Ana sayfa Gaziantep Ne Yenir İçilir Sakıp Usta Gaziantep

Sakıp Usta Gaziantep

742
0

Sakıp Usta; 1972’den bu yana Gaziantep‘te bu mesleğin içinde olup, Antep’in en iyilerinin yanında kendini yetiştirmiş ve sonrasında “Bizim yemediğimizi başkasına yedirmeyelim.” düşüncesiyle kendi mekanını açmış. 2008’den bu yana da oğullarıyla birlikte Sakıp Usta Paça Beyran‘ın hem şefliğini hemde işletmeciliğini yapıyor. Dolayısıyla bizce Gaziantep’te en iyi beyran noktalarından biriside burasıdır.

Beyran Nedir?

Beyran; Gaziantep’e özgü kuşbaşı etin bakır tabaklarda iç yağ, haşlanmış pirinç ve çeşitli baharatlarla yüksek ateşte pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Beyran içinde herhangi bir sakatat barındırmaz, löp et içerdiği için her damağa hitap eder.

Türkiye‘nin farklı şehirlerinde çorba olarak nitelendirilse de Beyran çorba değil Gaziantep’te bir ana yemektir. Hatta Gaziantep’in baklava ve katmeri ile yarışan en meşhur yemeklerinden biridir.

Beyran nedir Sakıp Usta Gaziantep
Beyran Nedir?

İyi Beyranın Sırrı

Anteplilerin özellikle sabah erken ve gece geç saatlerde yedikleri beyran hemen her kebapçıda bulabileceğiniz bir yemek. Ancak Sakıp Usta size beyranı burada yemeniz için birçok neden sunuyor.

Öncelikle Beyranın sırrı suyundadır. Eti 12 saat boyunca pişirip iyice kıvamına getirmek gerekiyor. Sakıp Usta ‘nın mekanında beyran suyunun odası ayrı. Bu odaya kendisi ve oğullarından başka hiç kimse girmiyor.

Genelde Sakıp Usta sabah çok erken saatlerde geliyor ve işini kimseye bırakmadan beyranı en iyi hale getirecek tüm dokunuşları kendisi yapıyor. Mekandan ise işleri tamamen bittikten sonra ayrılıyor.

Beyran çorba mı yemek mi Sakıp Usta Gaziantep
Beyran Çorba mı Yemek mi?

Sakıp Usta ‘nın oğlu Ahmet Bey’e Antep’te en güzel beyranlardan birisini yapmanızın sırrı nedir diye sorduğumuzda da aynı cevabı aldık. “Beyran suyunun tek bir kişiden çıkması yıllardır buraya gelenlerin ve gelecek olanların hep aynı tadı bulmasındaki en önemli nedenlerden biridir.”

Beyran Nasıl Yapılır?

Bilenleriniz vardır ama biz Sakıp Usta ‘dan gördüğümüz kadarıyla beyranı anlatalım sizlere… Bakır tabaklara hayvanın iç yağlarından elde edilen yağ koyuluyor. Ardından üzerine haşlanmış pirinç ilave edildikten sonra saatlerce pişerek lime lime olmuş kuşbaşı et eklenir. Üzerine karabiber, bol pul biber ve sarımsak eklenip kuvvetli ateşi gördükten sonra pişmiş etin suyunun eklenip kaynatılmasıyla beyran hazır hale gelir. İsteğe göre acılı acısız veya sarımsaklı sarımsaksız yapılabilir.

Beyran nasıl yapılır Sakıp Usta Gaziantep
Beyran Nasıl Yapılır?

Beyran Etinden Kavurma Nasıl Yapılır?

Bunun dışında Sakıp Usta ‘da tam ekmeği bana bana yemelik beyran etinden kavurma da mevcut. Pişmiş beyran eti, yağ ve bol baharatın bir arada bulunduğu bakır tabağı bir kerpeten vasıtasıyla tutup kuvvetli ateşe götürüyorlar. Tabaktaki yemeğin havada çevrildiği el hareketiyle bir güzel kavruluyor o beyran etleri. Beyran eti kavurma yapılışını izlemek tam bir görsel ziyafet olurken tadı ise lezzet şölenine dönüşüyor.

