Ana sayfa Gurme Etkinlikler Artusiana Gıda ve Şarap Festivali İtalya

Artusiana Gıda ve Şarap Festivali İtalya

910
0

Artusiana Gıda ve Şarap Festivali İtalya | 24 Haziran – 2 Temmuz 2017

Artusiana Gıda ve Şarap Festivali (Festa Artusiana), İtalya‘nın Forlimpopoli şehrini on gün boyunca “en iyi yemekler” başkentine dönüştürür.

Festival, Forlimpopoli şehrinin yetiştirdiği en ünlü insanlardan biri olan Pellegrino Artusi (1820-1911) adına ithaf olunmuştur.  O modern İtalyan mutfağının babası olarak kabul edilir.

Artusiana Yemek Festivali eski şehirde düzenleniyor ve ziyaretçilerine gastronomi, kültür ve eğlence üçgeninde enfes bir organizasyon sunuyor.

Pellegrino Artusi‘nin 20. baskısını yapan meşhur “Mutfakta Bilim ve İyi Yemek Sanatı” isimli kitabı “Science in the Kitchen and the Art of Eating Well” festival kapsamında sahip olabileceğiniz en mükemmel eser olsa gerek.. İngilizce, İspanyolca ve Almanca olmak üzere birçok dile tercüme edilen kitap tam 700 benzersiz yemek tarifini barındırıyor ve günümüzde halen kullanılan değerli bir başvuru kitabı..

Festival kapsamında Forlimpopoli şehrinin sokaklarına ve meydanlarına kitap bölümlerinden isimler verilmiş.. En meşhur meydanın adı da “Piazza Pellegrino Artusi“dir.

Artusiana-yemek-gastronomi-festivali-forli-Forlimpopoli-italya

Festivalde İtalyan yemek kültürünün yanında gıda israfına da önemli bir yer veriliyor. Bu yıl ki festivalde gıda artıkları ile neler yapılabilir değerlendirilecektir. Artan tüm gıda malzemeleri yenilikçi ve lezzetli, farklı yemeklerde nasıl kullanılabilir üzerinde durulması planlanıyor.

Artusiana Gıda ve Şarap Festivalinin ana teması bu yıl sürdürülebilirlik.. Bir çok organik ürünün sergileneceği festivalde ziyaretçilerde biyo çeşitlilik üzerine bir farkındalık yaratmaya çalışılacak.

Sokaklar boyunca kurulan stantlar ve restoranlarda birbirinden lezzetli yemekler tadacaksınız. On gün boyunca düzenlenecek sergiler, gösteriler, konserler ve diğer özel etkinlikler ile unutulmaz bir şölen yaşayacaksınız.

Bu yıl aynı zamanda ünlü şair Olindo Guerrini‘nin de 100. yıl dönümü.. Guerrini, Artusi‘nin yakın arkadaşı, çalışmalarının destekçisi ve gıda israfına karşı verdikleri mücadele ile sürdürülebilirliğin en büyük savunucularından biri..

Festival kapsamında Casa Artusi Gastronomi Kültür Merkezinde İtalyan yemeklerinin pişirme dersleri veriliyor. Pişirme dersleri İtalyanca veriliyor. Fakat 20 kişilik gruplar toplanması halinde farklı dillerde de organize edilebiliyor.

Forlimpopoli’ye Nasıl Gidilir?

Forlimpopoli, İtalya‘nın Emilia-Romagna bölgesinin ve Forli-Cesena ili’nin merkezi olan Forli‘dedir. Bologna‘ya bir saat ve Forli havaalanına 10 km. mesafededir. Ayrıca Forlimpopoli-Bertinoro yerel tren istasyonuna trenle ulaşılabilir.

Forlimpopoli Şehri Hakkında Bilgi

Forlimpopoli, İtalya‘nın kuzey doğusunda Forli-Cesena ilinde bulunan tarihi bir kenttir. Çevresinde Rimini sahil kasabası, batısında Forli ve doğusunda Cesena yer alıyor.

Gıda ve yemek sevenler için bir cennet olarak adlandırılan Forlimpopoli, İtalya‘da sanat ve gastronominin harmanlandığı en iyi kentlerden biridir. Zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Forlimpopoli Belediyesi şehri gezerken daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için QR kodlarını okuyabilen yenilikçi interaktif bir dijital rehberi bir çok noktaya yerleştirmiştir.

Artusiana Gıda ve Şarap Festivali ile ilgili daha fazla bilgi almak için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.festartusiana.it/

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here