Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Kumcağız Sahili Kerpe: Kocaeli’de Bir Moni Efsanesi

Kumcağız Sahili Kerpe: Kocaeli’de Bir Moni Efsanesi

Kumcağız Sahili Kerpe: Kocaeli’de Bir Moni Efsanesi

Hafta sonu sakin bir tatil geçirme niyetindeyseniz, Kocaeli’de yaşıyor veya yakın bir çevrede iseniz Kumcağız oldukça güzel bir tercih olabilir. Kumcağız, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe Köyünde bulunan bir sahil koyudur. Kerpe’ye göre daha geniş bir plaj, ayrıca daha sakin ve huzurlu bir ortam vadeder sizlere. Kumcağız adı da plajın diğer koylara nazaran çok daha kumlu olmasından gelmektedir.

Küçük bir koy olan Kumcağızda pek çok konaklama yeri mevcut. Özellikle sizi sıcak ortam ve güleryüz ile karşılayan aile işletmeleri dikkat çekiyor.

Kumcağız nerede kalınırKumcağız Nerede Kalınır – Kerpe, Kefken

Kandıra Kerpe’de Nerede Kalınır?

Ben Kumcağızda konaklamak için bu aile işletmelerinden biri olan Moni Otel’i tercih ediyorum. Kocaeli’ye 60 km. uzaklıkta ve Kumcağızın hemen girişinde konumlanmış Moni Otel sahile oldukça yakın. Kerpe Kumcağız’da nerede kalınır diye hiç düşünmeyin bu harika tesisi herkese gönül rahatlığıyla öneririm.

Kumcağız en iyi oteller

İşletmecisi Gıda Mühendisi bir meslektaşım. Oldukça dikkatimi çektiği için öncelikle Moni adının nereden geldiğini soruyorum. Bir efsaneden geldiğini duyunca dahada çok odaklanıyorum ağzından çıkan sözcüklere.

Moni Efsanesi

Efsaneye göre; Bizans ve Osmanlı arasında geçen zorlu bir mücadele sonrası Bizans hükümdarı Türk askerlerini esir alarak şu anki Kastamonu ilimizdeki kaleye hapseder. Hükümdarın Moni adında güzeller güzeli de bir kızı vardır. Moni askerlerden birine aşık olur ve zindan günlerinde bu aşka dayanamayıp kalenin anahtarını sevdiğine verir ve kaçmalarına imkan sağlar. Kızının ihanetine dayanamayan Bizans Hükümdarı kızını kaleden aşağı atmak üzere saçından kavrar ve son sözleri ‘Kastın ne idi Moni‘ olur. Böylece Kastamonu ilimizin adının temelleri de rivayete göre bu efsane ile atılır. 🙂

Efsane ile Kumcağızın ne alakası var diyebilirsiniz fakat Kastamonulu aileye de Moni Otel yakışır demişler ve efsaneyi Kumcağıza taşımışlar. Gelenler de sormadan edemiyor neden Moni diye. Şeker mi şeker baba Azmi’de aynı heyecan ve zevkle anlatıveriyor efsaneyi.
Oldum olası aile işletmelerini sevmişimdir. Sakin, huzurlu, samimi ve sıcacık atmosferleri ile evimde gibi hissettiriyor kendimi. Girişte özenle hazırlanmış bakımlı bir bahçe karşılıyor bizleri, rengarenk çiçekler huzur veriyor insana.

Kumcağız sahili kerpe kefken

Kumcağız'da kalacak yerlerMoni Otel Bahçe: Kerpe en iyi oteller

Kerpe Kumcağız en iyi oteller arasında

Otelin 17 odalık bir kapasitesi var. Odaların bir çoğu deniz manzaralı. Denize yakın olması sebebiyle de oldukça avantajlı.

Kumcağız'da denize girilecek yerler kandıra kefken kerpeKerpe’de otel denize oldukça yakın

Aynı zamanda konum olarak her yere yakın. Özellikle otelden çıkıp çevreyi rahatlıkla gezebilme imkanınız var. Moni Otel genellikle oda-kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Akşam yemeği iş durumuna göre değişiyor. Misafirler bu işletme için çok özel, sanki aileden biri gelmişcesine ilgi görüyorsunuz. İstekleriniz yapılabilecek şeyler ise eğer sizi kırmıyor ve mutlaka müşteri memnuniyetini sağlıyorlar. Fiyatlar oldukça uygun. Odalarınızda doğa ile baş başa ve kuş cıvıltıları eşliğinde uyanıyorsunuz. Özellikle sezonda yer bulmak oldukça zorlaşıyor.

