Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Kırgızistan Yemekleri: Kırgızistan’da Ne Yenir, Gezilecek Yerler

Kırgızistan Yemekleri: Kırgızistan’da Ne Yenir, Gezilecek Yerler

880
0

Kırgızistan Yemekleri: Kırgızistan’da Ne Yenir, Kırgızistan Gezilecek Yerler

Kırgızistan Gezilecek Yerler: Göğe Uzanan Dağlar Ülkesi

Kırgızistan Yemekleri ve Kırgızistan Gezilecek Yerler isimli makalemizde maalesef internette çok fazla Türkçe kaynağın yer almadığı Kırgızistan hakkında bilgi ve gurme gezi notlarını bir araya getirmeye çalıştık. Ayrıca Kırgızistan’da Yemek Nerede Yenir, Kırgızistan’da Ne Yenir ve Kırgız Yemekleri Nelerdir gibi özet bilgileri barındıran pratik bir Kırgızistan Gezi Rehberi yaptık.

Kırgızistan’da Ne Yapılır?

Kırgızistan gezisi aslında seyahatten öte bizim için köklerimize, kültürümüze ve damarlarımızda akan kana bir yolculuk özlemini barındırıyor. En çok merak ettiğimiz noktaların başında Manas destanı geliyor. Daha sonra XI. yüzyılda İslam devleti olan Karahanlıların kültür ve ilim bakımından zirvede olduğu dönemde  “Kutadgu Bilig” (1069-1070) eserini yazan Yusuf Has Hacib’in doğduğu toprakları görmek istiyoruz. Ve “Divanu Lügat’it-Türk” (1072-1077) çalışmasının yazarı dil bilimci/Türkolog Mahmud Kaşgari (Kaşgarlı Mahmud)  ise olmazsa olmazlardan.. Yine günümüzde bir çok kimsenin tanıdığı Dünya edebiyatında tartışılmaz bir konuma sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan yazar Cengiz Aytmatov‘un ayak izlerini gözlemlemek ve bu enfes Türk topraklarının kokusunu içimize çekmek istiyoruz.

İşte bu hafızalarımızda yer edinen Türk yurdunu, Ataların izinden giderek keşfetmek tarifsiz bir duygu. Belki at sırtında bir keşif olmayacak bizimkisi ama yinede Kırgızistan’ın yerel kültürüne ait Kırgız çadırında konaklayacağız. Kırgız kültürünün geleneksel enstrümanı komuz müzisyenleri eşliğinde yöresel müzikler ile eğleneceğiz.

Kırgızistan Yemekleri,Kırgızistan Gezilecek YerlerKırgızistan Gezilecek Yerler – Kırgızistan Yemekleri 

Kırgızistan Gezi Rotaları

Kırgızistan’ın kuzey batısında yer alan Manas Uluslararası Havaalanı’na iner inmez ciğerlerinize dolan tertemiz havayla içinizi bir ürperti ve heyecan sarıyor.

Uluslararası bir havaalanı olmasına rağmen Atatürk veya Sabiha Gökçen gibi çok fazla hava trafiğinin olmadığı sakin bir havaalanı burası. Sizi karşılayacak birileri yok diye sakın üzülmeyin! Özel araç veya shuttle ile şehir merkezine giderken yolda sizleri dümdüz bakir ovalar ve uçsuz bucaksız dizilmiş Tanrı Dağları (Tien-Şan) kucaklıyor.

Yol boyunca sizleri selamlayan ovalara elbette aldanmayın çünkü Kırgızistan’ın büyük bir bölümü dağlar ile kaplıdır. Enfes Ata diyarı tam 3 bin civarında gölü bağrına basmış. Bunların en önemlisi dünyaca ünlü Kırgızistan gezilecek yerler listesinde en başı çeken Issık Göl’dür. Bir krater gölü olan Issık Göl mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kırgızistan’ın diğer önemli gölleri ise Son Göl ve Çatır Göl’dür.

Sizleri çok detayda boğmadan Kırgızistan hakkında bilgi vermeye devam edelim. Malumunuz Bişkek, Kırgızistan’ın hem başkenti hemde özel bir statüye sahip sonradan kurulmuş bir şehirdir. Bişkek dışında Kırgızistan’da Obslat denilen 7 ayrı bölge daha bulunmaktadır.

Kırgızistan’ın bölgeleri; Çuy (Kant, Karabalta, Tokmak), Issık Göl (Karakol, Balıkçı, Çolponata), Celalabad (Celalabad, Maylı-Suu, Taşkömür, Kokyangak), Oş (Oş, Kızılkıya, Sülükta, Özgön, Karasuu), Batken (Batken, Çonkara, Kaydarkan, Çek ve Cancer), Narın ve Talas’tır.

