Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Kocaeli Mutfağı ve Yemekleri: Kocaeli’de Ne Yenir?

Kocaeli Mutfağı ve Yemekleri: Kocaeli’de Ne Yenir?

1259
0

Kocaeli Mutfağı ve Kocaeli Yemekleri, Tatlılar ve Lezzetler: Kocaeli’de Ne Yenir?

Kocaeli Yemekleri FOTOĞRAF: BOGAZICIPISMANIYE.COM.TR

Kocaeli Yemekleri ve Kocaeli Yemek Kültürü

Kocaeli şehrinin kültürel çeşitliliği beslenme biçimlerinde de farklılıklar yaratmaktadır. Tarımda çağdaş yöntemlerin kullanımı, ülke genelinin üstündedir. Bu genelde sebze üretiminde yoğunlaşmaktadır. Anadolu’da klasik yemek alışkanlıkları hamur işlerine dayanırken, Kocaeli yemekleri arasında sebze-meyve tüketimi öne çıkmaktadır. Karadeniz’den aldığı göçlerle, karalahananın da yaygınlaştığı görülmektedir. Ancak kurutma, turşu ve komposto gibi ev konserveciliği giderek azalmaktadır. Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı, Kandıra yoğurdu, hindi dolması ev peyniri ve İzmit pişmaniyesi Kocaeli‘nin adıyla özdeşleşmiş lezzetlerdendir. Gelin Kocaeli’de ne yenir? ve Kocaeli Yemekleri Nelerdir? sorularının cevaplarına birlikte bakalım.

Kocaeli‘nin yerlileri olan Manavların köylerinde yöresel yemekler varlığını sürdürmektedir. Bu Kocaeli yemekleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Kocaeli Yemekleri Yöresel Çorbalar:

Tarhana, Umaç, Bulamaç.

Kocaeli Yemekleri Yöresel Et Yemekleri:

Yahni, Kavurma, Tavuklu Keşkek, Ciğceli Kavurma, İzmit Kebabı.

Kocaeli Yemekleri Yöresel Sebze Yemekleri:

Mantar Yemeği, Ebe Gümeci, Mancar Yemeği ( Çiçekli Mancar ).

Kocaeli Yemekleri Yöresel Hamur İşleri:

Ev Makarnası, Gözleme, Cizleme (Akıtma), Lokum, Mantar Böreği, Ciğceli Yumurta, Cevizli Börek.

Kocaeli Yemekleri Yöresel Tatlılar:

Höşmerim ( Peynir Tatlısı), Kuru Helva, Nazlı (Otur Fatma Tatlısı), İrmik Helvası, Pişmaniye, Kübe Tatlısı ve çeşitli Sarma ve Dolmalar.

Umaç Çorbası:

Türkiye‘de neredeyse hemen her yörede yapılan ve sevilen bir çorbadır. Tarifinde diğer yörelere göre pek bir değişiklik yoktur. Ana malzemeleri; un, toz biber, tuz ve margarindir. Un, su, tuz karıştırılarak pişirilir. Yağ, tuz, biber eritilir ve kaynayan çorbanın içine atılır.

Kocaeli Yemekleri, Umaç Çorbası, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Umaç Çorbası

Ciğceli Kavurma:

Şüphesiz bir yemeğin içine et girdiğinde o yemeğin lezzetsiz olmasının imkanı yok gibidir ama eklenen diğer malzemeler ile de bu yemek oldukça lezzetlidir. Et haşlanır, bulgur veya pirinç pilavı yapılır. Pilav servis tabağına alınarak üzerine kavrulmuş kavurma konulur. Kavurma üzerine ise süt kaymağı eritilerek dökülür. Süt kaymağına “ciğce” dendiği için de bu nefis yemeğin adı ciğceli kavurma oluyor.

