Ana sayfa Serbest Kürsü Blogbook Turkey 2017: Dayanışma ve Konukseverliğin Başkenti Van..

Blogbook Turkey 2017: Dayanışma ve Konukseverliğin Başkenti Van..

673
0

İçerik

Blogbook Turkey 2017: Dayanışma ve Konukseverliğin Başkenti Van..

Ülkemizin tanıtımında önemli rol oynayan World Tourism Forum kapsamında 17 Türk ve 17 yabancı blogger Türkiye‘nin farklı şehirleri ve tarihi noktaları için makaleler yazdı. Bu makaleler “Blogbook Turkey 2017” adlı kitapta hem İngilizce hemde Türkçe olarak toplandı. Blogbook‘ta yazısı olan 34 blogger arasında Gurmex.com kurucusu Emrah Akın‘da yer aldı. Türkiye‘nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak Blogbook dünyanın dört bir yanına ulaştırılacak. Yerli ve yabancı bloggerlar sayesinde Dünya’nın Türkiye algısı belki de yeniden şekillenecek..

İşte “Blogbook Turkey 2017” kurucumuz Emrah Akın‘ın yazısı;

Van: Dayanışma ve Konukseverliğin Başkenti..

Hakkında bir çok rivayet olmasına rağmen en bilimsel görüşe göre ismini Urartulardan alan Van; Türkiye’nin en büyük gölüne ve Türkiye topraklarının %2,5’luk kısmına sahiptir. Yüzölçümü bakımından ise Türkiye’nin en büyük 6. şehri ve Doğu Anadolu’nun incisidir.

Tarihi MÖ. 7000 yıllarına dayanan Van, Urartular zamanında eski adı Tuşpa olan bir başkentti. 16 farklı medeniyet gören Van’da yüzyıllar boyu Ermeniler, Kürtler, Türkler, Azeriler ve Acemler bir arada yaşadı. Van; sevginin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin harman olduğu bir şehirdir. 

Dünyanın en çok soda içeren gölü Van Gölü, Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuşadası gibi tarihi ve turistik yerleri ile çağıran bir şehirdir. Van tarih, tabiat, kültür, deniz ve kış turizmi bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Kanispi Çağlayanı, Muradiye Şelalesi, Başkale ilçesinde bulunan Vanadokya peri bacaları ve travertenler meraklı ziyaretçilerini beklemektedir.

Akdamar Adası ve Kilisesi, Urartular zamanından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış Van ve Hoşap Kaleleri, Gevaş Halime Hatun Kümbeti, Bartholomeus Kilisesi, Hüsrevpaşa Camii, Kaya Çelebi Camii, Yedi Kilise, İzzettin Şir Camii, Altınsaç Kilisesi, Meher Kapı, Şeytan Köprüsü, Bend-i Mahi Köprüsü, Çavuştepe Kalesi, Çarpanak Adası ve Manastırı, İkiz Kümbetler, Adır Adası ve Lim Kilisesi ile geçmişe götürme yetisine sahip nadir şehirlerdendir.

Van zor koşullara sahip büyüleyici bir coğrafyanın incisidir. Göğe uzanan dağları her zaman beyaz perçem bağlamış analar gibi görkemli, heybetli ve bereketlidir. Akdamar Adasının tam karşısında tüm heybetiyle yükselen Artos Dağı, 200 tür kelebek popülasyonuna sahip dünyanın sayılı yerlerinden biridir. Dünya üzerinde Artos ile benzer özellikler gösteren tek dağ Yeni Zelanda’dadır. Aynı zamanda Abalı Kayak Merkezinde Artos dağından başlayan beyaz kayak parkurunda ilerlerken, Van Gölünün nefes kesici turkuaz manzarası ile karşılaştığınızda büyülenirsiniz.  

Blogbook Turkey 2017 World Tourism Forum, Van gezi rehberi

Bu şehirde birde çok zeki, güzelliği dillere destan biri yaşar. Kabarık kuyruğu, narin ve asil yürüyüşü, beyaz ve ipeksi tüyleri ile yürekleri ısıtır. Biri mavi, diğeri kehribar olan 2 farklı renge sahip gözleri insanı mest eder. Meşhur Van Kedisi ile Van akıllara kesinlikle kazınacak bir şehirdir.

