Ana sayfa Beslenme & Sağlık Neden Balık Yemeliyiz?

Neden Balık Yemeliyiz?

445
0

Balığın insan sağlığı için büyük önem taşıdığını bilmeyen kalmamıştır. Uzmanlar en az haftada bir kere balık tüketmemizi öneriyor. İçerdiği yağlar hayati önem taşıyor. Diğer etlerden bu özelliğiyle sıyrılıyor. Diğer hayvanların etleri büyük bir çoğunlukla doymuş yağ içerir. Balık ise tıpkı zeytinyağı gibi nadide bir yağ içerir, sağlık dağıtır. Bu yağ doymamış yağdır. Ancak burada da bir fark yaratır. Bu fark Omega 3 yağıdır. Omega3 yağı insan sağlığı için deyim yerindeyse mihenk taşıdır.

Omega 3 yağında bulunan asitler kalp krizini önler, riski minimuma indirir. Kötü kolesterolün düşmesini, iyi kolesterolün artmasını sağlar. İhtiyacımız olan enerjinin üretilmesi için vücudumuzu destekler. Vücudumuz Omega 3 üretemez. Bu ihtiyacımızı dışarıdan karşılamamız gerekir, bunun en sağlıklı ve kolay yolu da balık tüketmektir.

Bağışıklığı güçlendiriyor

En çok fosfor, sonrasında da iyot, kalsiyum ve demir, aynı zamanda A, B 12 ve D vitaminleri de içeren balık, bize enerji ve güç verir. A vitamini göz sağlığımızı korur. B 12 vitamini zihni kuvvetlendirir, hafızayı güçlendirir, unutkanlığı önler.  İçeriğinde bulunan demir sayesinde kan yapar. Ayrıca kan pıhtılaşmasını engeller. D vitamini ise kemiklerimizi güçlendirir. Balık, en kaliteli ve en nitelikli protein kaynağı olarak gösteriliyor. Protein vücudumuz için çok önemli, vücudumuzun olmazsa olmazı. Yeni doku oluşumu için proteine muhtacız, bu da balıkta bolca var.
Bağışıklığımızı güçlendiren balık, özellikle mevsim geçişlerinde sık sık tüketilmelidir. Sonbahar ve kış aylarında gribe yakalanmamak için bol bol balık tüketmeliyiz. Bilimsel araştırmalar neticesinde balığın enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu ispatlanmış.

Neden Balık Yemeliyiz

Balık, çağımızın en yaygın hastalığı olan kanserde de etkili. ( Gurmex.com )Yapılan araştırmalar bu sonucu ortaya koyuyor. Uzmanların gerçekleştirdiği bir araştırmada kanser hücrelerini besleyen maddeler incelenmiş. Bu maddelere balık yağı karıştırılmış. Sonuç olarak da içeriğinde balık yağı bulunan besleyici maddelerin, kanser hücrelerinin kendi kendisini yok etmesini sağladığı görülmüş. Balık tüketimi hem kanseri önlemede etkili, hem de kanser tedavisi gören kişiler açısından önem taşıyor.

Mevsiminde tüketmek önemli

Hem lezzetini koruması, hem de sağlığa daha faydalı etki yaratması açısından her balığı mevsiminde tüketmek önemli. Balıkçınıza danışabilir ya da internette ufak bir araştırma yaparak hangi balığın hangi mevsimde tüketilmesi gerektiğini bir köşenize not edebilirsiniz. Böylelikle balığı alışveriş listenize eklemeyi unutmamış olursunuz.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here