Ana sayfa Beslenme & Sağlık Haşhaş Nedir? Haşhaşın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Haşhaş Nedir? Haşhaşın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

705
0

Haşhaş Nedir? Haşhaşın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Haşhaş Nedir?

Haşhaş genelde diş hekimlerinin kullandığı bir bitki türüdür. Dişlere faydası oldukça yüksek olduğundan ve bir ağrı kesici niteliği taşıdığından dişçiler tarafından tavsiye edilir. Bu makalemizde de sizlere haşhaşın hem faydalarından, hem de zararlarından bahsedeceğiz.

Haşhaşın Yararları Nelerdir?

Ağrı kesici bir madde türüdür. Pek çok ağrı kesicinin içerisinde de tozu bulunur. Bu şekilde ağrılar daha da hafifler, sizlere de daha büyük kolaylıklar sağlar. Bunun dışında yumuşatıcı bir özelliği daha vardır. Solunum yollarını kolayca açması ile bilinir. Solunum yolu enfeksiyonu çeken bir kişi veya nefes almakta zorlanan bir kişi kolaylık ile tüketerek bu sorundan tamamen kurtulabilir.

Balık yağı yerine kullanılır. Kabızlığa çok iyi gelir. Mesane gibi hastalıklardan da tamamen arınmanızı sağlar. Tohumları kalp hastalarına çok iyi gelmekle beraber pek çok kalp hastasına da doktorlar tarafından dozunda kullanımı önerilir. Uyku sorunlarını çözen bir özelliği vardır. Uyku sorunu çeken pek çok birey haşhaşın tohumunu kullanarak uyku sorunlarını ortadan kaldırabilir.

hashas-neye-iyi-gelir

Haşhaşın Zararları Nelerdir?

Haşhaşın zararları ise; küçük çocuklar tarafından kullanımı oldukça sakıncalıdır ve önerilmez. Nedeni ise bir çocuğun kullanımı durumunda ölüm ile sonuçlanacak kadar büyük sonuçlara yol açabilir. Sinir sistemini etkilediğinden dolayı kimi zaman kalp ritmini düşürür. Bu sebeple kalp ile ilgili sağlık sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Diğer Beslenme Sağlık yazıları için tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here