Kırgızistan Yemekleri,Kırgızistan Gezilecek YerlerKırgızistan Gezilecek Yerler –  Kırgızistan Yemek isimleri

Kırgızistan Gezilecek Yerler

Başkent Bişkek başlangıç noktalı gezi rehberimizde size sadece özet olarak Kırgızistan gezilecek yerler hakkında bir liste yapacağız. Gurme gezi sitesi olmamız sebebiyle gezi rehberi ile ilgili çok fazla detay vermeyeceğiz. Bişkek, Sovyetler Birliği zamanında kurulmuş bir şehir dolayısıyla zamana karşı direnmeye çalışan epey eski bina var. Şehir içinde toplu taşıma dolmuşlar, elektrikli otobüsler ve taksiler vasıtasıyla yapılıyor. Herkes kurallara riayet etmeye çalışıyor olsada bazı enteresan uygulamalar ve trafikte karışıklıklar yaşanabiliyor. Kırgızistan zengin bir ülke olmasa da temiz, yeşil ve güzel bir ülke.

Öncelikle Ala Archa Milli Parkı, Alla-Too Meydanı, Kırgızistan Güzel Sanatlar Müzesi, Zafer Meydanı, Mikail Frunze Müzesi, Bişkek Filarmoni Merkezi, Oş Pazarı (Pazarda dikkatli olmakta fayda var.), Bişkek Merkez Camii ve Manas Heykeli hazır Bişkek’te iken görülmesi gereken yerlerdendir.

Bişkek’ten sonra “Güneyin başkenti” olarak adlandırılan, Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehri Oş’ta şehri gezin. Şaman kültürü hakkında bilgi almak için Süleyman Dağını, Babür Evini (Babür Şah’ın evi), Fergana Vadisini ve Özgen’de bulunan İmam Serahsi Türbesini mutlaka ziyaret edin.

Yine Tokmak şehrinde yer alan Karahanlıların ilk başkenti Balasagun ve Burana Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihe kara bir leke olarak kazınan Ata Beyit katliamının yaşandığı toprakları ve ulu Türk yazar Cengiz Aytmatov’un anıt mezarını görün ve bir nebzede olsa Ata Beyit’te yaşanan acıları hissetmeye çalışın.

Karakol şehrinde bulunan krater gölü Issık Göl, Altın Arashan ve Karakol Vadisi Kırgızistan gezisinin olmazsa olmaz rotalarından. Bunun dışında Narın şehrini ve Taş Rabat’ı, Celal Abad ve Talas şehirlerini, Bişkek’e epeyce bir uzak mesafede yer alan Son Göl’ü geniş bir zamanınız varsa ziyaret edin.

Kırgızistan Yemekleri,Kırgızistan Gezilecek Yerler Kırgızistan Yemekleri – Kırgızistan Gezilecek Yerler – Presskg.com

Kırgızistan Mutfağı ve Kırgızistan Yemekleri

Kırgız Yemekleri ve Kırgız Mutfağı genel olarak hamur ve et ağırlıklıdır. Özellikle Bişkek’te yöresel Kırgız yemekleri için çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. Bunun dışında Kırgızistan’da bölgede yetişen aşkabak isimli kabak türü de yemeklerde önemli yer tutar. Zaten adı üstünde aş yemek kabağıdır. Aşkabak çoğunlukla çorbalara katılarak tüketilse de açılmış hamur parçalarına ilave edilen kıyma yanında veya kızartılmış et yanlarında yenilebiliyor. Yemeklerde bu denli kabak etkisinin görülmesi çok fazla yetiştiriliyor olmasına ve damak tadına bağlanabilir. Kırgızistan’da yoğun olarak yetiştirilen diğer bir mahsul pirinç, ülkede pirinç tarlaları hatta sadece pirinç satan dükkanlar ve tesisler bile var. Bizdeki pirinçlere göre biraz daha ince ve esmer pirinçler yetişiyor. Ancak Kırgız Mutfağının hakimiyetinin özellikle küçükbaş hayvan eti olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde halen yarı göçebe bir toplum oldukları için mutfakları da bu göçebe kültürün izlerini taşıyor.

Kırgızistan’da Ne Yenir? Kırgızistan’da Yeme İçme

Kırgızistan’ın kent merkezlerinde ve başkent Bişkek’te mutfak kültürü ve restoran yemekleri değişse de genel olarak köylerde çorba ve sulu yemekler daha çok tüketilmektedir. Bunun temelinde hem yoksulluk hemde az malzeme ile daha fazla insanı doyurma zorunluluğu yatar. Kırgızistan yemekleri arasında en yaygın çorbalar arpa unu ve döğmesinin kaynamış suda pişirilmesi ile yapılan Maksım, kurutulmuş arpa ve buğdayın havanda dövüldükten sonra kaynamış suya atılması ile yapılan Carma çorbalarıdır.

