Kumcağız Sahili Kerpe: Kocaeli’de Bir Moni Efsanesi..

Kumcağız Sahili Kerpe: Kocaeli‘de Bir Moni Efsanesi..

Hafta sonu sakin bir tatil geçirme niyetindeyseniz, Kocaeli’de yaşıyor veya yakın bir çevrede iseniz Kumcağız oldukça güzel bir tercih olabilir. Kumcağız, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe Köyünde bulunan bir sahil koyudur. Kerpe’ye göre daha geniş bir plaj, ayrıca daha sakin ve huzurlu bir ortam vadeder sizlere.. Kumcağız adı da plajın diğer koylara nazaran çok daha kumlu olmasından gelmektedir.

Küçük bir koy olan Kumcağız‘da pek çok konaklama yeri mevcut..  Özellikle sizi sıcak ortam ve güleryüz ile karşılayan aile işletmeleri dikkat çekiyor.

kumcagiz-koyu-kerpe-kandira-kocaeliKumcağız Sahil – Kerpe, Kefken

Ben Kumcağız’da konaklamak için bu aile işletmelerinden biri olan Moni Otel’i tercih ediyorum. Kocaeli’ye 60 km. uzaklıkta ve Kumcağız’ın hemen girişinde konumlanmış Moni Otel sahile oldukça yakın..

kumcagizda-konaklama-oteller-kerpe-koyu-moni-otel

İşletmecisi Gıda Mühendisi bir meslektaşım.. Oldukça dikkatimi çektiği için öncelikle Moni adının nereden geldiğini soruyorum. Bir efsaneden geldiğini duyunca dahada çok odaklanıyorum ağzından çıkan sözcüklere..

Efsaneye göre; Bizans ve Osmanlı arasında geçen zorlu bir mücadele sonrası Bizans hükümdarı Türk askerlerini esir alarak şu anki Kastamonu ilimizdeki kaleye hapseder. Hükümdarın Moni adında güzeller güzeli de bir kızı vardır. Moni askerlerden birine aşık olur ve zindan günlerinde bu aşka dayanamayıp kalenin anahtarını sevdiğine verir ve kaçmalarına imkan sağlar. Kızının ihanetine dayanamayan Bizans Hükümdarı kızını kaleden aşağı atmak üzere saçından kavrar ve son sözleri ‘Kastın ne idi Moni‘ olur. Böylece Kastamonu ilimizin adının temelleri de rivayete göre bu efsane ile atılır 🙂

Kastamonulu aileye de Moni Otel yakışır demişler ve efsaneyi Kumcağız‘a taşımışlar.. Gelenler de sormadan edemiyor neden Moni diye.. Şeker mi şeker baba Azmi‘de aynı heyecan ve zevkle anlatıveriyor efsaneyi..
Oldum olası aile işletmelerini sevmişimdir. Sakin, huzurlu, samimi ve sıcacık atmosferleri ile evimde gibi hissettiriyor kendimi.. Girişte özenle hazırlanmış bakımlı bir bahçe karşılıyor bizleri..  rengarenk çiçekler huzur veriyor insana..

kumcagiz-tatil-koyu-nerede-nasil-bir-yer-nerede-kalinir-kerpe-kandira-kocaeli

kumcagizda-nerede-kalinir-otel-pansiyon-hotel-onerileri-tavsiyeleri-kerpe-kandira-moni-otelMoni Otel Bahçe

Otelin 17 odalık bir kapasitesi var. Odaların bir çoğu deniz manzaralı.. Denize yakın olması sebebiyle de oldukça avantajlı..

kumcagiz-sahili-kumsali-plaji-koyu-denizi-yuzulecek-yerlerOtel denize oldukça yakın

Aynı zamanda konum olarak her yere yakın.. Özellikle otelden çıkıp çevreyi rahatlıkla gezebilme imkanınız var. Moni Otel genellikle oda-kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Akşam yemeği iş durumuna göre değişiyor. Misafirler bu işletme için çok özel.. sanki aileden biri gelmişcesine ilgi görüyorsunuz.. İstekleriniz yapılabilecek şeyler ise eğer sizi kırmıyor ve mutlaka müşteri memnuniyetini sağlıyorlar. Fiyatlar oldukça uygun.. Odalarınızda doğa ile baş başa ve kuş cıvıltıları eşliğinde uyanıyorsunuz. Özellikle sezonda yer bulmak oldukça zorlaşıyor.

Moni Otel‘de kahvaltı bambaşka.. Özellikle domates, salatalık, biber, roka, nane ve maydanoz gibi ürünler organik.. hemen otelin yanında yer alan mini bahçeden tedarik ediliyor.

moni-otel-adres-telefon-iletisim-kefken-kerpe-kandira-kocaeli

Gıda Mühendisi bir işletmeciden bahsediyoruz. Dolayısıyla tarladan çatala %100 gıda güvenliği en önemli uygulamaları..

kefken-kerpe-otelleri-pansiyonlar-kandira-kocaeliMoni’de özenle ekilen mini sebze bahçesi

Ev usulü kahvaltı gönülleri fethediyor. Kahvaltınızı yemek salonunda veya bahçede yapmak sizin tercihiniz.. Bahçede de çeşitli meyve ağaçları var. Kiraz, zeytin ve limon ağaçları ise en çok dikkat çekenler..

