Ana sayfa Hollanda Amsterdam’da Ne Yenir İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Amsterdam’da Ne Yenir İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

1115
0

Amsterdam’da Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Amsterdam’da Ne Yenir yazımızdan merhaba gözü tok karnı açlar.

Amsterdam ne yenir sorusunun cevabını öğrenmek için çocukluk arkadaşım Okan’ın yanına Twente’ye gitmiştim bir haftalığına, ta Avrupa‘ya kadar gelmişken de tek günlük Hollanda Amsterdam gezisi ısmarladım kendime. Bir çoğunuzun bildiği üzere, coffee shoplardan, kanallardan ve sex shoplardan oluşan şehre bir de obur gözle bakalım dedik. 🙂

Amsterdam'da ne yenir amsterdam gezi rehberiAmsterdam’da Ne Yenir

Oki, Twente Üniversitesinde doktora yapıyor. Benim gibi, kafası sadece balık tutmaya, yemek yemeye çalışmıyor. Zehir gibi adam. Çok da övüp totosunu kaldırmayayım. 🙂 Neyse, Oki dedim buralara gelmişken şu Amsterdam’a da gidelim 1 günlük. Hemen ayarladı tren biletlerini, sağ olsun. (Twente’yi daha sonra anlatacağım uzun uzun.)

Atladık trene 1.5 – 2 saat içinde geldik Amsterdam’a. Aha da meşhur Hollanda Amsterdam tren garı bu:

Amsterdam'da ne yapılır, Amsterdam gezilecek yerlerAmsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Nasıl Bir Şehir?

Gardan yürüyoruz şehre doğru, 50 metrede bir LGBT bayrakları, mis gibi ot kokusu. 🙂 casinolar falan hep aynı döngü. 🙂 Beklediğimiz ama alışık olmadığımız görüntüler elbette. Fakat gram rahatsız etmiyor. Bizim ülkede bir sokaktan yürüdüğünü ve 3-5 kişi bir köşede ot çektiğini hayal et? Ne hissedersin? Yolunu değiştirmeyecek babayiğit var mı? Yok! Amsterdam’da selam verir ayaküstü sohbet bile edersin. 🙂 Neyse ya başlarım sosyal mesajına, yemekleri sokakları anlatayım ben.

Bak, bir kere her taraf böyle kanal. Bu kanallarda balık tutan birilerini görsem hemen yanaşacaktım ama kimse yoktu. Balıkçılık gerçekten ağır hastalık. Dünyanın öbür ucuna da gitsen, azıcık bir su parçası görünce hemen akla “Burada balık var mıdır ya?” sorusu geliyor. 🙂

Amsterdam'da ne yenilir,Amsterdam gezisi
Gardan 1-2 km. uzaklıktaki Hollanda Dam meydanına geldik, Kraliyet sarayı da burada. Kısa ve net şekilde söyleyebilirim ki, hiç etkileyici bir meydan değil. Meşhuuuuuur Dam meydanı bu mu la! Pek de bir numarası yok. Sadece bu Gladyatör kostümlü arkadaş ilgimi çekti. Adam ekmeğini resim çekilerek kazanmaya çalışıyor, ben de beleşe çekmeye çalışıyorum. Ayıp ulan!

Amsterdam'da ne içilir,amsterdam gezi notlarıAmsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’da Ne Yenir İçilir?

Bu arada yazacağım hamburgerci hariç Amsterdam’da neyin nerede olduğunu hiç hatırlamıyorum. 🙂 Yanımda arkadaşım olunca tek tabela okumadan gezdik tüm şehri. Diğer tüm gezilerimde, harita hep cepte, gözler tabelalarda gezmişimdir sokakları. Haritayla gezmenin keyfi çok olsa da şehri bilen biriyle gezmenin rahatlığı da bir başka. 🙂

Old Amsterdam Peynircisi

Yine sokaklarda gezerken Old Amsterdam Peynircisine rastladık. Bildiğimiz Gouda peynirinin eski kaşar versiyonu. Eski kaşar kadar sert değil biraz daha yumuşak ama çok lezzetliydi. Eşe dosta hediyelik paketler yapmışlar. Biz de önce tadıp sonra aldık birkaç tane.

Amsterdam'da ne yenir

Amsterdam'da nerelere gidilir,amsterdam ne yapılırAmsterdam Ne Alınır, Ne Yenir

Burger Zaken Amsterdam

Yine sokaklara daldık geziyoruz Oki’yle. Bir iki ot denemesinden sonra kan şekeri düştü ve Oki’nin tavsiyesiyle Burger Zaken’e attık kendimizi. Daha içeri girer girmez alınan köfte kokusu, güzel bir öğün yaşayacağımızın sinyalini vermişti.