Bunların dışında kavrulmuş ve kırılmış arpa, buğday ve mısır ununun süte, yoğurda veya suya karıştırılmasıyla Talkan çorbası yapılır. Süt ya da ayran karıştırılmış buğdaydan yapılan diğer bir yaygın çorba ise Köce çorbasıdır. Köce çorbası bazen et katılarakta yapılabilmektedir.

Kırgızistan Yemekleri, Kırgız mutfağı ve yemekleri, LagmanKırgız Yemekleri Nelerdir – Lagman | atayurttaogrenciolmak.blogspot.com.tr

Aslında Kırgız mutfağına ait yüzlerce lezzet ve yemek var. Bizim gibi et seven biriyseniz Şaşlık, Kafkas kebabı, Plov, Samsı, Oromo ve Kırgızistan yemekleri arasında ulusal bir değeri olan Beşparmak yemeklerini özel olarak öneriyoruz. Etten hoşlanmıyorsanız yerel kültürde hazırlanmış makarnalar, Lagman ve salata tarzı menülere de ulaşmanız mümkün. Özellikle Lagman’ı mutlaka deneyin. Yerli sebzeler tamamen organik ve hormonsuz bir şekilde eski tip tarım ile yetiştiriliyor. Yani yediğiniz tüm sebzeler doğal ve eskilerin tabiriyle nerede o eski sebzeler deyimini çürütüyor.

Biz şimdi sizlere en meşhur ve Türk damak tadına çok yakın yöresel Kırgızistan Yemeklerini yazmaya çalışacağız.

Kırgızistan Yemekleri:

Kırgız Yemekleri: Kırgız pilavı (Plov)

Aslında Plov Orta Asya ülkelerinin bir çoğunun ortak kültürel yemeğidir. Kuşbaşı et, soğan, salça ve baharat ile harmanlanmış bir pilav türü olan Plov çok lezzetlidir. Biz kendisini çok severiz.

Kırgızistan Yemekleri, Kırgız mutfağı ve yemekleri, PlovKırgız Yemekleri isimleri – Plov | silkroadexplore.com

Kırgız Yemekleri: Beş Parmak

Kırgızistan Yemekleri arasında en meşhur yemek olmakla beraber önemli misafirlere kesinlikle ikram edilir. Beşparmak  denmesinin sebebi beş parmakla yani elle yenmesinden geliyor. Altına kesme denilen çok ince bir hamur tabakası yapılır. Bu hamur tabakasının üzerine küçük küçük doğranmış et ve soğandan oluşan sos eklenir. Daha sonra et suyunda haşlanan erişte, kuzu eti ve kuyruk yağı ile karıştırılır. Zaman zaman beyinde ilave edilen bu enfes et hamur yemeğini Kırgızistan gezisi yapacaklara kesinlikle öneriyoruz.

Kırgızistan Yemekleri, Kırgız mutfağı ve yemekleri, BeşparmakKırgız Yemekleri – Beşparmak | atayurttaogrenciolmak.blogspot.com.tr

Kırgız Yemekleri: Samsı

Kırgızistan Yemekleri arasında oldukça ünlü diğer bir hamur yemeğidir. Tandır ekmeği içine koyun eti konulmasıyla yapılıyor. En güzel Samsı’yı Oş şehrinde yiyebilirsiniz. Biz resmen bayıldık, şiddetle tavsiye edilir.

Kırgız Yemekleri: Kırgız Mantısı

Bizim mantılardan tek farkı oldukça büyük ve iri olmasıdır. Hamur açılır içine kıymalı iç harcı hazırlanır ve içi kıymalı bu hamur fırında pişirilir.

Kırgız Yemekleri: Kullama

Yöresel bir Kırgız yemeği olan Kullama ete unlu yumurtalı bir sos hazırlanarak pişirilir. Çok alakası olmasa da şinitzeli andırıyor diyebiliriz.

Kırgız Yemekleri: Oromo

Dış katmanları ince kesme hamur içi ise et, havuç, soğan, patates veya kabak ile doldurulup pişiriliyor. Oromo’da sevdiğimiz Kırgızistan Yemekleri arasında yer alır.

Kırgızistan Yemekleri, Kırgız mutfağı ve yemekleri, OromoKırgız Yemekleri adları – Oromo | allthatcooking.com

Kırgız Yemekleri: Boorsok

Yine Kırgızistan Yemekleri arasında çok sevdiğimiz bir tür pişidir. Undan, koyun yağıyla kızartılmış hamurdan yapılan ve çok sevilen bu lezzeti mutlaka deneyin.

Kırgızistan Yemekleri: Kıztıbey Küzimek 

Hamurun içine püre haline getirilmiş patatesler konulup, sarılıyor. Bir patates yemeği düşünün fakat bu yemek hamurun içinde sarılıp börek formuna sokulmuş olsun. Kıztıbey Küzimek tam böyle bir lezzet.

