Ana sayfa Almanya Gurme Gezi Rehberi Berlin Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır? Berlin Yeme İçme Rehberi 

Berlin Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır? Berlin Yeme İçme Rehberi 

Gurmex TV'ye Abone Olun

Berlin Ne Yenir Ne İçilir, Ne Yapılır? Berlin Yeme İçme Rehberi 

Berlin Ne Yenir | Oburhamsi Berlin’de – 1. Bölüm

Berlin Ne Yenir yazısıyla merhaba gözü tok karnı açlar. Berlin’de Ne Yenir, Berlin’de Nerede Yenir gibi sorularınıza cevap olabilecek yemeli içmeli Almanya Berlin Turu başlıyor.

Seyahatin başlayacağı tarihe kadar heyecandan öldüğüm Berlin’i, muhteşem biralarla, çeşit çeşit sosislilerle, hamburgerlerle, pastalarla, anlayacağınız tüm oburluğumla anlatmaya çalışacağım sizlere.

Bana göre Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken 5 şehrinden biri Berlin. Bir gün Avrupa’da yaşama fırsatım olursa, o fırsatın beni Berlin’de bulmasını isterim. Hayat standardının yüksekliği, toplum bilincinin kaya gibi oturduğu, sosyalitenin tavan yaptığı bu şehirde yaşamak “ohhh bee” dedirtir adama.

Toplam 1 hafta yaşadık şehri ama geeez geeez gez, yeee iç, yeeee iç bitmiyor arkadaş. 🙂 Neyse hadi, sosyalist Doğu’dan kapitalist Batı’ya tüm yönleriyle Berlin’e ve Berlin Yeme İçme yazımıza giriş yapalım. :))

Berlin Ne Yenir berlin birası berlinerBerlin Ne Yenir içilir

Giriş için pasaport ve bilet hazır. Sırt çantam ve hayallerim de var. E hadi gidiyoooruuzz!

Berlin Ne Yenir,berlin-yolcusuBerlin’de Ne Yenir dosyası için uçuyoruz

Sorunsuz güzel bir yolculuktan sonra, otele geçmek için taksi ararken yaşlı Türk bir amca, “Ooo hoşgeldiniz buyrun benim taksiye” diyince, kan çekti takıldık adamın peşine. Arabanın yanına varınca gördük ki, bizim yaşlı amca korsan taksicilerin kralıymış. :)) Ulan dakka bir gol bir yapmayın yaaa!!

Medeniyet dedik, duvarları yıkmış adamlar dedik, bizimkiler hala bunların peşinde. Neyse, otele yerleşip kısacık dinlendikten sonra hemen kendimizi sokaklara attık. Tabi ilk önce karnımızı doyurmamız lazım. Ne de olsa aç ayı gezmez!

Berlin’de Hamburger Nerede Yenir?

Berlin Ne Yenir dosyasında ilk yemeğimin, hamburger – bira olmasına taa 1 hafta öncesinde karar vermiştim zaten. Dolayısıyla listemin ilk sırasına yazdığım Burger Dream’e doğru yola çıktık.

Berlin Ne Yenir,berlin-burger-dreamBerlin’de Ne Yenir – Berlinde hamburger nerede yenir?

Burger Dream’da harika 227 gram taze burger yedik. Mekandaki en hoşuma giden şey ise 5 çeşit patatesin oluşuydu. Detaylı Burger Dream yazımı okumak için linke tıklayabilirsiniz. 🙂

Berlin Ne Yenir,burger-dream-berlinde hamburger nerede yenirİçi boş gondol gibi olanlar 5 numara 🙂 Katur kutur katur kutur.

Berlin Ne Yenir,berlin-bisiklet-kiralamaBerlin’de Ne Yenir? Berlin’de ne yapılır?

Gri olan bisikletler Berlin’in belli noktalarında kiralanabiliyor, günlük 4-5€ civarındaydı. Bisiklet kullanım oranı Hollanda‘daki kadar olmasa da oldukça fazlaydı tabi ki. Her yer dümdüz. Bisiklet kullanılmayacak da ne kullanılacak?

Berlin Ne Yenir,berlin-sokaklariAmpelmann Berlin

Yine sokakları gezerken sokak lambaları dikkatimizi çekiyor. Trafik lambasındaki bu amca ilk başlarda Doğu Almanya’da kullanılmaya başlanmış. İki yaka birleşince de bununla devam etme kararı almışlar. Bir şekilde halk çok sempatik buluyor bu amcayı. :))

Aha dükkanı bile var.

Berlin Ne Yenir,berlin-trafik-lambalari

Gezmeye devam ederken, bir dükkanın vitrininde bu şirin minderleri (minder mi diyim yastık mı diyim pofuduk süs mü diyim bilemedim) gördüm. Satılsa alacaktım ama satmadı arkadaş.

Berlin Ne Yenir,berlin alışveriş Berlinde ne alınırBerlin’de Ne Yenir? Berlin’de ne alınır?

