Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Peşrevzade İstanbul

Peşrevzade İstanbul

4971
0

Peşrevzade İstanbul hakkında detaylı bilgi vermeden önce Adana Su Böreği aslında Adana‘nın değil Gaziantep‘in lezzetidir diyerek konuya girizgah yapmak istiyorum. Çünkü son zamanlarda Adana su böreği adı altında her yerde bir börek çılgınlığı yaşanıyor. Eminim sizde fark etmişsinizdir, adım başı, farklı isimlerde Adana su böreği sattığını iddia eden yeni yeni mekanlar türemeye başladı.

Çünkü baklava hamurundan yapılan bu börek özel peyniri ile sıcak sıcak tüketilmesi halinde damağa hoş geliyor. Dolayısıyla nihai tüketici tarafından rağbet gören börek üzerine ciddi bir pazarın oluştuğunu söyleyebiliriz. Buna paralel olarak talebin sürekli artıyor olması yatırımcıların da iştahını kabartmış olsa gerek.

Peşrevzade Ataşehir
Peşrevzade Ataşehir

Adana Su Böreği Adanalı mı?

Fakat bu böreğin Adana’nın değilde aslında Gaziantep yöresine ait bir börek olduğunu bana kalırsa herkesin bilmesi lazım. Hatta firmanın ismini vermeyeceğim Adana’da su böreğini ilk yapan yerin ustasının da Gaziantepli olduğunu öğrendim. Baklava nasıl Gaziantep mutfağının güzide bir lezzeti ise baklava hamurundan yapılan bu börekte yine Gaziantep’indir.

Baklava yufkasından börek Peşrevzade
Baklava Yufkasından Börek

Gaziantep 20’den fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ve 6 bin yıla yaklaşan geçmişiyle ülkemizin en önemli gastronomi şehirlerinden biridir. Gaziantep Yemekleri arasında 400’e yakın çeşit bulunuyor. Böreğin bile onlarca farklı türde yapıldığını dikkate aldığımızda, şehrin zengin mutfak kültürü içinde bu böreğin kaybolduğu açıkça anlaşılıyor.

Hal böyle olunca Adanalıları da tam bu noktada tebrik etmek gerekiyor. Peşrevzade hariç Gazianteplilerin kıymetini bilmediği bu enfes böreğin hakkını Türkiye‘nin her yerinde Adanalılar fazlasıyla verdiler.

Adana su böreği Peşrevzade

Peşrevzade Şubeleri

Peki Gaziantep’te bu börek yok mu diye soranlar için Peşvrevzade ‘nin su böreği geleneğini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Fakat Peşrevzade ‘de reklama yatırım yapmadığı için sadece bilenlerin peşine düştüğü butik bir marka olarak kaldı.

1877 yılından beri Gaziantep’te su böreği yapan Peşrevzade bize kalırsa bu lezzetin gerçek sahibi. Neyse ki güzel haberi de vermiş olalım, artık İstanbul Ataşehir, Beşiktaş, Bahçelievler ve Şişli’de hizmet veriyorlar.

su böreği Peşrevzade

Adana Su Böreği

“Galat-ı Meşhura Lugat-ı Fesiha’dan Evladır.” diye bir tabir var, dolayısıyla artık bizde Adana su böreği demekte bir beis görmüyoruz. Peşrevzade ‘nin diğer Adana su böreklerinden en büyük farkı mısır unu yağı ile değil sadece ilkbaharda yapılan sade yağ yani organik tereyağı ile hazırlanmasıdır. Üzerinin kıtırlığı ve 4 farklı peynirin kıvamı ise gerçekten muazzam. İddia ediyoruz ki baklava hamurundan yapılan bu böreği Peşrevzade ‘de yiyen bir kişi bir daha başka yerde su böreği yiyemez.

en iyi su böreği nerede yenir Peşrevzade

Arzu edenler için kavurmalı kaşarlı seçeneği de var. Tavsiyemiz erken saatlerde gidin, aksi halde öğleye kadar boş tepsiler ile selamlaşma olasılığınız yüksek.

Peşrevzade ‘de 15 çeşit künefede yapılıyor lakin künefelerinin nefasetinden farklı bir zaman diliminde bahsetmek istiyorum. İki kişi için ortalama hesap 50 TL.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları için linke tıklayın.

Peşrevzade Adres ve Telefon

Adres: Atatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı 38. Ada – Ata Sitesi 3/2 Blok – No:15 Ataşehir / İstanbul
Telefon: 0216 455 55 73

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis
Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleÖzel Çorba Salonu Çanakkale
Sonraki makaleNevreste Bozcaada
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here