Kırgızistan Yemekleri: Akidil Salatası

Bizim damak tadımıza pek uygun gibi gözükmese de balık, pirinç ve mayonez karışımından yapılan güzel bir salata türüdür.

Kırgızistan Yemekleri: Chak Chak Tatlısı

İnce olarak açılan hamur küçük küçük kesilip yağda kızartılıyor ve ardından soğutuluyor. Son olarak dövülmüş ceviz ve balla karıştırılarak buzdolabında bekletiyor. İşte böyle güzel ve lezzetli bir tatlı Chak Chak.

Kırgızistan’da Nerede Ne Yenir?

Ülkenin her yerinde pazarlar mevcut organik sebze ve meyve alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kırgızistan gerçekten çok ucuz bir ülke. Haftalık mutfak masrafınız et dahil 30 TL’yi geçmez. Türkiye‘ye göre çok ucuz olan Kırgızistan’da etin kilosunu ülkemize göre 3’te 1 fiyatlara alabilirsiniz. Hijyen ve sağlık açısından alışveriş merkezlerinde yer alan kasaplar, Kafkas kökenli Lezgin kasabı veya Oş pazarı içinde yer alan Türk kasabı et alışverişi için iyi seçim olur.

Yukarıda mutlaka yemelisiniz diye bahsettiğimiz Lagman aslında Uygur kökenli bir yemektir dolayısıyla Kievskiy Çüy köşesinde bulunan Uygur restoranı Lagman yemek için tercih edilebilir. Yöresel Kırgızistan Yemekleri yemek için Supara’ya, ucuz ve lezzetli yemekler için Bişkek merkezde yer alan Faiza’ya gidebilirsiniz. Türk mutfağına yönelik bir öneri isterseniz Park Panvilova AVM içindeki Seral’ın Yeri’nde Adana‘yı artmayacak lezzette Adana Kebabı yiyebilirsiniz. Bunun dışında Kafe Taksim, Beta Stores’in Restoranı alternatif tercihler olabilir.

Bişkek’te çok az paralar ödeyerek dünya mutfağından güzel ve farklı lezzetler deneyimleyebilirsiniz. Prospekt Mira’da yer alan İtalyan Restoranı pizza için favoridir. Ploşat’ta bulunan Amerikan restoranı ise aperatif burger tarzı yiyecekleri ile beğendiğimiz bir mekandır.

Kırgızistan’da Ne İçilir?

Bu sorunun cevabı yöresel anlamda net aslında. Kırgızistan’ın resmi ve milli içeceği at sütünden yapılan Kımız’dır. Tadı nasıl diye merak edenlere ekşimsi ve küflenmiş yoğurdu andıran bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. İçinde Kırgızların göçebe hayat kültürü sebebiyle uzun süre formunu korusun ve bozulmasın diye alkol yer alıyor. Fakat elbette sağıldığı gibi taze içilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Kırgızistan Yemekleri, Kırgız mutfağı ve yemekleri, Kımız Nerede İçilirKırgızistan Yemekleri nelerdir – Kımız – Kırgızistan’da Ne İçilir? 

Özetle Kırgızistan bedavadan biraz pahalı yaşam koşulları ve muhteşem Kırgız yemekleri ile çağıran bir ülke. Ata yurdu, Türk toprağı Kırgızistan gerçekten çok ucuz bir ülke. Turistler ve sırt çantalı gezginler için muhteşem bir turizm potansiyeline sahip. Bizce gezi rotası belirlerken sürekli Avrupa ve Uzakdoğu tercihlerine bakmayın. Engin kültürü, tarihi mirası, muhteşem doğası ve enfes Kırgız Yemekleri ile Kırgızistan gezisi de alternatifleriniz arasında mutlaka olsun.

Kuzeyinde Kazakistan, Doğu ve Güneydoğusunda Doğu Türkistan’dan dolayı içimizi acıtan, hüzünlendiren, kurtulmaları için dualar ettiğimiz kardeşlerimize eziyetlerini sürdüren Çin yer alıyor. Batısında ise aralarında hala ne var anlayamadığımız, bu kadar sorun edilecek mevzu nedir diye düşündüğümüz ve Ata yurdu Türk topraklarında Türk’ün Türk’ten başka dostu yokken niçin küssünüz dediğimiz Özbekistan yer alıyor. Güney ve Güneybatıda ise bir başka Türk yurdu Tacikistan.

Bu toprakların doğası, havası, insanları ve herşeyi çok başka dostlar. Umarım bir gün göğe uzanan dağlar ülkesi, Ata yurdu Kırgızistan’a sizde gidersiniz ve ne demek istediğimizi o zaman daha iyi anlarsınız.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here