Ana sayfa Makedonya Ohrid Makedonya Gezi Rehberi: Ohrid’de Ne Yenir?

Ohrid Makedonya Gezi Rehberi: Ohrid’de Ne Yenir?

Ohrid Makedonya Gezi Rehberi: Ohrid’de Ne Yenir?

MAKEDONYA GURME GEZİ REHBERİ: ÜSKÜP, OHRİD, BİTOLA VE MATKA KANYONU

Üsküp Gezilecek Yerler

Ohrid’de gezilecek yerler öncesi Balkanlar‘ın incisi ve Makedonya‘nın başkenti Skopje yani Üsküp hakkında bilgiler verelim. Üsküp hafta sonu gezilebilecek küçük ve şirin bir şehirdir. Bu küçük Avrupa kentini keşfetmek isteyenler için Üsküp gezilecek yerler, Matka Kanyonu ve Üsküp yeme içme yerleri ile ilgili detaylı bilgiler verdiğimiz kapsamlı bir rehber hazırladık. Üsküp Gurme Gezi Rehberi yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Ohrid'de ne yenir içilirÜsküp Ohrid’de ne yenir içilir?

Ohrid Gezilecek Yerler

Ohrid gezilecek yerler bakımından çok çeşitli ve mutlaka görmenizi önerdiğimiz tarihi bir şehir. Üsküp’ten yaklaşık 172 km’lik bir yolculuk yapacağımız Ohrid’e doğru yola koyuluyoruz fakat yol üzerinde uğrayacağımız bazı yerler de var.

Üsküp’ten sonra ilk durak Tetova olacak. 41 km’lik bir yolculuk ile buradaki noktalarımızı ziyaret edeceğiz.

Ohrid'de gezilecek yerlerOhrid Gezilecek Yerler

1- Alaca Cami (Paşa Cami) Kalkandelen

Paşa Cami, bir diğer adıyla Alaca Cami ilk durağımız oluyor. Caminin yapımıyla alakalı öykü çok hoşumuza gidiyor. Üsküp Kalkandere yani Tetova’lı 2 genç kız kardeş Urshide ve Murshide yaptıkları el işlerinden elde ettikleri gelirler ile 1495 yılında bir cami yaptırıyorlar.

Cami boyamasında 50000 yumurta, tavşan kanı ve kireç kullanılmış. 1898 yılında Tetova’da yaşanan büyük yangın sonrasında Cami de büyük hasar görmüş ve Osmanlı paşalarından Mustafa Paşa caminin restore edilmesi için talimat vermiş.

Caminin iç dizaynı alacalı, el işi nakış gibi rengarenk olmasının sebebi de 2 kız kardeşin el emekleri ile bu camiyi yaptırmış olmaları. Bir caminin bu denli güzel olmasını da kadın elinin değmiş olmasına bağlıyorum. 🙂 Görevli tüm misafirperverliği ile anlatıyor caminin hikayesini. İki kız kardeşin türbesi de bahçede bulunuyor.

Ohrid'de alaca cami makedonya

2- Su Müzesi (Water Museum, Bay on Bones)

İkinci durağımız olan Su Müzesi’ne (Water on Museum, Bay on Bones) gidiyoruz. Müze girişi 100 Den. Su Müzesi Ohrid Gölü üzerinde kurulmuş, geleneksel Üsküp evlerinden oluşuyor. Su üzerindeki eski yaşamların sergilendiği müzede Temsili Üsküp evlerini görmek mümkün. Her bir ev topraktan yapılmış, içerisinde de o günlere ait eşyalar temsil edilmiş. İnsan gezerken bu evlerde nasıl yaşanır demeden duramıyor.

Ohrid'de Ohri gölü su müzesiOhrid Gezi Rehberi – Ohri Gölü Su Müzesi

3- Sveti Naum

Ohri’ye 30 dakikalık mesafede bulunan Sveti Naum Manastır‘ı mutlaka görülmeli. Yukarıdan Ohrid Gölü manzarası şahane. Manastır girişi 100 Den. Yemyeşil milli park içerisine kurulmuş Stevi Naum doğa harikası. Manastır içinde muhteşem tavus kuşları sizi bekliyor.