Moni Otel’de kahvaltı bambaşka… Özellikle domates, salatalık, biber, roka, nane ve maydanoz gibi ürünler organik. Hemen otelin yanında yer alan mini bahçeden tedarik ediliyor.

Moni otel kerpe Kumcağız sahili

Gıda Mühendisi bir işletmeciden bahsediyoruz. Dolayısıyla tarladan çatala %100 gıda güvenliği en önemli uygulamaları.

Kefken Kerpe otelleri kandıra kocaeli KumcağızMoni’de özenle ekilen mini sebze bahçesi

Ev usulü kahvaltı gönülleri fethediyor. Kahvaltınızı yemek salonunda veya bahçede yapmak sizin tercihiniz. Bahçede de çeşitli meyve ağaçları var. Kiraz, zeytin ve limon ağaçları ise en çok dikkat çekenler.

Bu güzel ağaçların gölgesinde kuşların güzel şarkıları eşliğinde kahvaltımızı yaptıktan sonra düşüyoruz yollara.

Kumcağız Kerpe otel pansiyon fiyatlarıKerpe Moni Otel Bahçesi

Kerpe Kayalıkları ve Pembe Kayalıklar

Kefken ve Kerpe Kumcağıza oldukça yakın. Kerpe Kayalıklarını ziyaret ediyoruz öncelikle. Fotoğraf çekimlerinin de yapıldığı, deniz ile kayalıkların birleştiği oldukça ihtişamlı bir görüntü var karşımızda. Özellikle özel gün fotoğrafları için tercih ediliyor. Tabi Kerpe Kayalıkları tatilciler için denize atlama alanı olarak da kullanılıyor. Bir rivayete göre kayalıklardan tırmanan oldukça yüksek olduklarından zaten geri dönemiyor, atlamak zorunda kalıyor. 🙂 Atlama ve yüzme aktiviteleri devam ederken biz yolumuza devam ediyoruz.

Kerpe kayalıkları Kumcağız

Kerpe kartal şeytan kayalıkları,Kumcağız

Kumcağız Kerpe gezilecek yerlerKerpe Kayalıkları

Ardından Pembe Kayalıkları ziyaret ediyoruz. Pembe Kayalıklar ismi pembenin tonlarından geliyor fakat zamanla aşınmaya uğradığından çok az bir kısımda pembelikler kalmış. Burada dikkatimizi çeken kesilmiş kayalıklar oluyor. Kesilmiş kayalıkların Osmanlı zamanında cami inşasında kullanıldığı üzerine bazı rivayetler var.

Kumcağız Kerpe pembe kayalar

Kumcağız Kerpe pembe kayalar nasıl gidilirPembe Kayalar

Manzara oldukça güzel. Burada akvaryum misali denize girilecek yerler var. Ayrıca güneşlenmek için de oldukça elverişli.

Kumcağız Kerpe gezi rehberi

Kumcağız Kerpe Kefken akvaryum koyuKumcağız Kerpe Kefken denize girilecek yerler

Pembe Kayalar Akvaryum Misali

Kocaeli İzmit denize girilecek yerler Kumcağız KerpeKayalıklarda Minik Misafir Uğurböceği

Kumcağız’da kısa bir tur gerçekleştirdik. Kocaeli’de ikamet edenler için şehrin stresinden kaçmak ve kaçamak yapmak için oldukça güzel bir imkan. Özellikle deniz tatili yanında gezip görülecek yerler olması açısından farklı ilgi alanlarına da hitap ediyor.

Gezimde bana eşlik eden Moni Otel sahibi Büşra Ayverdi’ye de teşekkürlerimi sunuyorum. Otel hizmeti ve yanında ekstra gezi hizmeti ile gönülleri fethettiler. Sezon açıldığında yeme-içme hizmetlerini de ekleyerek sizlerin de merakını giderebiliriz.

Mutlaka uğrayıp Azmi amca’dan Moni efsanesini ve emek emek yapılan Moni Otel’in aile hikayesini kahveniz eşliğinde dinlemenizi tavsiye ederim. Emekle ekildikten sonra tabağınıza gelen enfes bahçe mahsullerinide unutmamak lazım.

 

Kumcağız Kerpe konaklama moni otelMoni Otel Bahçe Çiçekleri

Uğrarsanız beni de hatırlayın.

Sevgiler.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Kerpe ve Kefken ile ilgili daha önce yazmış olduğum detaylı Kocaeli Gezi Rehberi için linke tıklayın.

Kerpe Kumcağız Moni Otel

Adres: Kumcağız Sahili, Kerpe Köyü, Kandıra / Kocaeli
Telefon: 0262 2233727 – 0532 7372670
Email: info@moniotel.com

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here