Ana sayfa Bali Bali Yeme İçme Rehberi: Bali Adasında Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Bali Yeme İçme Rehberi: Bali Adasında Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

813
0

Bali Adası : Egzotik Lezzet..

Dünya’nın en ayrıcalıklı yerleri arasında yer alan Bali Adası, adeta farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. Doğası ve kültürel zenginliğiyle turizmi her daim canlı tutan bu nokta, dünyanın bir ucunda sizi cezbetmek için bekliyor.

bali-adasi-seyahat

Endonezya’nın en egzotik ve göz kamaştırıcı adası olan Balinin de nüfusu günden güne adaya yerleşen yabancılarla birlikte artıyor. Adanın turistik bölgesi olan Ubud, Kuta barları ve kulüpleri ile turistlerin çekim noktası durumunda. Okyanusun kokusu yerini, toprak ve yeşillik kokusuna bırakıyor.

bali-adasi-sahilleri

bali-adasi-plaj

bali-adasi-nereler-gezilmeli

bali-adasi-nerede-kalinir

bali-adasi-ne-yenir

Bali Adasına Jakarta üzerinden 1,5 saatlik bir uçuş ile geçebilirsiniz. Uçaktan baktığınızda çevre pasif yanardağlarla kaplı ve yemyeşil ormanlık…

bali-adasi-nerede

bali-adasi-resimleri

bali-adasi-gun-batimi

Bali Adasında uçaklar, Denpasar Havaalanına iniyor. Ulaşım sadece taksiler ile sağlanabiliyor. Hava alanından direkt Kuta’ya hareket ediyorlar. Turistik bir ada olduğundan, halkı İngilizce biliyor.

bali-adasi-manzara

bali-adasi-kumsal

Her ülkede olduğu gibi burada da keşfedilmeyi bekleyen yerler, müzeler ve tarihi kalıntılar olsa da yerel mimarinin en çok dikkat çeken özelliğini samanla örülmüş ve ‘thatched balinese roof’ adı verilen çatılar oluşturuyor. İrili ufaklı tapınaklar, adanın her yerinde bulunuyor.

bali-adasi-gezilecek-yerler

bali-adasi-gece-hayati

bali-adasi-inanc

bali-adasi-tapinak-dewi-kunti

bali-adasi-tapinaklar

Otellerin doğası ve mimarisinin yanı sıra, güler yüzlü, sakin ruhlu ve sevecen çalışanlar da büyük fark yaratıyor. Endonezya’da aileler ilk çocuklarına Wayan, ikincilere Sine Made, üçüncülere Komang ve dördüncülere Ketut diyorlar. Bir yerde Made diye seslenirseniz en az 1o kişi size bakabiliyor 🙂 Bu isimlerin sonuna başka isimler de koysalar pek kullanılmıyor. Büyük olasılık bu 2. İsim diğerlerinden ayırt etmek için koyulmuştur. Eğer 5. çocuğunuz olursa da tekrar Wayan adını takarak baştan başlıyorlar.

bali-adasi-insanlari

bali-adasi-pantai-pandawa

bali-adasi-gun-dogumu

Bali Adasından İstanbul’a Ulaşan Gelenek.. 

Her geçen gün Türkiye’nin büyük şehirlerinde, özellikle de İstanbul’da sayıları artan masaj terapistleri Bali adasında yetişiyor. İster yarım saat, isterseniz tüm gününüzü burada masajla geçirerek, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz.

bali-adasi-geceleri

Bali‘de Ne Yenir? Bali Adasında Nerede Yemek Yenir ve Bali Adası Yemek Kültürü..

Çin, Thai, Japon ve Endonezya yemekleri sizlere burada sonsuz lezzetlerin kapılarını aralıyor. Tadına doyamayacağınız tropik meyveler arasında özellikle tanışmanız gerekenlerden biri ‘snake fruit’. Bu meyve, egzotik tadıyla yerken ağızda mayhoş bir tat bırakıyor. Passion fruit, mangosteen, durian, rambutan, lychee ise tatmanız gereken diğer tropik tatlar arasında.. Ada‘da pirincin dışında en önemli yiyecek bu taze meyvelerdir. Egzotik meyvelerin çok olması nedeni ile pirinçten sonra ikinci sırayı taze meyveler alır.

