Ana sayfa Yunanistan Midilli Yeme İçme Rehberi: Lesvos Nerede Ne Yenir?

Midilli Yeme İçme Rehberi: Lesvos Nerede Ne Yenir?

901
0

Midilli Yeme İçme Rehberi: Lesvos Nerede Ne Yenir, Ne Yapılır? – 2. Bölüm

Midilli Yeme İçme Fotoğraf: Şarap soslu ahtapot

Midilli Yeme İçme yazısıyla merhaba gözü tok karnı açlar.

İlk bölümünü Midilli’de ne yenir içilir yazımızla aktardığımız Yunanistan Midilli adasının ikinci bölümüne giriş yapabiliriz. Bu bölümde de deniz mahsulüne doyacağız.

Tatilin tamamını adanın kuzeyinde geçirdiğimiz için genellikle Anaxos sahilinde denize girmeyi tercih ettik. Bir Plomari değil ama yine de çok iyiydi.

Burası balık çeşitliliği bakımından cennet. Suda yüzerken sayısız mırmır, pisi, kefal gördüm. Henüz dizlerinize kadar girdiğiniz suda bile sargozlar, ispariler ayaklarınızın dibinde, kaldırdığınız kumdan yem arıyorlar. Daha sonra merakımı yenemeyip açıktaki kayalıklara yüzdüm. Sayısız eşkina vardı kayaların altında, zıpkınsız olunca içi içini yiyor insanın. 🙂

Midilli Yeme İçmeMidilli Yeme içme Rehberi – Anaxos sahil Lesvos

Midilli Yeme İçme: Midilli’de Döner Nerede Yenir?

Öğlenleri, sahilden ayrılmak istemediğimiz için Mythos Gyros’dan döner alıp geliyordum. Adada diğer fast food tarzı ürünler çok kötü, buranın da döneri gayet güzel olduğundan öğle vakitlerini bu şekilde değerlendirdik.

Midilli Yeme İçme Rehberi

Mythos Gyros adada baya meşhur, kocaman dürüm 2€. Maalesef dürümleri resimlememişim. 🙁 Dönerleri alıp sahile doğru dönerken bir bardaki tabela dikkatimi çekti.

Midilli Yeme İçme nerede ne yenirMidilli Adası Nerede Ne Yenir – Marketing

Bunun bir benzerini Phuket’te görmüştüm ama orada konsept biraz daha farklıydı. 🙂

Midlli Angelos Taverna Tam Bir Fiyasko

Günü Anaxos’ta geçirdikten sonra, rezervasyon yaptırdığımız Angelos Taverna’ya doğru yola çıktık. Ada’da deniz görmeyen konumdaki bu restoran neden bu kadar meşhur olmuş anlam veremedim. Bana göre herşey tam bir fiyaskoydu! Kayış gibi ahtapot, 1 saate yakın süren servis, tamamen yanmış sarımsaklı ekmekler. En kötüsü de adanın sıcak insanlarının aksine suratı beş karış çalışanlarıydı.

Midilli'de ahtapot nerede yenir Midilli Yeme İçmewidth=Midilli Adası -Senelerce çiğneseniz öğütemeyeceğiniz ahtapot 🙂

Buradan çıkıp gün batımını yakalamak için Molyvos’a geçtik. Molyvos’da iki restoran vardı listemizde, Betty’s Restaurant ve Gatos. Ama iştah falan kalmadığı için sadece bir şeyler içip manzarayı izlemek üzere Gatos’a geçtik. Midilli Yeme İçme mekanlarıMidilli Yeme İçme – Aşağıdan Gatos Restoran

Midilli Yeme İçme yerleriMidilli Adası – Günbatımı

Midilli Yeme İçme restoranlarMidilli Adası – Gatos’tan Molyvos manzarası

Angelos Taverna’da karnı doymayan hanım, burada bir patlıcan musakka patlattı. Çift can taşıyınca doymuyor insan. 🙂

Midilli Yeme İçme Lesvos

Gatos’un olduğu tepeye çıkmak için uzun yokuşlar çıkmak gerekiyor, ama karşılaştığınız manzara buna kesinlikle değiyor. Bir de, sokaklar o kadar güzel ki yorgunluk çok umurunuzda olmuyor.