Sveti Naum’da sandal turu da yapabilirsiniz. Kişi başı 5 Euro ile harika manzaralar ve Ohri Gölü’nün kaynayan kaynağını görebilirsiniz. Suyun berraklığı, gölün temizliği dikkatinizi çekecek. Ayrıca suyun sodalı içilebilir bir su olduğunu da öğreniyoruz. Yüzülebilir, balık tutulabilir tertemiz bir su.

Ohrid'de stevi naum

4- Kiliseler Şehri Ohrid 

Ohrid küçük ama çok şirin bir kasaba. Safranbolu’yu andıran Arnavut kaldırımlı sokaklarından yukarı doğru çıkarak yeni inşa edilen kiliseyi ziyaret ediyoruz. Kiliseye giriş kişi başı 100 Den. Buradan da manzara bir harika. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Ohrid’de 365 kilise olduğundan bahseder. Biz 365 kilise göremezsek de hala yapımı devam eden kiliseler mevcuttu. St. John Kaneo Kilisesi de görmeye değer. Buradan da harika bir Ohrid manzarası yakalayacaksınız.

Ohrid'de yeme içme rehberi

5- Ohrid Kalesi

Ohrid Kalesi ise yine göl manzarasını izlemek için şahane bir seçenek. Giriş için 2 Euro ödüyorsunuz. Kaleye çıkış merdivenleri biraz dar ve fazlaca dik. Korku ile inenleri gördükçe acaba çıkmasak mı diye geçiriyorum içimden. Ama açıkçası bana o kadar da korkunç gelmiyor. Çünkü merdiven kenarlarında tırabzanlar var. Korkulacak bir şey yok. Manzarayı izlemeye değecek kadar güzel.

6- Ohrid Türk Çarşısı

Ohrid merkezde Türk Çarşısı’nı gezebilir, meşhur Ohrid incisinden hediyelikler alabilirsiniz. Fiyatlar tabi ki daha ucuz. Ohri incisi almadan dönmeyin derim.

Ohrid'de yeme içme yerleriOhrid’de gezilecek yerler

Ohrid Yeme İçme: Ohrid’te Ne Yenir İçilir?

Ohri’de Ne Yenir?

Makedonya yemekleri, genel olarak köfte-musakka-fasulye ve bolca et-balık ızgara çeşitlerinden oluşuyor. Üsküp ve yöresinde kebap olarak nitelendirilen enfes köfteleri Ohri’de de mutlaka denemenizi öneririz. Yine peynirli, patatesli gibi pek çok çeşidi olan Arnavut böreklerini mutlaka burada da yemelisiniz.

Ancak Ohrid için bizim önereceğimiz şey, daha çok deniz mahsulleri olur. Ohrid Gölü kıyısına kadar gelipte Ohri’de balık, kalamar, karides ve özellikle gölde yakalanan Belvica denilen balık türünden yemeden dönmekte olmaz.

Yine közlenmiş biber ve patlıcandan yapılan bir tür sos olan ajvar nefistir. Yemeklerin yanında ya da meze olarak genelde servis ediliyor.

Ohrid'de bitola yeme içme mekanlarıOhrid’de ne yenir?

Ohri’de Ne İçilir?

Ohri’de Tikveş marka şaraplar oldukça popüler bir içecek. Turistlerin yemeklerine genel olarak bu yöresel içecek eşlik ediyor.

Peki Ohrid restoranları ile ilgili önerilerimiz neler? Ohrid’de nerede ne yenir?

Ohrid'de ne içilirOhrid’de ne içilir?

1- Belvedere Ohrid

Belvedere, Ohrid’de nefis Makedonya Üsküp yemekleri yapan bir mekan. Eğer güzel bir Üsküp yemeğini ucuza yemek istiyorum diyorsanız tercihiniz Belvedere olmalı. Muhteşem Balkan köftelerinin tadına bakıp, Tikves Alexandria şaraplarından içebilirsiniz. Cevapcici yanında Tikves Alexandria şarap ile bir harika.

Belvedere Restaurant Ohri Ohrid'de yeme içme

2- Adana 2 Ohrid

Adana 2, Ohrid Türk çarsısında geleneksel Üsküp yemeklerinin diğer bir lezzet durağı. Ohrid’in salaş köftecisi Türk şehri adıyla hizmet veriyor. İsmini ilk duyduğumuzda kebapçıdır diye düşünmüştük. Fakat burada meşhur Üsküp Kuru fasulyesi, kaşarlı Üsküp köftesi ve bu ikiliye güzel eşlikçi olan şopska salatanın tadına doyamadık. 🙂 Çalışanların güler yüzü ve herkesin Türkçe konuşması insanı memlekette hissettiriyor.

