilisesi Yöresel Ordu YemekleriYason Kilisesi

Boztepe’ye teleferikle çıkmak ve mükemmel manzarayı izlemek. Meşhur Ordu tostu ve bir bardak Karadeniz çayının verdiği haz ile gün batımını izlemek ise bambaşka.

Ordu Tostu Yöresel Ordu YemekleriOrdu Tostu

Ordu şüphesiz doğa konusunda torpilli bir şehir. Bu şehirde mükemmel manzaralar, doğal güzellikler görecek ve enfes Yöresel Ordu Yemekleri yiyeceksiniz.

Boztepe Yöresel Ordu YemekleriBoztepe Ordu

Yöresel Ordu Yemekleri: Ordu’da Ne Yenir?

Fakat bizi en az şehir kadar heyecanlandıran lezzetli bir detay daha var. Şef Rıfat Pir’in maharetli elleri, Taylan Koray Sargın’ın önderliğinde Ordu’nun ilk ve tek fine dining restoranı olma özelliğine sahip Cotyora Restaurant nihayet hizmete açıldı.

Cotyora Restaurant ile birlikte sadece Ordu değil bizce Karadeniz çok önemli bir değer kazandı.

Ordu'da en iyi restaurant Yöresel Ordu Yemekleri

Ordu’ya gelmişken bizde Anemon Otel bünyesinde hizmet veren Cotyora Restaurant’ta Yanık Ülke Şarapları eşliğinde Yöresel Ordu mutfağı ve Anadolu’nun gastronomik değerlerinin çapraz eşleşmeleri üzerine nefis bir tadım yapma fırsatı yakaladık.

Ordu'da ne yenir içilir Yöresel Ordu Yemekleri

Bu nefis Yöresel Ordu Yemekleri tadım menüsü halinde restorana gidip denenebiliyor. Servis başlangıç, ana yemek ve tatlı’dan birer seçim olacak şekilde yapılıyor.

Ordu'da en lüks restoran Yöresel Ordu Yemekleri

Yöresel Ordu Yemekleri

Ordu’nun Atıştırmalık ve Paylaşımlık Lezzetleri

Başlangıcı biz yöresel mezeler ile yaptık. Sırayla Orman Tirmit mantarı, Pazı kavurması, Taflan kavurması ve turşu kavurmasını deneyimledik. Ardından tadım menüsünde yer alan sıralarıyla aşağıdaki lezzetlerin tatlarına baktık.

Ordu'da yeme içme yerleri Yöresel Ordu Yemekleri

Zoal: Kurutulmuş el yapımı yufka ve asma yaprağının Karadeniz tereyağı ile buluştuğu, kese yoğurdu ve kırık fındıkla servis edilen enfes bir mantı.

Zoal mantı Yöresel Ordu Yemekleri

Pazı Sarması: Pazı yaprakları içinde gizlenen mürdüm eriği, iç fıstık ve dana kıymanın kese yoğurdu ile servis edildiği enfes bir lezzet. İçerisinde et bulunan tüm Yöresel Ordu yemekleri içinde yerli kesim etler kullanılıyor.

Pazı sarması Yöresel Ordu Yemekleri

Kabak Küşleme: Karakabak, tütsülenmiş kese yoğurdu, mısır fırın unu ve gün darısı ile hazırlanıyor. Servis ise Kars gravyeri ile gerçekleşiyor.

Kabak Küşleme Yöresel Ordu Yemekleri

Takıç Salatası: Poşe siyez bulguru, Akkuş şeker fasulyesi, bal kabağı ve taze yeşilliklerden oluşan bu salata damak çatlatıyor. Salatada özellikle Ordu mutfağının en büyük lezzet miraslarından biri olan ve er fasulye olarak da bilinen Akkuş fasulyesi ön plana çıkıyor.

Takıç salatası Yöresel Ordu Yemekleri

Golit Ekmeği Salatası: Öncelikle Golit ekmeği hakkında bilgi verelim. Golit ekmeği; tamami ile taş fırınlarda kışa hazırlık olarak hazırlanan, dayanıklı ve ıslatılarak yenilebilen Giresun’a özel bir ekmek çeşididir. Golit ekmeği salatası ise kurutulmuş Akkuş ekmeği, tam yağlı Ezine peyniri ve çiftlikten organik sızma zeytinyağı ile hazırlanıyor.

Golit ekmeği salatası Yöresel Ordu Yemekleri

Yöresel Ordu Balık Yemekleri

Barbun Balığı: Karadeniz kum barbunu ile hazırlanan ızgara balık yemeği Jack Daniels fıçı tütsüsünden geçiriliyor. Lezzetine lezzet katan barbuna kurutulmuş pazı ve tıraşlanmış sebze eşlik ediyor.

Barbun balığı Yöresel Ordu Yemekleri

İskorpit Balığı: Roka Carpaccio ve Karadeniz tereyağının eşsiz uyumu iskorpit balığında bir araya geliyor. Servis ise Kars kaşarı eşliğinde yapılıyor.