Kocaeli Yemekleri, Ciğceli kavurma, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Ciğceli Kavurma

Mancar Yemeği (Çiçekli Mancar):

Bu yemek hodan ve kaldirik otu olarak da bilinen mancardan yapılır. Biraz uğraşlı bir yemektir çünkü mancarları ayıklayıp, güzelce temizlemek ve 2 saat soğuk suda bekletmek gerekir. Sonrasında mancarlar kısık ateşte haşlanır, soğan eklenip kavrulur. İsteğe göre içine domates, bulgur gibi çeşitli lezzetler de eklenebilir.

Kocaeli Yemekleri, mancar yemeği, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Mancar Yemeği

Dartı:

Kocaelililerin günün her saatinde yemekten de yapmaktan da bıkmadığı bir lezzettir. Kaynatılmadan öylece bekletilen sütün bir süre sonra üzerinde oluşan yağlı tabaka alınıp bir tencerede biriktirilir. Ardından kısık ateşte hafif kırmızılaşana dek kaynatılır. Koyulaşınca bir kaba alınıp donması beklenir. Yağlı tarafı üst kısımda, tortu denebilecek kısmı ise alt tarafta kalan bu lezzet, hazır olduğunda ister kahvaltıda sadece bir ekmekle bile ister de makarna sosu olarak kullanılabilir.

Kocaeli Yemekleri, dartı, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirDartı – Kocaeli yemekleri

Mancarlı Kandıra Pidesi:

Mancar otu Kocaeli‘de sadece yemeği yapılan değil aynı zamanda pide gibi hamur işlerinde de kullanılan enfes bir lezzet.. Tadı ıspanaklı pideleri andırsa da şehrin önemli ilçelerinden olan Kandıra‘da özellikle eski zamanlarda yapılan mancarlı pide, şehrin oldukça önemli lezzetlerinden.. Ama ne yazık ki ilçede gün geçtikçe mancarlı pide kültürü azalmaktadır.

Kocaeli Yemekleri, Mancarlı Kandıra pidesi, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Mancarlı Kandıra Pidesi

Cızlama (Akıtma):

Akıtmayı sevmeyen yoktur herhalde.. Günün her vaktinde arasına koyduğumuz farklı lezzetlerle tükettiğimiz akıtma, günümüz tabiriyle krep, Kocaeli yemekleri arasında kendine has lezzetiyle büyülemeye devam ediyor. Çünkü içerisine konulan maya sayesinde bildiğimiz tüm krep ya da akıtmalardan yumuşacık bir hal alıyor. Hele bir de sacda pişirildiyse tadına doyum olmuyor.

Kocaeli Yemekleri, Cızlama akıtma, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Cızlama Akıtma

Nazlı (Otur Fatma Tatlısı):

Kocaeli‘nde hanımların ev oturmalarında, çayın yanında en çok tercih ettikleri tatlılardan biridir. Yumurta, yoğurt, şeker, mısır unu, karbonat bir kabın içinde iyice karıştırılır. Yağlanmış olan tepsiye hazırlanan hamur boşaltılır ve fırında hafif ateşte pişirilir. Tatlı çok kısa sürede piştiği için “Nazlı” olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle de pişirilirken dikkatli olmak ve ateşi iyi ayarlamak gerekir.

Höşmerim:

Marmara Bölgesinde yaygın olan ve adı Balıkesir Mutfağı ile daha çok anılan bir tatlıdır. Fakat höşmerim tatlısı Kocaeli‘de de ününü sürdürmektedir. Höşmerimin özel peyniri ateş üzerinde karıştırılarak sarartılır. Un, yağ, şeker karıştırılarak 15-20 dakika kadar pişirilir ve sararınca indirilir. Sonrasında höşmerimi kaşık kaşık yemelere doyulmaz.

Pişmaniye:

Kocaeli şehrinin en önemli simgesidir pişmaniye.. Yolculuk sırasında İzmit‘ten geçenleri sağlı sollu pişmaniyeciler karşılar. Un ve şekerden yapılan tatlının anavatanı olarak “Eski Acemistan” biliniyor. Oradaki adı “Peşmek“tir. Kocaeli’nde Pişmaniyenin bilinen ilk ustasının Kandıralı Hayri Usta olduğu söylenmektedir. Pazara yönelik üretimi de, yapımını Hayri Usta‘dan öğrenen Hacı Agop adlı bir Ermeni şekerci başlatmıştır.

