Ana sayfa Beslenme & Sağlık Taflan Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir, Neye İyi Gelir?

Taflan Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir, Neye İyi Gelir?

Taflan Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir, Neye İyi Gelir?

Taflan: Karadeniz’in İncisi

Taflan Karayemiş olarak bilinen, Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesinde yetişen bir meyve çeşididir. Bitkinin çok nemli ve gölgeli yerleri sevmesi sebebiyle Karadeniz’de yaygın olarak yetişmektedir. Yaz-kış yeşil ve kalın yapraklarıyla dikkat çeker. Yaprak dökmeyen, gülgiller familyasına ait bir bitki türüdür.

İlk olarak 1546 yıllarında bir Fransız tarafından Trabzon Kirazı olarak adlandırılmıştır. Aynı yıl İstanbul üzerinden İtalya’ya ve tüm Avrupa ülkelerine gönderilmiş, 1600’lü yıllarda ise süs bitkisi olarak park ve bahçelerdeki yerini almıştır.

taflan-nedir

Nerede Kullanılır?

Karayemiş, yaprak ve çekirdeğinden meyvesine kadar kullanılabilen çok amaçlı bir bitki türüdür. Yapraklarında bulunan şeker, tanen, oksalat, kalsiyum, emülsin, prunasin maddeleri ile gıda ve ecza sektöründe kullanımını yaygınlaştırmıştır. Fakat yaprakların bilinçsiz kullanılmaması önerilmektedir. Belli dönemlerde zehirli olan yapraklar, bilirkişiler tarafından değerlendirilebilir. Yapraklardan elde edilen su, öksürük dindirici, bulantı ve karın ağrısı giderici niteliktedir. Yapraklar hoş kokusu sebebiyle gıda sektöründe koku verici olarak da kullanılmaktadır.

Mevsiminde beyaz küçük çiçekleri ile birlikte taflanın meyvesi oluşmaya başlar. İlk zamanlar yeşil olan meyveler daha sonra beyaz-pembe ve zamanla siyaha yakın koyu bir renge bürünür. Meyvelerin beyaza yakın uçuk pembe, sarı-kırmızı alacalı olduğu türler de bulunmaktadır. Kiraza benzeyen meyveler, buruk bir tattadır. Tatlı-buruk, acı-buruk tat ve yendikten sonra ağızda koyu renk bırakan bir meyvedir.

taflan-agaci-nedirSiyaha yakın mor renginden de anlaşıldığı üzere oldukça yüksek miktarda antioksidan madde ihtiva ettiği araştırmalarda da görülmüştür. Antioksidan kapasitesine bağlı olarak da yaşlandırmayı geciktirici, anti-aging etkisi ile beslenme ve kozmetik sektöründe de günden güne değeri artmaktadır.

taflan-neye-iyi-gelirFotoğraf: http://www.fomubirlik.org.tr/

Taflan neye iyi gelir?

Henüz kullanımı yaygın olmayan Taflan için araştırma ve çalışmalar devam ediyor. Hücre yenileyici etkisi ile Kanser hastalığı için de önleyici bir meyve olabileceği düşünülmekte.

Genel olarak sağlıkla ilgili ilişkisine bakıldığında ise pek çok hastalık için faydalı olabileceği görülmektedir.
Alzheimer, doku ve cilt hastalıkları, diyabet, kalp damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar bunların başında geliyor. Çekirdeklerin toz haline getirilmesi ile elde edilen toz, meyvesi ve balla karışımı yapılarak öksürük tedavisi için kullanılmaktadır. Bronşit için oldukça etkilidir. İçerdiği yüksek miktarda mineral sayesinde demir eksikliğine iyi geldiği bilinir. Ayrıca özsuyunun egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Kas ve kemik gelişiminde vücudu destekler. Kan şekeri düşürücü etkisi sebebiyle şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

Taflanın Yenilişi, Nasıl Yenir?

Sağlık sektörünün yanında beslenmede de oldukça ilginç şekillerde kullanım alanı bulunan meyve bilenler için oldukça leziz Karadeniz yemeklerine eşlik etmektedir. Pasta, kek ve hoşaf yapımında yaprakları koku verici olarak kullanılır. Pekmezi, Tuzlaması, Reçeli ve Kurusu olarak kullanılır.

taflan-yemekleri
Tuzlaması yapılan Taflanın, bol soğan ile kavrularak sofralarda değişik bir tat olarak karşımıza çıkıyor. Karadeniz Bölgesine ait bu lezzetin mısır ekmeği ile birlikte tüketilmesi tercih ediliyor.

taflan-pekmezi

taflan-meyvesi-bitkisi-nedir-faydalari

Yapraklar balık yemeklerinde taban süsleme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde balık yemeklerinde hoş bir koku ve iştah açıcı bir etki oluşur.

taflan-nerelerde-kullanilir

Bu güzel meyvenin tadına bakmayanlar için mutlaka denemelerini önerir, sağlıklı günler dileriz.

Sevgiler.

Diğer Beslenme Sağlık yazıları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here