Ana sayfa Gaziantep Ne Yenir İçilir Metanet Katmer Gaziantep

Metanet Katmer Gaziantep

2109
0

Metanet Katmer Fotoğraf: SİMİT KATMER

Metanet Katmer Gaziantep sıra dışı katmerleri ile ilgimizi çekti. Daha kapıdan girdiğiniz anda Gültekin ustanın o sıcak karşılamasıyla iyi bir seçim yaptığınızı anlayacaksınız. Metanet Katmer ‘in özel taş fırınında yapılmış, Antep fıstığı ile kaymağın en güzel buluşması çıtır çıtır katmerini denemek için doğru adreste olduğunuzu ise yapım aşamalarını izlerken fark edeceksiniz.

Gaziantep halkının ve ülkenin birçok noktasında yaşayan gastronomi aşıklarının yıllardır benzersiz beyranıyla tanıdığı “Metanet” ismi artık katmerle de yan yana anılıyor. Metanet Lokantası sahibinin oğulları tarafından işletilen Metanet Katmer eski Antep esnafının benliğini koruduğu Bakırcılar çarşısı civarında bulunuyor. Metanet Lokantası’nın tam karşısında hizmet veren Metanet Katmer ‘in ilk ve tek yeri burası.

Yaprak Katmer Metanet Katmer
Yaprak Katmer

Kırk yılı aşkın süredir lokantacılık yapan bu aileye katmer fikrini sorduğumuzda “Kebabını, beyranını yiyen esnaf katmeri ardından istiyordu. Esnaf iyi katmer isteyince bize de yapmak düştü.” yanıtını alıyoruz. Dolayısıyla bu yazımızda sizlere Antep katmeri nedir, katmer nasıl yapılır ve Gaziantep’te katmer nerede yenir gibi bazı sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Katmer Nedir?

Kelime anlamı “Bir şeyi oluşturan katlardan her biri” olan katmer, farklı yörelerde farklı malzemelerle yapılıyor. Antep’in en iyi katmercilerinden biri olan Metanet Katmer ‘de temel malzemesi fıstık, şeker, yağ ve kaymak olsa da farklı sunum şekilleri ve farklı katmer türleri mevcut. Hepsi birbirinden farklı tada sahip olsa da yufkanın incecik açılma şekli, malzemelerin seçilip yufkanın üzerine yerleştirilirken gösterilen titizlik ve odun ateşinin katmerin lezzetine katkısı aynı.

Antep katmeri nedir Metanet Katmer
Klasik Katmer

Katmer Nasıl Yapılır?

Katmer yufkası normal yufkaların aksine tamamen oklava ya da merdane yardımıyla açılmaz. Hamur belli bir büyüklüğe gelene kadar oklavayla genişletilir. Sonrasında yufkayı açan kişi hamuru eliyle tezgahtan kaldırıp havada çevire çevire katmer yufkasını genişletir ve inceltir. Ancak bu şekilde yufka istenen inceliğe ulaşabiliyor.

Katmer nasıl yapılır Metanet Katmer
Katmer Nasıl Yapılır?

Kenarda kalan fazlalıklar ayıklandıktan sonra en lezzetli ve en kaliteli fıstık türü olan kuşboku veya boziçi fıstık yufkanın üzerine bol miktarda serpilir. Sonrasında şekerin fıstıkların üzerine eklenmesinin ardından kaymak güzelce şeker ve fıstık ikilisinin üzerine yayılır. Bu işlemlerden sonra sade yağ dediğimiz tereyağının eritildikten sonraki beyaz köpüğü alınarak elde edilmiş yağ yufkanın üzerinde gezdirilir ve yufkanın dört köşesi içe doğru katlanır. Geriye sadece Metanet Katmer ‘in odun fırınına atmak ve pişmesini beklemek kalmıştır.

Antep katmeri nasıl yapılır Metanet Katmer
Antep Katmeri Yapılışı

Antep Katmer Çeşitleri

Bu anlatılan Metanet Katmer ‘in klasik yapılışıdır. Ancak gelin görün ki birbirinden leziz çeşitleri var.

Simit Katmer VİDEO

Kaymakları belli bir düzene göre yerleştirip rulo yaptıktan sonra simit şekline getirip pişiriyorlar. Simit katmerleri piştikten sonra kesimi sırasında çıkan çıtırtıysa yemek düşkünü bizler için paha biçilemez bir haz.

