Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Boşnjak Mutfak Karaköy

Boşnjak Mutfak Karaköy

1302
0

Boşnjak Mutfak Burek & Pita Karaköy İstanbul‘dan selamlar. Kan çekiyor elbette ama bir Boşnak olarak sizi Boşnjak Mutfak ile tanıştırmak için geç kaldığım için üzgünüm.

The Bośnjak Mutfak, 2014 yılında Mithat Erdem tarafından butik konsepti ve çok özel Boşnak mutfağı menüsü ile Etiler’de kuruldu. Biz 2. şubesi olan Boşnjak Mutfak Karaköy’e attık kancamızı. Bu arada Etiler şubesinin kapandığı bilgisini de vermiş olalım.

Boşnjak Mutfak Karaköy

Karaköy Mekanları

Küçük, dar ve süslü sokaklarda bir sürü masanın ulu orta serildiği çok hoş, sıcak mekanların bir araya geldiği yeni bir hayat var Karaköy’de.

Karaköy sokakları Boşnjak Mutfak

İnsan profilinin de o nispette kültür koktuğu kaliteli bir ortam çıkmış ortaya. Daha sonra Karaköy mekanlarını sizin için daha detaylı irdelemeye çalışacağım.

Karaköy mekanları Boşnjak Mutfak

Boşnjak Mutfak ‘ta böyle 3 yol ağzında, Muhit’in yanında yer alan ışıl ışıl, salaş ama otantik bir mekan.

Karaköy Boşnjak Mutfak

The Boşnjak Mutfak Menü

Menüde büyük puntolarla yazıldığı gibi bilen bilir. Boşnak Mutfağı; çorbaları, börekleri, tandırı, köftesi ve diğer et çeşitleriyle çok zengin bir mutfaktır. Boşnjak menü ve fiayt listesini aşağıya ekliyorum.

menü ve fiyat listesi Boşnjak Mutfak Karaköy
Menü ve Fiyat Listesi

Boşnak Çorbaları

Biz Boşnjak Mutfak ‘da akşama bir Supa (çorba) ile başladık. Begova (Paşa Çorbası) ismi verilen, 16 çeşit sebze ve biraz köftenin karışımından ortaya çıkan lezzetli bir çorba akşam için güzel bir başlangıç oldu. Diğer çorba çeşitleri ise Sarajevska (Saray Çorbası), Plece Supa (Tavuk Çorbası) ve Şkembe Supa (İşkembe Çorbası).

Begova çorba Boşnjak Mutfak
Begova Çorba

Biz Boşnakların vazgeçilmez lezzeti Mantiye ile lezzet yolunda vites yükseltmeye başladık. Börek nevi, çıtır çıtır bu lezzetin içinde et bulunuyor ve üzerine sereceğiniz yoğurt ile servis ediliyor. Çok lezzetli tavsiye ederim.

Boşnak mantısı mantiye Boşnjak Mutfak
Boşnak Mantısı

Boşnak Yemekleri

Boşnak mutfağı çok geniştir fakat Türkiye‘de nedense genellikle börekleri ile ön plana çıkmış. Fakat The Boşnjak Mutfak bu algıyı sarsacağa benziyor. Çok gösterişli bakır tencereler de sergilenen ana yemekler ise şöyle; Çevabi (Köfte), Pleskavica (Boşnak köftesi), Pasul sa prşutom (Kuru etli kuru fasulye), Teleça Şnisla (Antrikot), Hoşlokum (Lokum), Jagnaca Rebra (Kafes), Jagneçi Kotleti (Kuzu Pirzola), Peçejne Pod Saça (Kuzu Tandır), Kobasice (Boşnak Sucuğu).

the Boşnjak Mutfak

Boşnak Böreği

Bu arada börekleri gerçekten lezzetli fakat porsiyonları çok az. Abartıyorsam düzeltin lütfen ama Saraybosna’da bu fiyata bir tepsi börek yiyebilirsiniz. 🙂

Benim favori böreğim Zeljanica yani Ispanak böreği. Damak tadınıza uygun değilse Sirnica (Peynirli börek) veya Krompirusa (Patatesli börek) yiyebilirsiniz.

Zeljanica Ispanaklı Börek Boşnjak Mutfak
Zeljanica Ispanaklı Börek

Boşnak Kahvesi

Üzerine birer kahve içtik ama kahveler çok kötüydü. Boşnak kültürünün vazgeçilmez içeceği olan kahvenin makinede yapılıyor olmasını da yadırgadım. Sunum dışında bir artısı yoktu.

Boşnak kahvesi Boşnjak Mutfak
Boşnak Kahvesi

Garsonun tavsiyesi üzerine Brovnica, Yaban mersini şurubu içerek geceyi tamamladık. Soğuk, lezzetli farklı bir tat mutlaka deneyin.

Yaban mersini şurubu Boşnjak Mutfak
Yaban Mersini Şurubu

Bu arada Boşnjak Mutfak ‘da kahvaltı hizmeti de var, karışık menemeni tavsiye ediliyor.

Kahvaltı Boşnjak Mutfak
Kahvaltı

Mekanda servis, ilgi ve lezzet güzel. Beğenmediğimiz kahvelerden de ücret almadılar.

Balkanlar‘da en lezzetli yemeklere ev sahipliği yapan Boşnak mutfağını önümüze seren, kendisi küçük, lezzetleri büyük mekanı ülkemize kazandıranları bir Boşnak olarak yürekten tebrik ederim. İstanbul Karaköy’e gerçekten renk getirmişsiniz. Farklı şehirlerde de aynı hizmet ve lezzet kalitesi ile Boşnak mutfağına ait farklı mekanları görmek dileğiyle.

Yolunuz Karaköy’e düşer ve Boşnjak Mutfak ‘a uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Bu arada Bosna’da Ne Yenir isimli bir yazı yazdık merak edenler okuyabilir.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları için linke tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleSeyir Terrace Rumeli Hisarı Kapandı
Sonraki makaleLider Pide Tepeüstü
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here