Ohrid'de yeme içme yerleriOhrid’de yeme içme mekanları

3- Pizza Saraishte

Hemen eski şehir merkezinde yer alan restoran enfes pizzaları ile göz dolduruyor. Pizzalar genel olarak 200 Dinar, içecekler ise 70 Dinar civarında. Restoran Ohri Gölü’nün hemen kenarında hizmet veriyor.

4- Noa Ohrid

Noa’da, hemen eski Ohrid bölgesinde yer alıyor. Ohrid Gölü kenarında yer alan restoranda, özellikle 230 Dinar civarında olan pizzalar nefis. İçecekler ise, 60-70 Dinar. Bu arada, burası aynı zamanda bir pub/bar. Akşamları güzel canlı müzik oluyor. Özellikle gece 1-2’ye kadar eğlenmek için tercih edebilirsiniz.

Üsküp’ün ucuz bir Balkan ülkesi olduğunu anlayacaksınız. Kaliteli bir restoranda, kaliteli yemekler yiyip yine az ödeme yapmak gibisi yok.

Ohrid'de Kaj Kanevche RestaurantOhrid’de restoranlar – Kaj Kanevche Ohri

Alternatif şık restoran tavsiyesi olarak Kaj Kanevche, Kaneo ve Gladiator’ü mutlaka öneririz. Uygun fiyatlı ve aperitif seçenekler için Dr. Falafel ve Fruit Box en güzel seçimler olur.

Ohrid şirin mi şirin, güzel mi güzel bir kasaba, ben çok doyamasamda daha çok yolumuz olduğundan geri dönüyoruz. Bir Balkan turunda en azından bir gece geçirmeye değecek güzellikte.
Ohrid sokaklarında dolaşıp, güzel manzaranın tadını çıkardıktan sonra Bitola’ya gitmek üzere yol koyuluyoruz.

Bitola (Manastır) Gezilecek Yerler

Bitola‘ya giderken yol üzerinde meyve satıcıları göreceksiniz. Resen kasabası elmaları ile meşhur. Mutlaka yol kenarındaki elmacılardan elma alın. Gerçekten çok tatlı, leziz elmalar. Resen sonrası Bitola’dayız.

Bitola Atatürk'ün okuduğu askeri okul, Ohrid'de

Bitola Makedonya’nın ikinci büyük şehri. Bitola bizim için de çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadi‘si de Bitola’da. Yurt dışı seyahatlerinde Atatürk’ün izi olan yerleri ziyaret edip Atatürk’ün izinden gitmek bizim için ayrı bir hissiyat. Böyle bir şansımız varsa fırsatı kaçırmıyoruz.

Manastır Askeri İdadi Müzesi saat 16.00’da kapanıyor. İçeri giriş 100 Den. Biz saat 17.00’de orada olduğumuz için güvenlik ile sıkı bir konuşma yapıp sadece Atatürk Müzesi’ni ziyaret etmenin yeterli olacağını söyleyip ikna ediyoruz. Atatürk’ün okul yıllarına ait eşyaların sergilendiği müzede duygulanıp adım adım geziyoruz. Atatürk’ün başarılarla dolu okul hayatı ve notlarının yazdığı karneleri de sergileniyor.

Bitola manastır askeri idadi Ohrid'de Makedonya

Daha sonra Bitola sokaklarında turlayıp, Atatürk’ün adımladığını düşünüp hüzünleniyoruz. Ve Bitola turundan sonra Üsküp Merkez’e geri dönüyoruz.

Ohrid’de ve Bitola’da gerçekleştirdiğimiz bir gezinin daha sonuna geldik. Makedonya Ohrid hafta sonu küçük bir kaçamak yapılacak kadar şirin, sokaklarını arşınlamaktan zevk alacağınız bir Balkan şehri.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Keşfinizde bol adım, bol tadım ve bol kahkaha olsun. Daha çok ve uzun yollarımızın olması dileğiyle…

Sevgiler.

Photo By: @akinsapanci

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here