Beyran etinden kavurma Sakıp Usta Gaziantep
Beyran Etinden Kavurma

Beyin ve Dil Kavurma Nasıl Yapılır?

Kavurmanın konusu açılmışken beyin ve dil kavurmadan da bahsetmek istiyorum.

Beyin Kavurma

Birçok yararı olan beyni yemenin en hafif ve en lezzetli yolu olan beyin kavurma birçoğumuzun bildiği haşlanmış beynin yağ ve baharatla kavrulmuş hali oluyor. Beyin kavurma nasıl yapılır diye soranlara cevabımız ise aslında beyran etinin kavrulmasına çok benziyor.

Beyin kavurma Sakıp Usta Gaziantep
Beyin Kavurma

Dil Kavurma

Sakıp Usta ‘nın beyran salonu Gaziantep’te dil kavurma yiyebileceğiniz sayılı yerlerden biridir. İri kıyım doğradıkları haşlanmış dilleri yine aynı kavurma şekliyle yağ ve bol baharatla kavurup daha kaynar hali geçmeden servis ediyorlar.

Dil kavurma Sakıp Usta Gaziantep
Dil Kavurma

Kebap Çeşitleri

Sakıp Usta ‘ya gelenler beyran yanında yiyebilecekleri çeşit çeşit kavurmayı da burada bulabiliyorlar. Biz ağırlıklı olarak beyran ve kavurmalarından bahsetmiş olsak da birçok leziz kebap çeşitleri de mekanda mevcut. Kuşbaşı, küşleme, simit kebabı, tavuk kebapları ve mevsimine göre diğer kebap çeşitlerine de menülerinde yer veriyorlar.

kebaplar Sakıp Usta Gaziantep

Küşleme, Kuşbaşı ve Simit kebabı Sakıp Usta GaziantepSakıp Usta ‘nın şüphesiz kebapları da damakta tat bırakacak kıvamda servise sunuluyor. Tüm bu kebapların yanında servis edilen bulgurlu köfteleri, ezme salataları ise yemeğe başlangıç için hafif ve leziz seçenekleri oluşturuyor.

Gaziantep Sakıp Usta

Sakıp Usta ‘da enfes kebap çeşitleri, dumanı üzerinde servis edilen ve yapımının izlenmesi sırasında ağız sulandıran beyran, dil kavurma, beyin kavurma ve beyran eti kavurma hem doyurucu, hem besleyici hem de lezzetiyle tatmin ediyor.

Sakıp Usta Paça Beyran ailesi, her zaman onları ileriye götürenin daima işlerinin başında olmaları olduğunu söylüyorlar. Biz de onların ellerine sağlık diyor, işlerinin başında olacakları ve leziz yemekler yapacakları, sizlerin de gidip afiyetle yiyeceğiniz günler diliyoruz!

Sakıp Usta Gaziantep adres telefon
Sakıp Usta Beyran Gaziantep

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gaziantep Restoranları için linke tıklayın.

Sakıp Usta Adres ve Telefon

Adres: Alleben Mahallesi, Kemal Köker Caddesi No: 55 Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 220 18 19

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleAssado Steakhouse Gaziantep
Sonraki makaleMeat House Gaziantep
Merhabalar! Kadıköy doğumluyum. Babamın mesleğinden dolayı 8 yaşına kadar İstanbul, Adana ve İzmir gibi farklı şehirlerde bulunduktan sonra bir gastronomi merkezi olan Gaziantep'e yerleştim ve lise öğreniminin sonuna kadar burada kaldım. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık öğrencisiyim. Farklı kültürlerde büyüyüp Antep kültürüyle yoğurulduğumdan yaptığım ve yediğim yemeğe fazlasıyla önem veririm. Dolayısıyla yemek yemeyi de yapmayı da çok severim. İşte böyle, olabildiğince gastronominin her alanıyla ilgilenen ve en büyük düşkünlüğü yemek olan biriyim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here