Yine sokakları gezerken ufak bir pazara denk geldik. Pazarda bir tane et ürünleri satan dükkan, bir manav, bir çiçekçi, bir peynirci vs. yani herşeyden bir tane var. Nedendir bilmem sosisçi abla haricinde diğer satıcılar resim çekmeme karşı çıktı. :((

Berlin Ne Yenir,berlin sosisleriBerlin’de Ne Yenir?

Şu sosislere bak ya. Bir hayal et. Elinde buz gibi bira, maşayla çeviriyorsun bunları. Gehen gehen gülüyorsun. Aaah aaaah nerdeeee.

Bütün tezgahlar bir karavan aslında. Şipşak kurup, şipşak kaldırıyorlar demek ki. Çok hoşuma gitti bu pazar. Burada yaşasam tüm alışverişim buralardan olurdu kesinlikle.

Berlin Ne Yenir, berlin-acik-pazarBerlin’de Ne Yenir alışveriş

Berlin’de Dondurma Nerede Yenir?

Pazardan geçip, daha önce gitmeye karar verdiğimiz bir parka doğru ilerliyorduk. Amaçta biralarımızı alıp çimlere uzanmak vardı. Yola devam ederken bu harika graffitili cafeyi gördük. Ben bayıldım! Buradan bişi almadan olmazdı. 🙂

Berlin Ne Yenir,berlin-sokaklari-1

Berlin Ne Yenir,berlin-cafeler

Berlin Ne Yenir,berlin-cafeler-1

Eisclub’dan mangolu, muzlu çikolatalı dondurmamı aldım ve yürümeye devam ettik. Genel trendinin aksine çok sıcak bir havanın olduğu Berlin’de, ilaç gibi geldi dondurma.

Berlin Ne Yenir,berlin-eisclub, berlinde dondurma nerede yenirBerlin Ne Yenir: Berlin’de Dondurma nerede yenir?

Berlin’de En Huzurlu Kafe Neresidir?

Parkta aşırı sıcaktan dolayı pek fazla duramadık ve yakınlarda olduğunu bildiğim Wohnzimmer’e gittik. Burası da büyük heyecanla gitmeyi beklediğim yerler arasındaydı. İçerdeki ambians haaaaarika!! İçeri girer girmez içinizi bir huzur kaplıyor. Gidilecek yerler olmasa 1 hafta durulur burada. Bak abartmıyorum, her gün başka koltukta oturur bira içer, sosisimi yer yaşarım. 🙂

Berlin Ne Yenir,berlin wohnzimmer, berlinde en huzurlu kafeler
Berlin Ne Yenir,berlin-wohnzimmer-1Berlin’de Ne Yenir? Favorim bu 🙂

Koy buraya kendini. Uzat ayaklarını. Bir kafeden daha çok, bir çok evin oturma odasının toplu hali gibi. Berlin’in en huzurlu kafesi Wohnzimmer‘i okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Wohnzimmer’de bolca vakit geçirdikten sonra, düşen kan şekerimizi yükseltmek için tatlı bir şeyler araştırmaya koyulduk. Evet hala aynı günün yazısını yazıyorum, evet o kadar yemeden sonra kan şekerim düşebiliyor. 🙂

Berlin’de Pasta ve Tatlı Nerede Yenir?

Schrippenschuster’i bulduktan sonra hemen attık kendimizi içeri. Bol pasta çeşitlerinden ben erikli tart seçtim, Merto’da çilekli tart aldı. Ama aklım çikolatalı pastada kaldı. 🙂

Berlin Ne Yenir,berlin Schrippenschuster, Berlinde pasta nerede yenir

Berlin Ne Yenir,berlinde tatlı nerede yenir,Schrippenschuster-8Berlin Ne Yenir: Berlinde pasta ve tatlı nerede yenir?

Detaylı Schrippenschuster yazımı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Berlin’de Ne İçilir?

Schrippenschuster’de tatlılarımızı afiyetle yedikten sonra, otele dönüş yaptık. Henüz daha akşam olmadı. Akşam üstü Gendarmenmarkt Meydanına gidip oraları gezeceğiz.

Otele dönünce de bir Duisburg birası çakıp, 1-2 saatlik şekerlemeye geçtim.

Berlin Ne Yenir, Berlinde ne içilir,berlin-konig-pilsenerBerlin’de Ne İçilir?

Berlin yazımızın ilk bölümünü böyle tamamlamış olalım. ‘Bu ne arkadaş paso yemişsin, biraz da şehri gösterseydin‘ diyor olabilirsin. 🙂 Onları da göstericem. Ama yeme içmeye ara vermek yok!

Berlin Müzeler Adası, yıkılmış Berlin duvar kalıntıları, Berlin bit pazarını, sokakları, caddeleri, Berlin’e ait ne varsa, sonraki yazılarda aktarmaya çalışacağım. Ama ana konumuz Berlin Ne Yenir olduğu için pizzaya, hamburgere, sosise, biraya da devam edeceğiz. :))

Ben 1-2 saat kestireyim geliyorum.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Berlin Yeme İçme Rehberi: Berlin’de Nerede Ne Yenir?

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here