Yaprak Katmer

Bu katmerleri bu lezzette olmasa da diğer katmercilerde de bulabilirsiniz. Metanet Katmeri diğerlerinden farklı kılan ve sadece burada bulabileceğiniz yaprak katmer ise vazgeçilmeziniz olacak. Normal katmere ek olarak sadece fıstıkla katlanmış bir katın daha katmerinize eklendiğini düşünün. Yoğun fıstık tadı altında erimiş kaymak ve hafif şekerle birleşince damağınızda bir şölen oluşması kaçınılmaz oluyor. Yalnızca Metanet Katmer ‘de bulabileceğiniz yaprak katmer kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden.

Yaprak Metanet Katmer
Yaprak Katmer

Meyveli Katmer

Söylemeden geçersem olmaz; bir de kişiye özel yapılan katmerleri var ki bunlar da yine Metanet Katmer ‘den başka yerde bulamayacaklarınız arasında. İsteğe göre çilek, muz, kivi gibi meyvelerle katmer lezzetini birleştiriyorlar. Hem katmerin içinde hem de süslemesinde meyveye yer verilen Meyveli katmerler; tatlısını hafifletmek isteyenler, meyveli tatlıları sevenler için mükemmel bir seçenek bana kalırsa.

Meyveli Metanet Katmer Gaziantep
Meyveli Katmer

En İyi Katmer

Katmerin hamurunun çıtırlığı ve katmerin tadının hafif olması bana göre bir katmeri iyi yapan özelliklerdendir. Metanet Katmer odun fırınında yapılmış çıtır çıtır hamuruyla ve yendiği zaman hafif olup yiyen kişiyi yormayan tadıyla, fıstığın iyisini, kaymağın tazesini bir araya getirerek adete bir tat şöleni sunuyor. Güler yüzlü çalışanlarıyla da tadından yenmez hale getirmiş katmerleri.

2015 yılında hizmete başlayan Metanet Katmer 2017 yılında Gaziantep’te en iyi katmer ödülüne layık görülmüş ve katmeri denediğiniz zaman bu ödülün hakkını verdiğini göreceksiniz. Bildiğiniz gibi Gaziantep’te katmer sabah saatlerinde kahvaltı niyetine yeniyor. Yanında sütle birlikte mükellef bir kahvaltı yapmış oluyorsunuz.

Taş Fırın Metanet Katmer Gaziantep
Simit ve Klasik Katmer Taş Fırında

Fırından çıkan katmer sıcağı sıcağına dilimleniyor. Bundan sonra geriye köy sütü ile birlikte çıtır çıtır sıcacık katmerin tadına varmak kalıyor. Metanet’te Yaprak Katmer, Üçgen Katmer, Simit Katmer, Meyveli Simit Katmer, Meyve Kokteylli Katmer, Atom Katmer ve Muzlu Katmer (Katmer içinde muz) gibi çeşitler var. En çok tercih edilen Yaprak katmer 30 TL, simit katmer 35 TL, süt 4 TL, çay ise ücretsiz.

Metanet Katmer ‘de, çeşitler müşteri isteklerine göre sürekli olarak yenileniyor ve yeniliklere çok açıklar. Siz isteğinizi söylüyorsunuz ustası en güzel haliyle servise sunuyor. Asıl katmer çeşidi, yaprak ve simit katmer olup, çeşitli malzemelerle ve değişik sunumlarla sınırsız çeşitlilik sağlıyor. Yeniliklere çok açık bir işletme olduğundan da tüm Türkiye’de biliniyor.

Gaziantep’e gidip Metanet Katmer ‘de katmerli kahvaltı yapmadan dönülmez. Giderseniz mutlaka uğrayın, çıtır sesleri duyunca da bizi hatırlayın.

Büyük küçük Metanet Katmer ailesinin her birinin ellerine sağlık!

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gaziantep Restoranları için linke tıklayın.

Metanet Katmer Salonu Adres ve Telefon

Adres: Suyabatmaz Mahallesi, Kozluca Caddesi, No: 10/A Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 230 66 33
Çalışma saatleri: Hafta içi ve hafta sonu 05.00-19.00 arası.

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis
Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKebapçı Halil Usta Gaziantep
Sonraki makaleÖzikizler Künefe Antep
Merhabalar! Kadıköy doğumluyum. Babamın mesleğinden dolayı 8 yaşına kadar İstanbul, Adana ve İzmir gibi farklı şehirlerde bulunduktan sonra bir gastronomi merkezi olan Gaziantep'e yerleştim ve lise öğreniminin sonuna kadar burada kaldım. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık öğrencisiyim. Farklı kültürlerde büyüyüp Antep kültürüyle yoğurulduğumdan yaptığım ve yediğim yemeğe fazlasıyla önem veririm. Dolayısıyla yemek yemeyi de yapmayı da çok severim. İşte böyle, olabildiğince gastronominin her alanıyla ilgilenen ve en büyük düşkünlüğü yemek olan biriyim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here