Amsterdam'da nerede yenir, amsterdam yeme içme mekanlarıAmsterdam’da Ne Yenir

Menüde dana etinden, angus etinden, kuzu etinden ve tavuk etinden oluşan çeşitler var. Ben Black Angus denedim, ultra başarılıydı. Angus etine olan güvenim Virgina Angus (Eminönü’ndeki mekan, daha sonra anlatacağım.) ve Burger Zaken ile perçinlendi.

Amsterdam'da yeme içme yerleriEğer belirtmezseniz köfteler az pişmiş veriliyor. Ki bir hamburger için en ideal pişirme şekli.

Amsterdam'da yeme içme mekanları hamburger,amsterdam nerede ne yenirAbi burada hamburgerlerin tek tarafını pişirdikten sonra pişen tarafa tuz ve karabiber ekliyor. Daha sonra da üzerini, aşağıdaki resimde olduğu gibi kapatarak diğer tarafı pişirmeye bırakıyor.

Amsterdam'da gezilecek yerler,amsterdam gezi yerleri

Bu kadar güzel köfteler ızgarada köz üzerinde pişse daha iyi olurdu sanki ama yine de muazzam keyif aldım yemekten.

Amsterdam'da nereye gidilirAmsterdam yemek nerede yenir

Amsterdam En İyi Coffee Shop

Bir tek hamburgercinin yeri aklımda dedim ya sebebi çok net. Mekan Red Light Street’in bittiği köprünün köşesinde. 🙂 Yani Amsterdam’da tarif edilebilecek en kolay yerlerden biri. 🙂 Yolunuz düşerse uğrayın derim.

Amsterdam'da gece hayatıAmsterdam Ne İçilir

Bu arada adres burası. 🙂 Diğer tüm coffee shoplardan daha salaş daha vasat bir yer. Dolayısıyla aradığınız ürünün en iyisi buralarda oluyor. 🙂 Hemen geçiyorum bu kısmı. 🙂

Amsterdam'da gezi notlarıAmsterdam’da gezerken dikkatli bakarsanız evlerin çok büyük genellikle öne doğru eğik olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi eşya taşımak için koridorların merdivenlerin vs. uygun olmaması. Resme iyi bakın her evin çatısında kaldıraç makarası var. Bunun sayesinde eşyaları yukarı çekip camdan içeri alıyorlar. Bunu arkadaşlara anlatınca, -vaaay be! diyorlar. Ulan ne -vaay be! si. Biz yapsak laz kafası derler, 500 yıl konuşulur. 🙂 Trabzon damarım kabardı yine.

-La pu pinaaayi hangi pok yiyenin uşağu pöyle yaptu!

Devam ediyoruz gezmeye. Yolda bu vitrin gözüme çarptı. Baya erkek gelinliği yapmışlar. 🙂

Amsterdam'da ne yapılır

Amsterdam Kanallar

Dedik ya her yer kanal, ilginç bir pazar oluşmuş. Kanal kenarlarındaki aşağıdaki gibi tekneler var. Bir ovuğunda insanlar yaşıyor hatta bazıları kiralanabiliyormuş, Boathouse mu ne adı. Bilseydim böyle bir şey olduğunu ve uzun olsaydı seyahatim kesin kiralardım 1-2 günlük. Böyle tecrübeyi başka nerede yaşayacaksın!

Amsterdam'da kanal evler

Amsterdam'da gezilecek yerler

Amsterdam'da ne yenir,amsterdam kanallarBir de beni tek çek. :))

Amsterdam'da yeme içmeYine sokaklarda gezerken, bu harika condom dükkanına denk geldik. Çok eğlenceli condom çeşitleri mevcut dükkanda.

Amsterdam'da ne içilir,amsterdam condomerieAmsterdam Ne Alınır

İçerde resim çekmemizi hoş karşılamadıkları için yayınlayabileceğim bir resim yok fakat şu linkten mekanın içini görebilirsiniz.

Gelelim Amsterdam’da önünde resim çekilmeyeni sopayla dövdükleri mekana: I AMSTERDAM! Her kim ki buranın önünde tek başına resim çekilmeyi başarmış, valla büyük helal olsun! Yazının önü 1 saniye bile boş kalmıyor. 🙂 En boş anını bu şekilde yakalayabildik.

