Ana sayfa Gurme Etkinlikler Kırgızistan Gezisi: Göğe Uzanan Dağlar Ülkesi Emitt İstanbul 2017

Kırgızistan Gezisi: Göğe Uzanan Dağlar Ülkesi Emitt İstanbul 2017

710
0

Kırgızistan Gezisi: Göğe Uzanan Dağlar Ülkesi Emitt İstanbul 2017 Fuarı

Kırgızistan gezisi, Kırgızistan gezilecek yerler, Kırgızistan yemekleri, Kırgızistan yeme içmeKırgız mutfağı ve yemek kültürü ve Kırgızistan gezi rehberi konularında detaylı bilgi almak ve Kırgız kültürünü yakından tanımak için Emitt İstanbul Fuarına gittik.

Malumunuz 26-29 Ocak tarihleri arasında Türk Turizmi açısından büyük önem taşıyan ve dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan Emitt İstanbul 2017 gerçekleştirildi. Farklı kültürleri, ülkeleri yakından tanımak ve tatil planlamak için fuarı yüz binlerce insan ziyaret etti.

Kırgızistan Yerel Kültürü Hakkında

Bizde 28 Ocak Cumartesi günü  fuarı gezdik. Ayrıca 2. hol B220’de bulunan, Ataların izinde göğe uzanan dağlar ülkesi Kırgızistan çadırına uğradık. Fuara gitmeden önce merak ettiğim bir rota oldğu için Kyrgyzstan turizm sitesini incelemiştim. Şansımıza saat 16:00 – 18:00 arası happy hour zamanıydı. Dolayısıyla en uzun vakti Kırgızistan standında geçirdik. Çünkü Kırgızistan çadırı Emitt fuarının en göz alıcı ve en etkileyici standıydı. Kırgızistan’ın yerel kültürüne ait Kırgız çadırı önünde yerel dansçılar ve Kırgız kültürünün geleneksel enstrümanı komuz müzisyenleri yöresel müzikler çalıyordu.

Kırgızistan GezisiKesfet.tv

Kırgız Yemekleri Nelerdir?

Kırgızistan‘a gitmeden önce keşfetmek için daha iyi bir fırsat olamazdı. Doğası, kültürü ve meşhur Kırgız yemekleri (detaylı yazı linkte) hakkında direkt yetkili ağızlardan tatmin edici bilgiler aldık. Aynı zamanda Yöresel Kırgız Yemekleri arasında en meşhur olanlarından bir tür pişi Boorsok, et ve baharat ile harmanlanmış lezzetli (Pilav) PlovÇak Çak tatlısı ve tabiki Kımız içme fırsatımız oldu.

Kırgızistan Gezisi, Kırgız mutfağı ve meşhur yemeklerKırgız Yemekleri – Plov | silkroadexplore.com

Kırgızistan Gezisi

Ayrıca Kırgızistan çadırında tam da hayallerimi gerçekleştirme fırsatı yakalayabileceğim harika bir yarışma düzenleniyordu. Emitt Fuarı boyunca Kırgızistan standında bulunan selfie spot köşesinde kendi fotoğrafını çekip sosyal medya hesapları üzerinden #discoverkyrgyzstan hashtag’iyle paylaşanlara çok büyük bir hediye verilecekti. Paylaşımı en çok görüntülenen ve beğenilen aday yanında bir kişiyle beraber 2 gece 3 günlük Kırgızistan seyahati kazanacaktı.

Hakkında çok fazla fikir sahibi olunmayan Kırgız coğrafyası için bizce mükemmel bir etkinlik oldu. Özellikle benim gibi Kırgız kültürüne karşı derin bir merak hisseden insanlar eminim Kırgızistan kültürüne dair daha fazla bilgi sahibi oldular.

Kırgızistan Gezisi, Kırgızistan yemekleri, Kırgız yemekleri ve mutfağı

Fuarda Kırgız Kültürüne ait bir çok öğe sergileniyordu. Kırgızistan çadırının içine girdiğimde içimi kaplayan heyecan ve ürpertiyi tarif edemem. Ataların izinde Kırgızistan gezisi artık bize elzem oldu. Muazzam bir coğrafyaya sahip bu güzel Orta Asya ülkesi hem doğal güzellikleri hemde bizim için tarihi değeri ile çok etkileyici bir seyahat rotası..

Hatta bedavadan biraz pahalı yaşam koşulları ve muhteşem Kırgız yemeklerinden henüz söz etmedim bile.. Kırgızistan gezisi gerçekleştiren yakın arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla gerçekten çok ucuz bir ülke..

Neden Kırgızistan’a Gidilir?

Kırgızistan gezisi aslında seyahatten öte bizim için köklerimize, kültürümüze ve damarlarımızda akan kana bir yolculuk özlemini barındırıyor. En çok merak ettiğimiz noktaların başında Manas destanı geliyor. Daha sonra XI. yüzyılda İslam devleti olan Karahanlıların kültür ve ilim bakımından zirvede olduğu dönemde  “Kutadgu Bilig” (1069-1070) eserini yazan Yusuf Has Hacib‘in doğduğu toprakları görmek istiyoruz. Ve “Divanu Lügat’it-Türk” (1072-1077) çalışmasının yazarı dil bilimci/Türkolog Mahmud Kaşgari (Kaşgarlı Mahmud)  ise olmazsa olmazlardan. Yine günümüzde bir çok kimsenin tanıdığı Dünya edebiyatında tartışılmaz bir konuma sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan yazar Cengiz Aytmatov‘un ayak izlerini gözlemlemek ve bu enfes Türk topraklarının kokusunu içimize çekmek istiyoruz.

Kırgızistan turistler ve sırt çantalı gezginler için muhteşem bir turizm potansiyeline sahip.. Kendinize gezi rotası belirlerken sürekli Avrupa ve Uzak doğu tercihlerine bakmayın. Engin kültürü, tarihi mirası, muhteşem doğası ve enfes Kırgız Yemekleri ile Kırgızistan gezisi de alternatifleriniz arasında mutlaka olsun. Biz Kırgızistan‘a gitmek için plan yapmaya şimdiden başladık bile..

Bekle bizi Manas, Issık Gölü, Süleyman Dağı.. Bekle bizi Ata mirası, göğe uzanan dağlar ülkesi Kırgızistan geliyoruzzzzzzzz 🙂


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Etiketler: Kırgızistan gezisi yazıları, Kırgızistan gezisi notları, Kırgızistan gezisi hakkında, Kırgızistan gezisi bilgi, Kırgızistan gezisi blog, Kırgızistan gezisi genel bilgi, Kyrgyzstan, Discover Kyrgyzstan, Kırgızistan gezisi, Kırgızistan seyahat, Kırgızistan fuar.

Emitt İstanbul 2016, Kırgızistan yemekleri, Kırgız müzikleri komuz, Kırgız çadırı, Kırgız içecekleri kımız, Kırgız yemekleri plov, Kırgız yemekleri çak çak tatlısı, Kırgızistan gezilecek yerler, Kırgızistan yeme içme, Kırgız yemekleri, Kırgız mutfağı, Kırgız kültürü, Kırgızistan gezi notları, Kırgızistan yeme içme.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here