Ana sayfa Ordu Ordu Yemekleri ve Güzel Ordu Yeme İçme Rehberi

Ordu Yemekleri ve Güzel Ordu Yeme İçme Rehberi

1666
0

Ordu Yemekleri, Güzel Ordu Yeme İçme Rehberi ve Plasebo Etkisi

Ordu Yemekleri yazısıyla merhabalar. Sözlüklerde Plasebo etkisi için “Farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.” deniyor. Yani aslında ilaç değil ama ilaç kadar etkili. Kendinizi öyle iyi hissediyorsunuz ki yutunca içinde ilaç olmasa da hemen tedavi edildiğinizi anlıyorsunuz.

İşte geçtiğimiz haftalarda Ordu Valiliğinin davetiyle gittiğimiz Ordu gezisi de aynen böyle idi. Dere tepe, dağ şelale gezdiğimiz halde verdiğimiz her yemek molasında Ordu Mutfağı lezzetleri ile yeniden dirildik. Enfes Ordu Yemekleri hem gözlerimize hem de midemize ilaç gibi geldi. Lezzet kısmının detaylarını çok irdelemeyecek olsakta, sizi görsel kısmından mahrum etmeyelim ve bu tedaviyi paylaşalım istedik.

Ordu Yemekleri (En azından bir kısmı)

yoresel-ordu-yemekleri-gurme-gezi-yeme-icme-blogOrdu yemek isimleri nelerdir?

Dağ mantarı kavurması, fasulye turşusu, perzi ve karalahana kavurması. Diğer bildiğimiz kahvaltıların hepsini unutabilirsiniz şimdi.

orduda-mihlama-muhlama-nerede-yenir-ordu-yemekleri-lezzet-duraklari

Sabah kahvaltısının baş tacı Mıhlama. tüm Karadeniz yöresine ait bu lezzet, yöreye özel tereyağları ve “kolot peyniriyle” tam kıvamında bir enerji deposu.

orduda-kara-lahana-corba-nerede-yenir-icilir-yoresel-yerel-ordu-yemekleri

Türkiye‘nin cennet köşesi Ordu’ya gelinir de karalahana çorbası yemeden dönülür mü? Yanında sıcacık mısır ekmeği ile ölümden başka her derde deva olduğu rivayet edilir.

orduda-kuzu-mangal-izgara-et-yemekleri-nerede-yenir-ordu-gezi-yeme-icme

Protein şart tabi. Ordu’nun tertemiz havası ve verimli yaylalarında otlayan kuzu eti açık havada daha mangala atmadan pişiyor. Size de bunca lezzeti eritmek için Aybastı yaylalarında, Perşembe ovasında koşturmak kalıyor.

orduda-tursu-kavurma-ezme-zeytin-nerede-yenir-ordu-gurme-rehberi

Lahana turşu kavurması ve yağlı yeşil zeytin ezmesi. Her yemeğin yanına yakışan meze yapmışlar.

meshur-besibiryerde-ordu-pide-nerede-yenir-pideciler-ordunun-pidesi-yeme-icme-mekan-blog

Güveçte mantarın güzelliğini bir Aktaşlar Restaurant spesiyali olan “Beşibiryerde pide” gölgelemesin lütfen. Pidenin o akışkan kaşarları aklımızı başımızdan almadan daha az evvelinde sayıklıyorduk. Ordu’da ne yenir?” el cevap Pide!

Ordu Yemekleri

Ordu’da ne yenir” sorusunun cevabı ve Ordu Yöresel Yemekler listesi bunlarla sınırlı değil elbette. Hepsi birbirinden enfes tatlıları var. Fakat biz bir tanesini zikredip mevzuyu nihayete erdiriyoruz. Çünkü üzeri bol fındıklı fırın sütlacın kesinlikle mutlulukla ilgisi var. Kendisi tek başına Ordu yemeklerinin plasebo etkisi yaratan en vurucu darbesi olabilir. Afiyet olsun.

Nazik davetleri için; Öncelikle Ordu Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve Valilik Basın Danışmanı Sayın Mustafa Sezer’e, Tomur Kafe ve Aktaşlar Restaurant’a, bu harika organizasyon için gezgininayakizleri.com’a ve gezi boyunca emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Yöresel Ordu Yemekleri yazımızı okumak için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


orduda-ne-yenir-gezi-gurme-blog

Etiketler: Ordu yemekleri resimli, Ordu yemek hakkında bilgi, Ordu yemek isimleri, Yöresel Ordu yemekler.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here