Amsterdam'da gezilecek yerler

Bir de bu yazının önünde mükemmel bir havuz varmış ya. Burada resim çekilen onlarca arkadaşımdan bir kişi de demiyor ki oraya bira ile git, sok ayaklarını havuza mis gibi keyfini yap! biz diyoruz. Amsterdam içindeki parklar haricinde en güzel dinlenme mekanlarından birisi de burası arkadaşlar. Yürümekten dağılan tabanlara çok iyi geliyor. 🙂

Amsterdam'da gurme gezi

Puccini Bomboni Amsterdam

Havuz başında güzelce dinlendikten sonra kanal kenarında bir kafeye oturup sohbet edelim dedik Oki’yle. Yolda çikolatacı görünce dayanamadım hemen daldım içeri. Amanın da amanın! Efsane ki ne efsane.

Amsterdam'da yemek restoran, gezi rehberi amsterdam

Amsterdam'da tatlı mekanları

33 çeşit çikolata var içeride. İncirli, tarçınlı, acılı, Hindistan cevizli, kayısılı, badem ezmeli, romlu, ballı ve daha bir sürü çeşit. Abartısız yarım saat ne alacağımı seçemedim. Topu topu 5 tane seçeceğim ama seçemiyorum. 🙂

Amsterdam'da çikolata,amsterdam puccini

Amsterdam'da gezilecek yerler amsterdam

Amsterdam'da yemek nerede yenir

Amsterdam'da restaurantAmsterdam yeme içme

Nihayetinde kendime ballı, muskatlı, incirli, konyaklı ve elmalı olmak üzere 5 adet paketledim. Sonra kafe bulmak için kanallara doğru devam ettik ve şirin bir yer de bulduk kendimize. Bir an önce çay söyleyip çikolataları yemeye başlamam lazımdı. Kafede çalışan kıza çay istiyorum deyince, uzun uzun düşündü, gitti içeri, tezgahın altını karıştırmaya başladı ve 2 tane sallama çay buldu. 🙂 Çayın az tüketildiğini biliyorduk da bu nedir arkadaş. Neyse aldım çayımı, açtım çikolatalarımı ve benim için Amsterdam’daki en unutulmaz anları yaşadım.

Amsterdam'da geziAmsterdam ne yenilir içilir

İşte Amsterdam’daki en mutlu anım. 🙂

Amsterdam'da ne yenir içilir

Amsterdam Red Light Street

Biliyorum bazı arkadaşlar, “bırak kardeşim bize masal anlatmayı, Red light street nerede” diye serzenişteler. Aha da burada. 🙂

Biz gündüz vakti Red Light Street’te gezdiğimiz için o hayallerdeki manzaraların tamamına denk gelemedik tabi. Cadde boyunca vitrinlerde kendilerini sunan emekçi kadınlar oluyor genelde. Fakat dediğim gibi erken saat nedeniyle 2-3 vitrin doluydu sadece. Resim çekmekte çok zor. 🙂 Seni fark ettiklerinde hemen perdeyle kapatıyorlar bizim gladyatör gibi. 🙂

Bu aşağıda gördüğünüz 3 resim ise Red Light’ın meşhur canlı seks tiyatroları. 🙂 Daha fazla detay veremeyeceğim zira konunun çok dışına çıkıyoruz. 🙂

Amsterdam'da canlı seks tiyatroları,amsterdam live sex

Amsterdam'da amsterdam red light district

Amsterdam'da eglence mekanları,amsterdam red light streetAmsterdam Ne Yapılır

Evet, Amsterdam’da çok güzel bir gün geçirdik. Yedik, içtik, gezdik. 1 güne sığacak şekilde ne yapılabiliyorsa, aşağı yukarı hepsini yaptık. 🙂

Umarım okurken keyifli vakit geçirmişsinizdir. 🙂

Amsterdam çevresindeki gezilecek yerler ve Grand Hollanda turu yapmak için gezgin gurme arkadaşım Eren Evren’in yayımladığı www.gezelimgörelimbilelim.com isimli bloga da bir göz atabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Amsterdam güvenli bir şehir mi okumak için tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Etiketler: Amsterdam’da nerede ne yenir, Amsterdam yeme içme, Amsterdamda yemek nerede yenir, Amsterdam ne yenir, Amsterdam nerede yenir, Amsterdam restoranlar, Amsterdam restoran önerileri, Amsterdam yemek.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here