Ana sayfa Gurmex Plus Zeferan Restaurant: Türkiye’nin En İyi Azerbaycan Mutfağı

Zeferan Restaurant: Türkiye’nin En İyi Azerbaycan Mutfağı

Gurmex TV'ye Abone Olun

Zeferan Restaurant: Türkiye’nin En İyi Azerbaycan Mutfağı

Zeferan Restaurant Azeri bir iş adamının İstanbul Sultanahmet’te açtığı 5 yıldızlı Ajwa otelin terasında hizmet veriyor. Azeri lokantası Zeferan Restaurant’ın mutfağında Azeri chef Ramin Nuriyev var. Chef Ramin üç sene önce açılan lokantanın açılışından beri çalışmakta…

Azerbaycan Yemekleri İstanbul Zeferan RestaurantTürkiye‘nin en iyi Azeri Yemekleri

Zeferan’da Zerafet ve Nefaset Bir Arada

Yemeklere geçmeden önce çok özenilerek hazırlanan lokanta atmosferinden biraz bahsetmek istiyorum. Yerde ipek İran halıları, üzerinde ise el yapımı sandalyeler yer alıyor. Duvarlarda ünlü Azeri ressamların orijinal eserleri mevcut. Salon aydınlatması yine el yapımı lambalar ile sağlanıyor. Serviste kullanılan tabak ve kaselerin birçoğu 100-150 yıllık şimdilerde kapanmış seramik fabrikalarının üretimleri…

Azeri yemekleri nerede yenir Zeferan Restaurant

Masamıza gelerek menüyü detaylıca anlatan Chef Ramin’e teslim olarak yemeğimize 4 farklı şerbet tadımıyla başladık. Şerbetler alışık olduğumuz Osmanlı şerbetlerinden biraz farklılar, hafif fermente tatlara sahipler. Sırayla Terhun, Düşes, Üüm ve Feyfua şerbetlerini tattık.

Azeri şerbetleri Zeferan Restaurant

Daha sonra masamız soğuk başlangıçlar ile donatıldı. Yöresel peynirler, turşular, tereyağlı tavuk ciğeri pate, pancarlı ezme, humus, haydari, patlıcan söğürme, söğüş salata ve lokantanın mutfağında pişirilen ekmekler geldi.

Azeri lokantası Zeferan Restaurant

Türkiye'nin en iyi Azeri lokantası Zeferan Restaurant

Sıcaklara Düşbere çorbası ile geçtik. İçlerinde kuzu kıyması bulunan mini mantıların bulunduğu bol taze kişnişli tavuk sulu çorbayı beğendim.

Düşbere Çorbası Zeferan Restaurant

Devamında yılda sadece bir ay toplanabilen gürgen ağacı yaprağı dolması manda yoğurdu eşliğinde servis edildi. Gürze adlı Azeri mantısı da yine manda yoğurdu eşliğinde geldi.

Gürgen ağacı yaprağı dolması Zeferan Restaurant

Azeri mantısı Gürze Zeferan RestaurantAzerbaycan Mutfağı İstanbul

Sırada ise görsel şov eşliğinde servis edilen içinde kuzu eti, kayısı, kestane, kuru üzüm ve safran bulunan, dışı ince bir hamura sarılmış Azeri pilavı vardı. Aslında başlı başına bir yemek olan bu pilav İran çilavına çok benziyor, oldukça zengin ve lezzetli bir yemek…

Azeri pilavı Zeferan Restaurant

Azeri Mutfağı İçin Etsiz Sofra Düşünülemez

Azeri mutfağında et baş tacı, etsiz bir sofra kesinlikle kurulmadığı bilgisi verildi. Ve haliyle bize de içinde tavuk ve kuzu lüle kebabı, dana basturma, kuzu pirzola ve ızgara sebze bulunan bir büyük tabak servis edildi. Etlerin yanında sos olarak kızılcık ve acuka soslar yer alıyor. İlk defa et sosu olarak denediğim bu sosların etlere yakıştığını söyleyebilirim. Etlerin yanında ayrıca sunulan sumaklı Azeri soğanını farklı tadı sebebiyle bizim soğanlara nazaran çok daha aromatik buldum.

Azeri Lüle kebabı Zeferan RestaurantAzeri yemekleri nerede yenir?

Sıra geldi tatlıya; Bakü baklavası, şekerbura ve Karabağ kurabiyesini yerel lezzetler olarak denedik. Ardından Rus Medovik, Ajwa, Frambuazlı ve Orman meyveli pastalarını ise Avrupa Batı mutfağı lezzetleri olarak tattık.

Bakü baklavası, şekerbura, Karabağ kurabiyesi Zeferan Restaurant

Rus medovik batı mutfağı tatlıları Zeferan Restaurant

İçki servisi bulunmayan Zeferan Restoran’da yemeğimizi Azeri çayı ile tamamladık.

en iyi Azeri mutfağı Zeferan RestaurantAzeri Lokantası

80 kişi kapasiteli Zeferan Restaurant öğle yemeği veya akşam yemeği için tercih edilebilir. Aynı zamanda engellilere uygun bir lokanta. Haftanın her günü 07.00-24.00 saatleri arasında hizmet veren Azeri lokantası deneyimimizi kişi başı 140 tl ödeyerek tamamladık.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gurmex Plus Lokantaları için tıklayın.

Zeferan Restaurant

Adres: Emin Sinan Mahallesi, Piyer Loti Caddesi, Ajwa Hotel Sultanahmet 8.kat No: 30 Eminönü / İstanbul
Telefon: 0212 638 22 12-13

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleAngelikis Taverna Tepeköy: Gökçeada’da Oğlak Nerede Yenir?
Sonraki makaleGurmex Plus: Gastronomik Derecelendirme Sistemi
İstanbul doğumluyum. Saint-Benoit Lisesini bitirdikten sonra İsviçre Centre Int. Glion otelcilik okulundan mezun oldum. Çalışmaya lise döneminde yazları ve boş zamanlarımda Fondue Restaurant ve Regine Club’da başladım. Otelcilik okulu sonrası Martinez Otel Cannes ve Hyatt Regency Brüksel otellerinde çalıştım. Accor grubuna katılarak Antalya Novotel'in kurucu ekibinde yer aldım. Kuşadası Hotel Fantasia ve Korumar Otellerinin yine kurucu ekibinde çalıştım. İstanbul Swissotel açılış ekibi arasında yer aldım. İstanbul Dünya Ticaret Merkezinin Gastronomi bölümünü kurarak organize ettim. Mezzaluna lokantasının işletmeciliğini yaptım. Wine and Roses Kaliforniya mutfağı lokantasını Türkiye’de ilk defa kurarak işletmeciliğini yaptım. Si Senor Meksika lokantasını açtım. Chicago Bulls Amerikan lokantasını açtım ve işlettim. İşletmeciliği bırakarak otel ve lokantalar için iş geliştirme danışmanlığı yapmaktayım. Aynı zamanda sosyal medyada mesleki bilgi ve deneyimlerimi hiçbir maddi beklenti olmaksızın gastronomiye ilgi duyanlar ile paylaşmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here