İskorpit balığı Yöresel Ordu Yemekleri

İsli Deniz Levreği: Meşe talaşında tütsülenen deniz levreğine Kars kaşarı ile kızartılmış tarhana, yeşil kuşkonmaz, taze otlar ve kayın mantarı eşlik ediyor. Buharda sebzelerle servis edilen İsli Deniz Levreği yemeğinde özellikle kaya levreği tercih ediliyor.

İsli deniz levreği Yöresel Ordu Yemekleri

Levrek Cızlama: Taşköprü sarımsağı, Çanakkale domatesi ve deniz tuzu ile hazırlanan bu enfes yemek bakır sahanlarda servis ediliyor.

Levrek cızlama Yöresel Ordu Yemekleri

Yerel Ordu Et Yemekleri

Dana Sırt: Fırınlanmış dana sırt ve kayın mantarına Ödemiş yöresine ait bebek patatesler, Siyez bulguru ve tuzlu kese yoğurdu eşlik ediyor.

Dana sırt Yöresel Ordu Yemekleri

Kuzu İnciği Boremit: Kuzine fırında yaklaşık 3-4 saat ağır ateşte pişirilerek hazırlanan kuzu incik, dut pekmezi ve Ödemiş yöresinden bebek patatesler ile servis ediliyor.

Kuzu inciği boremit Yöresel Ordu Yemekleri

Yerel Ordu Tatlıları

Ahlat Armutu: Fırınlanmış dut pekmezi, mürdüm eriği, çilek ve Afyon manda kaymağı ile servis edilen bu enfes tatlı Ordu yöresinde armut ballaması olarak da adlandırılıyor.

Ahlat armutu Yöresel Ordu Yemekleri

Sütlü Patar Kadayıfı: Klasik kadayıflara oranla Sütlü Patar çok daha yumuşak ve hafif bir tatlıdır. Vişne sorbesi ve Orman meyveleri ile servis ediliyor.

Sütlü patar kadayıfı Yöresel Ordu Yemekleri

Kuru Yufka Tatlısı: Dibek kahvesi, Fındık krokan ve kuru yufka ile hazırlanıyor. Kuru yufkalar ıslanarak ve toz şeker tava da karamelize edilerek hazırlanan nefis bir tatlıdır.

Kuru yufka tatlısı Yöresel Ordu Yemekleri

Orman Meyveleri Salatası: Orman meyveleri, portakal köpüğü, Japonez ve taze nane ile servis ediliyor. Japonez fındıktan üretilen bir tür kurabiyedir.

Orman meyveleri salatası Yöresel Ordu Yemekleri

Cotyora Restaurant’ın menüsü şimdilik yukarıdaki ürünlerden oluşuyor. Fakat mevsimsel olarak menünün sürekli değişeceğini özellikle belirtelim. Restorana bir gün yolunuz düşer ve yukarıda bahsettiğimiz yemekleri bulamaz iseniz bu bizim değil mevsimin suçudur. 🙂

Ordu'da ne yenir Yöresel Ordu Yemekleri

Ordu’nun En İyi Restoranı Olmaya Aday

Karadeniz’in incisi Ordu’ya Cotyora Restaurant gibi şık bir gurme restoranı kazandıran Taylan Koray Sargın’a, Yöresel Ordu Mutfağını Anadolu lezzetleri ile çapraz eşleştirerek nefis bir menü çıkaran Şef Rıfat Pir’e, Ordu keşfimizde kaldığımız Anemon Ordu Otel’e ve otelin müdürü Kenan Yusuf Yantur’a ilgi ve alakalarından ötürü çok teşekkür ederiz.

Cotyora Restaurant Yöresel Ordu YemekleriOrdu Cotyora Restaurant

Anemon Ordu’ya Veda Vakti

Son güne Anemon Ordu otelin deniz kıyısında yer alan bahçesinde yöresel nefis bir kahvaltı yaparak başladık. Ordu doğal güzellikleri ile büyülerken, Anemon Ordu hem konum ve konfor hemde gastronomik anlamda etkileyen bir otel oldu. Denize sıfır otelde Karadeniz’in şarkılarını dinlemek ise paha biçilemez.

Ordu'da kahvaltı Yöresel Ordu Yemekleri

Anemon Otel kahvaltı Yöresel Ordu YemekleriAnemon Ordu Otel

Yanık Ülke Bağları şarapları eşliğinde Karadeniz somonu ve alabalık ızgara öğle yemeği ile artık güzel Ordu’ya veda ediyoruz. Biz havaalanına doğru yola çıkarken bu cennet şehri bir gün sizlerinde keşfetmesini diliyoruz.

Karadeniz somonu Yöresel Ordu Yemekleri

Ordu havası, doğası ve insanları ile güzel hatıralar bıraktıran bir şehir. Şüphesiz biz tekrar tekrar geleceğiz. Kalabalık ve gürültülü büyük şehirlerden bıkmış doğa sever insanların Cittaslow tadı veren Ordu’da gezmekten ve yaşamaktan çok keyif alacaklarını düşünüyoruz.

Ordu'da ne yapılır Yöresel Ordu Yemekleri

Yöresel Ordu Yemekleri yazımız burada sona eriyor. Bu cennet şehri bir gün sizlerinde keşfetmesi ve Ordu’nun hep bakir, hep güzel kalması dileğiyle.

Sevgiler.

Ordu yeme içme rehberi için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here