Midilli Yeme İçme Lesvos gezilecek yerler

Midilli Yeme İçme kahve nerede içilir

Midilli’de Kahve Nerede İçilir?

Gatos’tan balkonunu görüp merak ettiğimiz bu mekan kahveci çıktı, tahminimce Xamam’ın anlamı da hamam.

Adamın tek masası olduğundan bekleyemedik ve oturamadık burada. Alttaki resimdeki balkon buraya ait. Bu manzarada Türk kahvesi içmek şahane olurdu.

Midilli Yeme İçme gezi rehberi

Lesvos Midilli Adası Gezilecek Yerler

Ertesi gün Petra’nın ara sokaklarında Kanadalı Paul Henry tarafından kurulup, namını tüm adaya yaymış First Kiss Gallery’ye gittik. İçeride harika eserler vardı, adadan eve güzel bir anı getirmek istiyorsanız mutlaka uğrayın derim.

Midilli Yeme İçme lesvos gezilecek yerler

Midilli Yeme İçme lesvos tarihi yerlerMidilli Adası – Achilleas

Midilli en iyi restoranlar: Midilli’de nerede ne yenir?

Akşam olduğunda adadaki son durağımıza Betty’s Restaurant’a doğru yola çıktık. Gatos ile çok yakın konumlanan Betty’s, adadaki favorilerimizden oldu. Tıpkı Gatos gibi burada da şahane manzara vardı.

Midilli Yeme İçme Lesvos gurme gezi

Restorana girişte Betty’nin kendisi sizi karşılıyor. Yemek sırasında da mutlaka gelip sohbet ediyor. O, İstanbul anılarını anlattı, biz Midilli tecrübelerimizi aktardık sohbet uzadı gitti.

Midilli Yeme İçme Betty's Restaurant

Kabak çiçeği dolmasına da şarap sosunda pişmiş ahtapota da notum 10. Ahtapot neredeyse ağızda dağılıyordu. Bunu sağlayabilmek için mükemmel bir pişirme sürecinden geçmeli bacaklar.

Greek salad’da yine Midilli Adasındaki en iyi restoranlardan biriydi, benim favorim Women’s Cooperative’deki salata fakat daha sonra da burası gelir diye düşünüyorum.

Midilli Yeme İçme LesvosMidilli Yeme İçme – Kabak çiçeği dolması

Midilli Yeme İçme notları

En başta dediğimiz gibi, denizine, havasına, ahtapotuna, zeytinyağına, kalamarına, sardalyesine, günbatımına doyamadığımız adadan ayrılık vakti geliyor. Buraya tekrar geleceğim günü iple çekiyorum. Adanın güneyinde ve batısında hala keşfedecek çok yer var. Ve bir daha ki sefere muhakkak oltamla geleceğim. :))

Midilli Yeme İçme blogLesvos Midilli Adası – Dönüş feribotu

Adada edindiğimiz tecrübeleri dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Burayı ziyaret etmeyi düşünenlere bir tavsiyem olacaksa, Midilli Adasının en iyi restoranları olan The Reef, Women’s Cooperative ve Betty’s Restaurant’tan en az birini deneyimlemeniz olur. Kuzeyde Anaxos sahilini mutlaka deneyin. Ben sürekli araba kullandığım için çok fazla uzo tüketemedim, siz bol bol tüketin. 🙂

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Midilli Yeme İçme yazımızın ikinci bölümü burada sona eriyor. Lesvos Midilli adası ne yenir, ne içilir yazımın ilk bölümünü tekrar okumak isterseniz ilk paragrafta yer alan linke tıklayabilirsiniz. 🙂

Sağlıcakla kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here