Ana sayfa Beslenme & Sağlık Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları – ÜSYE Nedir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları – ÜSYE Nedir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları – ÜSYE Nedir?

Sarı, turuncu, kahverengi ve tüm o güzel pastel renkler hâkimiyetini kaybediyor. Beyaz mevsim ve üst solunum yolu enfeksiyonları kapıda. O eski karlı kışlar hatıralarımızda kalmış, son yıllarda kışın tadını alamamış olsak da, kış gelince değişmeyen bir derdimiz var.

Adına ister soğuk algınlığı, ister grip, ister nezle diyelim; toplumda hızlı yayılan, solunum yolu virüsleri ile bulaşan, halsizlik, baş – boğaz – eklem – kas ağrıları, az ya da çok ateş, bazen karın ağrısı – ishal, çoğunlukla burun akıntısı – öksürük – balgam gibi şikayetlerle bulgu veren bir hastalık grubu; üst solunum yolu enfeksiyonları (ya da reçetelerdeki, o kötü doktor yazısıyla okuduğumuz hali ile ÜSYE)

Üst Solunum Yolu EnfeksiyonlarıÜsye Nedir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Sanıldığının aksine kış mevsiminde ÜSYE sıklığının artışı havaların soğumasına değil; okullar, iş yerleri gibi toplu yaşama alanlarında geçen sürenin artmasına, kişilerin kapalı mekanlarda yoğun temasta bulunmalarına, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin nemi azaltması nedeniyle kuruyan mukozanın enfeksiyonlara karşı hassaslaşmasına bağlıdır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Çeşitleri ve Etkenleri

Toplum kaynaklı ÜSYE vakalarının çok küçük bir kısmını antibiyotik gerektirecek bakteriyel enfeksiyonlar oluşturuyor. En sık Rinovirüs olmak üzere, Coronovirüs, Adenovirüsler, RSV gibi 200’den farklı viral etken ÜSYE yapabilir. Akademik çalışmalar haricinde, etken tespiti için tetkik yapmanın, tanı ve tedavide tıbben yeri yoktur. Bu aylarda, ağır geçen solunum yolu enfeksiyonu ve zatürre etkeni olan İnfluenza Gribi haricindeki ÜSYE tablolarının tedavisi, şikâyetlerin giderilmesi ve ek komplikasyonların önlenmesi üzerine kuruludur.

Bu sene henüz görmeye başlamadığımız (ama her an gelmesini de beklediğimiz) İnfluenza salgın gribi ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarının tanısı, tedavisi ve takibi ise tamamen farklıdır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları üsye nedir

Uzman Doktor Ferhat Çetin

Üst Solunum Yolu Hastalıklarında Korunma Yolları Nelerdir?

Solunum yolu virüsleri hava ve temas yolu ile bulaşıcıdır. Hastalığa bağlı şikayetler başlamadan önce başlayan bulaştırıcılık, ateş ve akıntılar geçtikten sonra da 72 saate kadar sürebilir. Bu dönem neredeyse 1 haftaya yakın sürdüğü için maskeler, peçeler kullanarak önlem almak pratikte uygulanabilir değildir.

Ancak, el hijyenini sağlamak hem güvenilir hem de etkin bir korunma yöntemidir. Merdiven trabzanı, asansör düğmesi, kapı kolları, toplu taşıma araçları, para gibi toplu temas noktaları önemli bir bulaş mekanizmasıdır. Gün içinde bu temaslar sonrası su ve sabunla sık el yıkamak ciddi bir korunma sağlar.

Okullar, hastaneler, bankalar, askeri birlikler, satış temsilcilikleri gibi insanlarla sık birebir temas yaşanan mesleklerde çalışanlar, alternatif olarak el antiseptiklerini de kullanabilir.

Toplumca hatalı bir refleks olarak sahip olduğumuz, hapşırma öksürme esnasında elle ağız ve burun kapatma alışkanlığımızı, dirsek iç kısmı ile kapatma alışkanlığı ile değiştirmek de, bizden dışarıya bulaş olmasını önlemekte büyük fayda gösterecektir.

Üst solunum yolu hastalıklarından korunma

Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Tedavisi

Her tür ÜSYE durumunda, hastalığı ayakta yada yatakta geçirmek, yeterli sıvı alımına bağlıdır. Enfeksiyon sürecinde deri ve solunum yoluyla sıvı kaybı artar. Özellikle boğaz ağrısı ve bulantısı olanlarda, iştah kaybı ve buna bağlı sıvı alımı da azalır. Sağlıklıyken de çok önemli olan sıvı alımı, bu dönemde daha da önem kazanır.

Ana şikayetler olan, ağrı ve ateş için parasetamol türevi ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, sinüs ve kulak dolgunluğu gibi şikayetler, enfeksiyona bağlı solunum yolu mukozasındaki şişmeye bağlıdır. Bu noktada, ek sağlık problemi olmayanlarda dekonjestan tedavi başlanabilir. Özellikle akıntı şikayeti baskın olan vakalarda, sinüs salgılarının ve balgamın söktürülmesi için hastalığın başlangıcından itibaren mekanik temizlik ve mukolitik tedavi önerilir.

Ateşin 3 günden uzun sürmesi, kanlı balgam yada burun akıntısı, zonklama şeklinde kulak ağrısı, ateş ve öksürükle beraber bıçak batar tarzda yan ağrısı gibi bulgular ikincil enfeksiyon belirtisi olup mutlaka doktor muayenesi gerektirir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunduğunuz sağlıklı günler dilerim.

Diğer Sağlıklı Beslenme kategorisi yazıları için tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleLevanto Gezilecek Yerler Cinque Terre İtalya
Sonraki makaleKış Aylarında Beslenme ve Grip Mevsimi için Faydalı Öneriler
Şöyle irice bir kazan alalım. İçine; otuz küsur anne işi yaş günü pastası, yayıkta çalkalanmış babaanne tereyağı, babadan karne hediyeliği döner rayihası ekleyip, Karabük'ün yüksek ısılı demir fırınlarında yavaşça karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince, ortaokul edebiyat öğretmeninden imla kılavuzu, yatılı okul günlerinden ev yemeği hasreti ekleyelim. Üniversitenin tuzu biberi olsun diye, İzmit körfezine deneysel “portakallı tavuk” girişimleri (öğrenci evinde ördek vardı da, biz mi yemedik?) serpelim biraz. İki taşım asistanlık yapmak üzere İstanbul ateşinde kaynatalım bu karışımı. Zaman zaman lezzet katsın diye, birer tutam dalış, motor, koşu, fotoğraf, trekking, hiking, medikal arama kurtarma, dağcılık, tiyatro, bisiklet, amatör radyoculuk falan katalım. Terbiyesi için, neredeyse tüm Anadolu'yu gezdirelim ki; Antep’ten İzmir’e, Kars’tan Rize’ye, her mutfaktan biraz koku sinsin üzerine. Buralar tadılıp sindirildikçe, “oralar” merak edilmez mi hiç? Dünya haritasının da üzerine çizikler atalım fırsat buldukça. Tarifim şimdilik böyle.. Halen İstanbul'da Göztepe civarlarında pişmeye devam ediyorum. Bir yandan doktorluk yapıyor, bir yandan da yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum bu aralar. Bakalım, beğenecek misiniz elimden çıkanları?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here