Türkiye’nin en büyük gölü olmasına rağmen hem sodalı hemde tuzlu suları sebebiyle Van Gölünde İnci Kefali denilen sadece tek bir tür balık yaşar. İnci Kefali dünyada sadece Van Gölü kapalı havzasında yer alır. Eşsiz bir yaşam döngüsüne sahip İnci Kefali, Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suları üremesine izin vermediğinden dolayı her yıl büyük sürüler halinde akarsulara göç eder. İnci Kefali bu hüzünlü göç yolculuğunda şelaleri uçarak aştığı ve akarsuya karşı büyük mücadeleler verdiği için Uçan Balık lakabını alır. Aynı zamanda her yıl haziran ayının ilk haftasında Erciş ilçesinin Deliçay suyu kenarında Geleneksel “Uçan Balık Festivali” kutlanmaktadır.  

Türkiye’de yaklaşık 450 kuş türünün 213’ü göç yolu üzerinde bulunması sebebiyle Van Gölü havzasında yer almaktadır. Bu kuşlardan en dikkat çekici olanı sayısı bazı yıllar 10.000’e ulaşan flamingodur. Erçek Gölü dünyanın en büyük flamingo konaklama yerlerinden biridir. Her yıl Ekim ayının ortasında flamingoların en yoğun görüldüğü İpekyolu ilçesinde “Doğunun Kanatları, Erçek Gölü Flamingo Festivali” düzenlenmektedir. Van Gölünün yanında bulunan Erçek Gölü tam bir kuş cennetidir.

Blogbook Turkey 2017 World Tourism Forum, Van gezilecek yerler, Van kahvaltısı

Van’da birlik ve beraberlik çok önemlidir. Van kahvaltı kültürü, yerel halkın yardımlaşma ve misafirperverliğinin en güzel örneklerinden biridir. Van kahvaltı sofrasını diğer kahvaltılardan ayıran en büyük özellik tamamen Van’ın verimli topraklarında yetişen doğal ürünleri kapsamasıdır. Fakat koyun sütü ile yapılan ve içine 25 farklı ot katılabilen otlu peynirin yeri Van için çok ayrıdır. Hatta Otlu peynir C vitamini yönünden dünyanın en zengin peyniridir. Taş fırınlarda pişirilen lavaş ekmeği ve Van çöreği, taze demlenmiş semaver çayı olmazsa olmazlardandır. Tam bir lezzet şöleni olan Van Kahvaltısı dünya mutfağında özgün bir yere sahiptir.

Van Lalesi, Uşkun (Dağ muzu), bir çok din ve kültür için hüznün sembolü olarak bilinen, efsanelere konu olmuş Ters Lale şehrin diğer önemli doğal güzelliklerindendir. Boynu bükük ve kırmızı renkli Ters Lale Anadolu topraklarının gördüğü büyük acıları efsanelerle özetlemektedir. Van’da Savat gümüş işlemeciliği, Üzerlik sanatı ve Van kilimleri kıymetli kültürel miraslardır.

 Özetle Van derin mazisi ile hatıralar bıraktıran, özlenen ve özleten bir şehir.. Van’ı anlatmaya ne sayfalar nede kırık dökük cümleler kifayet eder. Öyle ki ne sultanlar, ne şahlar, ne beylikler gördü bu koca şehir.. Ne savaşlar, ne afetler yaşadı, yeri geldi ağladı, yeri geldi yürekler yandı. Kim bilir ne çığlıklar yankılandı semalarda, ne sevinçler  ne heyecanlar yaşandı kim bilir? Nice aşklar vücuda ererken belki de niceleri Van gölünün serin sularında sükut buldu. Ama bir gerçek var ki kim yaşadıysa tarih sayfalarında bu topraklarda hepsi doğayla bütünleşmiş, Botan çayı gibi hırçın ve sert, Muradiye Şelalesi gibi cesur ve mert.. Erek dağı kadar yüce ve Van Gölü kadar engindi.

Ahmed Arif bir şiirinde Van’ı çok güzel özetler; “Van kucak açar her dilden, her milletten, her dinden insana…”

Bir gün hep birlikte kardeşçe semaver çayı eşliğinde bir Van kahvaltı sonrasında buluşmak dileğiyle..

World Tourism Forum hakkında bilgi almak için linke tıklayın.

Etiketler: Blogbook Turkey Van, Blogbook Turkey 2017, Blogbook Turkey Van gezilecek yerler, Blogbook Turkey Van tarihi yerler, Blogbook Turkey Van gezi rehberi, Blogbook Turkey Van kahvaltısı, Blogbook Turkey Van kültürel değerler, Blogbook Turkey Van doğal güzellikler.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here