Ana sayfa Gıda Asıl Toplantı Salonu Ofisin Mutfağıdır

Asıl Toplantı Salonu Ofisin Mutfağıdır

412
0

Asıl Toplantı Salonu Ofisin Mutfağıdır

12 yıldır ofiste çaycılık yapan biri olarak iddia ediyorum ki; asıl toplantı salonları ofislerin mutfaklarıdır. Ama ofis mutfakları aynı zamanda bir soluklanma alanıdır da… Benim çalıştığım işyerinde teras ya da balkon gibi tabiri caizse bir “nefes alma” ya da “kaçış” alanı yok. Bu yüzden sıkılan, bunalan, müdüründen azar işiten, sevgilisiyle telefon görüşmesi yapmak isteyen kısacası işe bir ara vermesi gereken koşar adım mutfağa gelir.

Mutfak ise aslında bir anlamda kafe bir atmosfere sahip. Birkaç masamız ve sandalyemiz var. Ben sıcak ve taze çayı asla eksik etmem. Ofise ilk olarak ben gelirim ve çalışanlar gelmeden çayımı demlerim. Kahvemi de hazır ederim. Bizim ofis genelde çaycı ama iki tane de kahveci arkadaşımız var. Onlar da sabahın ilk kahvesini benim elimden içerler. Yani sabahları kafemizin açılışını ben yaparım.

“Çalışanlar Aslında Mutfakta Uyanır”

Ofise gelen hemen mesaiye başlamaz, başlayamaz. Çantasını masaya bırakan çay kokusunu takip ederek kafemize yani mutfağa uğrar. Aslında bizim ofisin çalışanları mutfakta uyanır. Evde uyanıp hazırlanıp gelseler de o yarım açık gözler ancak mutfakta çayını kahvesini yudumlarken tam olarak açılabilir. Çayını, kahvesini bitiren masasına geçip çalışmaya başlar. Peki, mutfak boşalır mı? Hayır. İnanın 12 yıldır mutfakta yalnız olduğumu hatırlamam. Mutlaka bir çalışanın mutfağa kaçması gerekmiştir. Arada söyleşiriz, gülüşürüz, ağlaşırız… Dediğim gibi bizim mutfak aslında geminin güvertesidir.

Öğle yemeğinden dönen de bir uğrar mutfağa… Bu defa eller sodaya, bitki çayına, Türk kahvesine gittiği için ben çoktan hazırlıklarımı yapmış olurum. Bir de akşamüzeri buluşmalarımız var. Guruldayan midelere yenik düşer bizim çalışanlar… Tek tek mutfağa koşmaya başlarlar. Klasik sorumuz da şudur: “Abla, atıştıracak bir şeyler var mı?” Olmaz mı? Kafemizde mide gurultuları itina ile susturulur. İşte bizim ofisin mutfağında hayat böylece akıp gider.

“Malzemeleri Avansas’tan Alıyoruz”

Malzemeleri eskiden ben alırdım, markete gitmek, malzemeleri ofise taşımak benim için bir hayli yorucu olurdu. Şimdi patronumuz Gıda Mutfak kategorisine girerek online alışverişle tüm malzemeleri satın alıyor. Kapıda ben teslim alıyorum. Çok rahat oluyor benim için. Eksikleri patronumuza iletiyorum, Avansas firmasının sitesinden siparişi veriyoruz, hemen geliyor.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here