Ana sayfa Beslenme & Sağlık Muzun Faydaları ve Zararları

Muzun Faydaları ve Zararları

734
0

Muzun Faydaları ve Zararları

Kökeni Brezilya ve Orta Asya olarak bilinir. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege gibi iklimi sıcak bölgeler de yetişmektedir. Kalsiyum ve potasyum miktarının yüksek olması sebebi ile de besleyici bir özelliği vardır.

Muzun faydaları, zararlarına oranla daha fazladır. Muz, içerisinde taşıdığı toksit ve C vitamini sayesinde sizleri grip gibi hastalıklardan korur. Kalp kaslarını güçlendirir, kalbe yönelik hastalıklar konusunda da %50’ye kadar sağlığınızı hedeflenmiş olan bölgelerde korur. Sindirim bozukluklarını düzenler, fakat az kullanımı söz konusu olduğu zaman!

muz-faydalari-nelerdir

Anemi hastalarına faydalıdır. Yüksek tansiyona iyi gelmekle beraber, içerisinde ki besinleri ile de sizlerin tansiyonunu dengeler. Öksürük, göğüs ağrıları ve balgam sökme konusunda yardımcı olur. Mide hastalıklarına iyi gelir ve mide için iyi bir koruyucudur. Damar hastalıklarını önler, tıkanma gibi durumlarda sizlere yardımcı olur. Kanda bulunan kolestrol oranını da dengeler. Ayrıca vücuda da oldukça fazla etkisi vardır. Uyku düzeninizi sağlamakla beraber yorgunluk hissini de alır. Saç kırılmalarını önler. Cildin erken kırışmasını engellemekle beraber tok tutucu özelliğiyle kilo vermeniz konusunda yardımcı olur. Kramp girmesini önler, kan akışını normale çevirir.

Muzun tek yan etkisi ise kabızlık sorunu çeken kişiler için önerilmemesidir. Çünkü muzun sizi büyük ihtiyaç karşılarken zorlayacağı durumda bilinmektedir. Ayrıca aşırı tüketilmesi durumunda da farklı zararlı yönleri ile karşılaşabilirsiniz.

Etiketler: Muzun faydaları nedir, Muzun faydaları ile ilgili bilgi, Muzun faydaları hakkında

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here