Ana sayfa Beslenme & Sağlık Bahar Yorgunluğuna Beslenme Programıyla Son Verin!

Bahar Yorgunluğuna Beslenme Programıyla Son Verin!

Bahar Yorgunluğuna Beslenme Programıyla Son Verin!

Bahar aylarında insan metabolizmasındaki bazı değişimler beraberinde yorgunluğu da getiriyor. Önlem alınmadığı takdirde bu yorgunluk kronikleşebiliyor. Ani hava değişimleri ile bir çok kişide oluşan halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları ve sürekli uyuma isteği gibi şikayetlerin temel nedeni de bahar yorgunluğuna bağlanıyor. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artarken, bu yük negatif ve pozitif iyonlar aracılığı ile taşınıyor. Mevsim geçişlerinde taşıma dengesizliği sonucunda insan biyoritmi olumsuz etkilenebiliyor. Stres, damarlardaki büzülmeyi artırırken, midede ülsere yol açabiliyor. Bağırsaklarda şişkinlik ile beraber meydana gelen ishal; kabızlık gibi düzensiz hareketleri de kapsayan hassas bağırsak sendromu da görülebiliyor. Kas, omuz, sırt bölgelerinde ağrı, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflığı ve uyku bozukluğu da meydana gelebiliyor.

Bahar Yorgunluğunu Arttıran Etmenler

Yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin minerallerinin yeteri kadar alınamaması, sedanter (hareketsiz) yaşam biçimim ve tiroid bezinin düzensiz çalışma şekli de yorgunluğun sebeplerinden. Bu durumda daha fazla uykuya eğilim, kas ve eklem ağrıları görülüyor. Bir çok enfeksiyonel, kalp, tansiyon hastalıklarında, alerji nezle gibi durumlarda kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler, stres ve kirli hava, alkol kullanımı ve sigara da yorgunluğu artıran etmenler arasında gösteriliyor.

beslenme-programiyla-bahar-yorgunluguna-son

Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız?

Mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmeliyiz. Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor meyve ve sebzeler (ıspanak, turp, kereviz, şalgam, elma, kivi, havuç, limon, kuşburnu) bol tüketilmelidir. Kahve, çay, vücutta su kaybına sebep olan diüretikler ve diğer kafein içerikli içecekler yerine rahatlatıcı etkileri olan bitki çayları içmeliyiz. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu ihmal etmeyip mutlaka tüketmeliyiz. Diyet destekleyici olarak planlanmış magnezyum, potasyum, çinko alımı yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemi desteklenmesi ve kan hücre sayısının artımı için B12 vitaminine ihtiyacımız var. B grubu kompleks vitaminleri, enerji üretimi, karbonhidrat ve metabolik reaksiyonlar, zihinsel yorgunluk, anemi, kalıp ve cilt sağlığında da rolü büyüktür. C vitamini ise böbreküstü bezini destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ekinezya çayı içerek de bahar yorgunluğunuzu atabilirsiniz. A, B1, B2, C, E, K vitaminleri, fosfor ve potasyum elementleri bakımından zengin olan kuşburnu meyveleri etkili bir kan temizleyicidir. Bağırsak yumuşatıcı özelliğe de sahip olan kuşburnu içerdiği C vitamini ile de vücut bağ dokusunu sağlamlaştırarak katkıda bulunur.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here