Bu güzel ağaçların gölgesinde kuşların güzel şarkıları eşliğinde kahvaltımızı yaptıktan sonra düşüyoruz yollara..

kumcagiz-kerpe-otel-fiyatlari-ucretleri-en-iyi-oteller-kalacak-yerler-moni-otel-kerpe-kocaeliMoni Otel Bahçesi

Kefken ve Kerpe Kumcağız‘a oldukça yakın.. Kerpe Kayalıklarını ziyaret ediyoruz öncelikle.. Fotoğraf çekimlerinin de yapıldığı, deniz ile kayalıkların birleştiği oldukça ihtişamlı bir görüntü var karşımızda.. Özellikle özel gün fotoğrafları için tercih ediliyor. Tabi Kerpe Kayalıkları tatilciler için denize atlama alanı olarak da kullanılıyor. Bir rivayete göre kayalıklardan tırmanan oldukça yüksek olduklarından zaten geri dönemiyor, atlamak zorunda kalıyor 🙂 Atlama ve yüzme aktiviteleri devam ederken biz yolumuza devam ediyoruz..

kerpe-kayaliklari-kandira-kocaeli

kerpe-kartal-seytan-kayaliklari-nerede-nasil-gidilir-gezi-seyahat-rehberi-notlari-kocaeli

kerpe-kayaliklari-ne-yapilir-gezilecek-yerler-ne-yenir-kandira-kocaeliKerpe Kayalıkları

Ardından Pembe Kayalıkları ziyaret ediyoruz. Pembe Kayalıklar ismi pembenin tonlarından geliyor fakat zamanla aşınmaya uğradığından çok az bir kısımda pembelikler kalmış.. Burada dikkatimizi çeken kesilmiş kayalıklar oluyor. Kesilmiş kayalıkların Osmanlı zamanında camii inşasında kullanıldığı üzerine bazı rivayetler var.

pembe-kayalar-ulasim-kerpe-kefken-kandira-izmit-kocaeli

pembe-kayalar-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-yuzulecek-yerler-kefken-kerpe-kandira-kocaeliPembe Kayalar

Manzara oldukça güzel.. Burada akvaryum misali denize girilecek yerler var. Ayrıca güneşlenmek için de oldukça elverişli..

pembe-kayaliklar-gezisi-turu-gezi-onerileri-tavsiyeleri-kefken-kerpe-kocaeli-kandira

kefken-kerpe-akvaryum-yuzulecek-yerler-kandira-kocaelikefken-kerpe-yuzme-gezi-tur-konaklama-seyahat-yme-icme-onerileri-tavsiyeleri-kandira-kocaeli

Pembe Kayalar Akvaryum Misali

izmit-kocaeli-denize-girilecek-yerler-plaj-kumsal-sahil-kefken-kerpe-kumcagiz-kandira-kocaeliKayalıklarda Minik Misafir Uğurböceği

Kumcağız’da kısa bir tur gerçekleştirdik. Kocaeli’de ikamet edenler için şehrin stresinden kaçmak ve kaçamak yapmak için oldukça güzel bir imkan.. Özellikle deniz tatili yanında gezip görülecek yerler olması açısından farklı ilgi alanlarına da hitap ediyor.

Gezimde bana eşlik eden Moni Otel sahibi Büşra Ayverdi’ye de teşekkürlerimi sunuyorum. Otel hizmeti ve yanında ekstra gezi hizmeti ile gönülleri fethettiler. Sezon açıldığında yeme-içme hizmetlerini de ekleyerek sizlerin de merakını giderebiliriz.

Mutlaka uğrayıp Azmi amca’dan Moni efsanesini ve emek emek yapılan Moni Otel’in aile hikayesini kahveniz eşliğinde dinlemenizi tavsiye ederim. Emekle ekildikten sonra tabağınıza gelen enfes bahçe mahsullerinide unutmamak lazım..

Uğrarsanız beni de hatırlayın..

Sevgiler..

kerpe-kefken-kandira-huzurlu-sakin-bahceli-temiz-oteller-otel-kocaeli-moni-otelMoni Otel Bahçe Çiçekleri

Kumcağız Moni Otel
Kumcağız Sahili, Kerpe, Kandıra Kocaeli
Tel : 0262 223 37 27
GSM : 0532 737 26 70
Email: info@moniotel.com

Kerpe ve Kefken ile ilgili daha önce yazmış olduğum detaylı Kocaeli Gezi Rehberini okumak için tıklayın:

İzmit Gezi Rehberi : Nikomedya’dan Bugüne Uzanan Yolculuk

Etiketler: Kumcağız plajı, Kumcağız kumsalı, Kumcağız yüzülecek yerler, Kumcağız koyu, Kumcağız kerpe, Kumcağız komaklama rehberi, Kumcağız otelleri, Kumcağız Kerpe Otelleri, Kumcağız Kerpe Pansiyonları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın