Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Bośnjak (Boşnjak) Mutfak Burek & Pita Karaköy İstanbul

Bośnjak (Boşnjak) Mutfak Burek & Pita Karaköy İstanbul

813
0

Bośnjak Mutfak (Boşnjak) Karaköy: İstanbul’da Boşnak Böreği ve Mantısı Nerede Yenir?

Boşnjak Mutfak Burek & Pita Karaköy İstanbul

Kan çekiyor elbette ama bir Boşnak olarak sizi Boşnjak Mutfak ile tanıştırmak için geç kaldığım için üzgünüm.

The Bośnjak Mutfak, 2014 yılında Mithat Erdem tarafından butik konsepti ve çok özel Boşnak mutfağı menüsü ile Etiler’de kuruldu. Biz 2. şubesi olan The Bośnjak Mutfak Karaköy’e attık kancamızı.

bosnjak-mutfak

Küçük, dar ve süslü sokaklarda bir sürü masanın ulu orta serildiği çok hoş, sıcak mekanların bir araya geldiği yeni bir hayat var Karaköy’de.

karakoy-mekanlari-nasıl-gidilir

İnsan profilinin de o nispette kültür koktuğu kaliteli bir ortam çıkmış ortaya.. Daha sonra Karaköy mekanlarını sizin için daha detaylı irdelemeye çalışacağım.

karakoy-mekanlari

The Bośnjak Mutfak’ta böyle 3 yol ağzında, Muhit’in yanında yer alan ışıl ışıl, salaş ama otantik bir mekan.

Bosnjak-mutfak-karakoy-nasil-gidilir

Menüde büyük puntolarla yazıldığı gibi bilen bilir. Boşnak Mutfağı; çorbaları, börekleri, tandırı, köftesi ve diğer et çeşitleriyle çok zengin bir mutfaktır.

Bosnjak-mutfak-karakoy-menusu

Bośnjak Mutfak: Boşnak Çorbaları

Biz Bośnjak Karaköy’de akşama bir Supa (çorba) ile başladık. Begova (Paşa Çorbası) ismi verilen, 16 çeşit sebze ve biraz köftenin karışımından ortaya çıkan lezzetli bir çorba akşam için güzel bir başlangıç oldu. Diğer çorba çeşitleri ise Sarajevska (Saray Çorbası), Plece Supa (Tavuk Çorbası) ve Şkembe Supa (İşkembe Çorbası).

Bosnjak-mutfak-karakoy-begova-corba

Biz Boşnakların vazgeçilmez lezzeti Mantiye ile lezzet yolunda vites yükseltmeye başladık. Börek nevi, çıtır çıtır bu lezzetin içinde et bulunuyor ve üzerine sereceğiniz yoğurt ile servis ediliyor. Çok lezzetli tavsiye ederim.

en-iyi-bosnak-mantisi-mantiye-nerede-yenir

Boşnjak Mutfak: Boşnak Yemekleri ve Boşnak Mutfağı

Boşnak mutfağı çok geniştir fakat Türkiye’de nedense genellikle börekleri ile ön plana çıkmış. Fakat The Bośnjak Mutfak bu algıyı sarsacağa benziyor. Çok gösterişli bakır tencereler de sergilenen ana yemekler ise şöyle; Çevabi (Köfte), Pleskavica (Boşnak köftesi), Pasul sa prşutom (Kuru etli kuru fasulye), Teleça Şnisla (Antrikot), Hoşlokum (Lokum), Jagnaca Rebra (Kafes), Jagneçi Kotleti (Kuzu Pirzola), Peçejne Pod Saça (Kuzu Tandır), Kobasice (Boşnak Sucuğu).

Bosnjak-mutfak-karakoy-nerede

Bośnjak Mutfak: istanbul’da Boşnak Böreği Nerede Yenir?

Bu arada börekleri gerçekten lezzetli fakat porsiyonları çok az. Abartıyorsam düzeltin lütfen ama Saraybosna’da bu fiyata bir tepsi börek yiyebilirsiniz. 🙂

Benim favori böreğim Zeljanica yani Ispanak böreği. Damak tadınıza uygun değilse Sirnica (Peynirli börek) veya Krompirusa (Patatesli börek) yiyebilirsiniz.

Bosnjak-mutfak-karakoy-zeljanica-ispanaklı-borek

Boşnjak Mutfak: Boşnak Kahvesi

Üzerine birer kahve içtik ama kahveler çok kötüydü. Boşnak kültürünün vazgeçilmez içeceği olan kahvenin makinede yapılıyor olmasını da yadırgadım. Sunum dışında bir artısı yoktu.

Bosnjak-mutfak-karakoy-kahve

Garsonun tavsiyesi üzerine Brovnica, Yaban mersini şurubu içerek geceyi tamamladık. Soğuk, lezzetli farklı bir tat mutlaka deneyin.

bosnjak-karakoy

Bu arada mekanda kahvaltı hizmeti de var, karışık menemeni tavsiye ediliyor.

Bosnjak-mutfak-karakoy-kahvalti

Mekanda servis, ilgi ve lezzet güzel. Beğenmediğimiz kahvelerden de ücret almadılar.

Balkanlardan gelen Boşnak mutfağını önümüze seren, kendisi küçük, lezzetleri büyük mekanı ülkemize kazandıranları bir Boşnak olarak yürekten tebrik ederim. İstanbul Karaköy’e gerçekten renk getirmişsiniz. Farklı şehirlerde de aynı hizmet ve lezzet kalitesi ile Boşnak mutfağına ait farklı mekanları görmek dileğiyle.

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Bu arada Bosna’da Ne Yenir isimli bir yazı yazdık merak edenler okuyabilir.

Diğer İstanbul Lezzet Durakları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here