bali-adasi-pazar-meyve

Bali Adası‘nın olmazsa olmazı dediğim gibi pirinçtir. Ada’da her yere görsel bir zenginlik katan pirinç tarlalarının görüntüsü kadar, her yemekte sofralardan eksik olmamasıyla da size ayrı bir şölen sunacaktır. Pirinçten birçok değişik yemek yapılan Bali Adalarında “nasi goreng” yani kızarmış pirinç anlamına gelen bu yemek Bali halkının ulusal yemeğidir. Değişik ve özel pişirme tarzlarıyla “tanrının armağanı” olarak nitelendirdikleri yiyeceklere gerekli ve yeterli özeni göstermeye oldukça dikkat ediyorlar.

bali-adasi-yemek-kulturu

Adanın yerel yemekleri arasında Gado gado yani Endonezya salatası, Nasi Goreg, Kızartılmış pirinç ve Ayam goreg yani kızaltılmış tavuk bulunuyor. Bali Adasında en iyi yemek yenilecek mekanlar ve restoranlar arasında ise, Bebek Bengil, Lake Leke, Murnis Warung ve Cafe Wayan sayılabilir. İki kişi yengeç, karides tabağı, balık ve bira yada farklı bir içecek olan akşam yemeği için çok uygun bir hesap ödüyorsunuz.

bali-adasi-yemekleri

Bali Adaları yemek kültürü Endonezya ile benzerlik gösteriyor fakat yemeklerinin içine kattıkları değişik sosları ve zencefil köklerini çok fazla kullanmaları sayesinde Endonezya mutfağından ayrılıyorlar.

bali-adasi-mutfagi

Özellikle “Balinese Spice Mix” adı verilen 13 baharatın karışımı olan, yabani zencefil sadece Bali Adalarında bulunduğu için değişik aromatik tatlarla bezenmiş olan Bali yemeklerini başka bir yerde bulabilme imkanınız yoktur. Ayrıca ada‘da değişik bitkilerden yapılan yemeklerin tadına bakabilirsiniz, özellikle yemeklerde muz yaprağı gibi değişik tatlar kullanılır.

Genel anlamda mutfak kültürlerine bakıldığında Bali yemekleri alışık olduğunuz yemeklerle aşağı yukarı aynı gibi görünebilir. En belirgin benzerlik, etli yemekleri kebap tarzında yapılıyor olmasıdır. Ancak bu benzerlik sadece şekilsel bir benzerliğin dışında bir şey değildir. Tadına baktığınızda çok değişik bir lezzetle karşı karşıya kaldığınızı anlayacaksınız.

Soslarla yapılmış olan egzotik Bali yemeklerini beğenmemeniz halinde, Kuta plajı ve Maymunlar Ormanı çevresinde bulabileceğiniz restoranlarda damak tadınıza uygun, alışık olduğunuz lezzetlerde yemekleri bulabilirsiniz. Yalnız mutlaka değişik ada yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin.

bali-adasi-yoresel-yemekler

Bali‘de Gezilecek Yerler ve Mutlaka Görülmesi Gereken Noktalar..

Başta Nusa Dua, Kuta, Legian ve Jimbaren bölgeleri olmak üzere Kintamani yanardağı, Ubud köyleripirinç terasları ve tapınaklar gezilmesi gereken yerlerdir. Katamaranlarla yapacağınız tam günlük tekne turları, rafting, yöresel dansların olduğu gösteriler ise mutlaka deneyimlemeniz gerekenler arasında.. Hem dinlenme hem de yeni ve farklı yerler keşfetmek isteyenlerin uğrak noktası olan ada, keyfine düşkün insanlar için birebir..

bali-adasi

bali-adasi-nerede-yuzulur

bali-adasi-hindistan-cevizi

Ubud’da deniz yok ama Monkey Forest (Maymun Ormanları) çok meşhur. 2,5 Dolara bu ormana girip dolaşabilir ve kapıda satılan muzlardan alıp maymunları besleyebilirsiniz.

bali-adasi-hayvanlar

bali-adasi-maymun

bali-adasi-nasil-gidilir

bali-adasi-yarasalar

bali-adasi-gezi-rehberi

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

İdris Bozkurt

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here