Ana sayfa Gıda Glutensiz Gıdalar

Glutensiz Gıdalar

492
0

Gluten başlıca buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan bir  proteindir. Ekmek hamuru yapısının elde edilebilmesi için elzemdir. Hamur yapısının sıkılığını  ve raf ömrünün uzamasını sağlar. Bitki proteinlerinin vücut tarafından daha kolay emilmesi açısından jelatine en iyi alternatif olarak görülür. Fakat gluten çölyak hastalarının duyarlılığı sebebi ile hasta bünyesinde tehlike teşkil eder.

Çölyak hastaları gluten içerikli ürünleri tükettiklerinde bağışıklık sistemleri; ince bağırsak zarında bulunan besin ögelerinin kan dolaşımına geçişini sağlayan villi adı verilen küçük parmak benzeri çıkıntıların kaybolmasına sebebiyet verecek şekilde çalışır.

Bazı bireyler ise çölyak hastası olmamalarına karşın glütene duyarlılık gösterebilmektedirler. Bu kişilerin bağırsakları zarar görmemekte olup gaz ve şişkinlik gözlenebilmektedir. Bu sebeple çölyak hastalığı ile gluten duyarlılığını karıştırmamak gerekir.

glutensiz-gidalar-gurmex
Çölyak Hastaları gluten içeren makarna, erişte, şehriye, bisküvi, çikolata, bira ve cin gibi alkollü içecekler, yarma, tarhana, irmik, kurabiye, kek, pasta ve unlu mamullerden kaçınmalıdır.

Bu kişiler alternatif olarak badem unu, kurubaklagiller, pirinç, mısır, et yemekleri, meyve ve sebzeler, şeker, bal, pekmez, lokum, buğdayla yapılmayan  tatlılar, pirinç çorbası, patates, soya unu, hububatlar, kavrulmuş fındık, hidrolize bitkisel protein  ve deniz ürünlerini tüketebilirler.

Çölyak hastalarının satın alacakları ürün etiketlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. İçerisinde un bulunan her türlü üründen kaçınmalı ve ürün üzerinde glutensiz ibaresini görmüyorlarsa o ürünü satın almamalıdırlar. Dışarıda yemek yiyecekler ise yemeği yapan kişiden bilgi almalıdırlar.
gluten
Günümüzde glutensiz ürünler büyük marketlerin hemen hemen hepsinde bulunabilmektedir. Sporcular ve ağırlık kaybetmek isteyenlerin de glutensiz diyetleri tercih etmeleri  ile günümüzde glutensiz ürün üretimi artmış ve bu ürünler  marketlerde kolay bulunabilir hale gelmiştir. Glutensiz ekmek Halk ekmekten bayilere sipariş üzerine getirilmekte olup makarna, bisküvi, çikolata, kek gibi ürünler de hemen hemen her markette bulunmaktadır.
Glutensiz beslenme sabır gerektiren bir süreçtir, alışmak için zaman gerektirir. Bu sebeple zorlanacak bireylerin sorularına yanıt  verecek bir diyetisyenden destek almalarını tavsiye ederim.

Sağlıklı Günler..

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here