Kocaeli Yemekleri, Pişmaniye, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli’de ne yenir – izmit pişmaniyesi

Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin Kocaeli dışında da aranmasını, ilgi görmesini sağlamıştır. Kavrulmuş una kaynamış şekerin yedirilmesi ilk bakışta kolay gibi görülmektedir. Ancak küçük bir yanlışlıkla tüm emek ve harcamalar boşa gidebilir. Çevrede pişmaniye adının buradan kaynaklandığı öne sürülür : “Yapan bin pişman, yapmayan bir pişman“. Satıcılarsa aynı tekerlemeyi yolculara yöneltmektedir: “Alan bir pişman, almayan bin pişman!”..

Değirmendere Fındığı:

Gölcük Belediyesi‘ne bağlı eski bir belde olan Değirmendere‘de yetiştirilen bu fındıkların bildiğimiz diğer fındıklardan en önemli farkı şeklidir. Çünkü bu fındık, daha çok dikdörtgen şekline benzer, sivri ve yassı bir yapıya sahiptir. Bu fındığı yemesi oldukça lezzetli olduğu gibi, tatlıların üzerinde de servis edilişi harika bir görüntü ve tat katar.

Kocaeli Yemekleri, Değirmendere fındığı, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Kocaeli’de ne alınır? Değirmendere fındığı

Yarımca Kirazı:

Napolyon kirazı ya da Hacı Abdullah kirazı olarak da anılan Yarımca kirazı, özellikle Kocaeli‘nin Körfez ilçesiyle özdeşleşmiş durumdadır. Bildiğimiz kirazlardan daha iri, daha parlak kabuklu ve sulu olmasıyla ayrılan kirazın koyu rengi insanı cezbeder.

Kocaeli Yemekleri, Yarımca kirazı, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli ne alınır? – Yarımca Kirazı

Kandıra Yoğurdu:

Kandıra yoğurdunun lezzeti içinde bol miktarda manda sütü kullanılıyor olmasından gelir. Yaklaşık üçte ikisi manda, üçte biri inek sütünden oluşan bu nefis yoğurt, kalaylı bakır kaplarda yapılıyor olmasıyla da diğer yoğurtlardan ayrılıyor. Yolunuz Kocaeli Kandıra‘ya düşerse gerçek bir Kandıra yoğurdunun tadına bakmadan dönmeyin deriz.

Kocaeli Yemekleri, Kandıra yoğurdu manda yoğurt, Kocaeli Mutfağı nerede ne yenirKocaeli yemekleri – Kandıra Yoğurdu

Kocaeli’den almadan dönme listesi

  • Meşhur İzmit Pişmaniyesi,
  • Kandıra Yoğurdu, (Kandıra‘ya gitmişken Kerpe ve Kumcağız sahiline de mutlaka uğrayın.)
  • Yarımca Kirazı,
  • Değirmendere Fındığı,
  • İzmit Simiti almadan dönmeyin! (Kocaeli merkezde İzmit Simiti yiyebilirsiniz. Ayrıca Kocaeli Gezilecek Yerler için bilgi sahibi olmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.)

Kocaeli’de yemeden dönme listesi

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

İzmit Lezzet Durakları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Etiketler: Kocaeli Yemekleri bilgi, Kocaeli yemekleri hakkında, Kocaeli yemekleri nelerdir, Kocaeli yemekleri isimleri, Kocaeli yemekleri nerede yenir, Yöresel Kocaeli yemekleri, İzmit Kocaeli yemekleri, Kocaeli mutfağı, Kocaeli yemek yerleri, Kocaeli yemek kültürü, Kocaeli mutfak kültürü.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here