Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Midilli’de Ne Yenir İçilir: Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi

Midilli’de Ne Yenir İçilir: Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi

1280
0

Midilli’de Ne Yenir İçilir: Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi – 1. Bölüm

Midilli’de ne yenir yazısıyla merhaba gözü tok karnı açlar.

Bu yazıda huzur dolu bir adayı, Yunanistan Midilli’yi anlatmaya çalışacağım sizlere. Denizine, havasına, ahtapotuna, zeytinyağına, kalamarına, sardalyesine doyamadık. Tabi bir de günbatımına! Petra ve Molyvos’ta günbatımı sırasında yenilen yemeğin keyfi eşine zor rastlanır türdendi.

Uzun uzun anlatacağım Midilli adasını, adaya has lezzetleri ve Midilli’de ne yenir konusunu. Şimdilik bu muhteşem ahtapot ızgarayla açalım dükkanı.

Midilli'de ne yenir,Lesvos yeme içmeMidilli’de ne yenir – Lesvos Adası – Lokum Ahtapot

Ayvalık’tan Midilli’ye Nasıl Gidilir?

Adaya, Balıkesir Ayvalık’tan düzenli ferry seferleri var. Vize işlerinizi hallettikten sonrası, arabalı vapurla Harem’den Yenikapı’ya geçmekten farkı yok. Bol bol yer gezelim diye araçla geçtik Midilli’ye, fakat eşimin hamileliği planda yoktu. 🙂 Midilli’nin yolları sadece virajlardan oluştuğu için 75 km’lik yolu neredeyse 2 saatte gidiyorsunuz. Bu da eşimin midesinin çok bulanmasına neden oldu.

Tüm tatil boyunca Midilli’nin kuzeyinde yer alan Petra, Anaxos ve Molyvos bölgesini gezebildik sadece, ama inanın 1 haftada hepsini bitiremedik. Kendime söz veriyorum, bu adaya tekrar geleceğim.

Ayvalık’ta Ayvalık Tostu Yenmez! (Önemli Not)

Ayvalık’a geldiğimizde feribotun kalkmasına 1-2 saat vardı hemen Ayvalık tostu sıkıştıralım dedik araya. Ha yedik de çok mu güzeldi? Hayır! 2 kuruş daha kar edicem diye kalite düşmüş de düşmüş. Tostçular çarşısında herkes aşağı yukarı aynı tostu satıyor. En ucuz sosis en ucuz salam yapıştır gitsin!

Midilli'de ne yenir,lesvos yemek nerede yenirÇakma Ayvalık Tostu

Neyse bindik feribotumuza, adaya doğru yol almaya başladık. Feribottaki Yunan teyzelerin hepsinde poşet poşet tşört ve gömlek vardı. Leblebi gibi toplamışlar ürünleri. 🙂 Adada en dandik tshirt 15 € olunca tutamamışlar kendilerini.

Midilli'de ne yenir yunanistanKarşıdaki ada Midilli Lesvos

Midilli’de Ne Yenir? Lesvos Yeme İçme Gurme Rehberi

Adaya vardığımızda akşam yemeğinden önce tatlı bir şeyler atıştırmak istedim. Girdiğim bir pastanede kadayıf ve baklava görünce heyecan yaptım. Kadayıf iyiydi ama baklava bizimkilerle kıyaslanabilir değil.

Midilli'de ne yenir,Lesvos Midilliye nasıl gidilirMidilli Lesvos yeme içme – Baklava ve Kadayıf / Fiyatlar tane işi

Hemen akşam yemeğine geçiyorum. Otele de yakın olan, daha önceden araştırdığımız Women’s Cooperative ile giriş yaptık Midilli adası mutfağına.

Midilli'de ne yenir yeme içme mekanlarıLesvos Midilli’de ne yenir – Sağ üst köşede Petra kalesi gözüküyor

Öncelikle her restoranda olduğu gibi burada da çok sıcak bir ortam vardı. Bir anda kendinizi yan masayla sohbet ederken bulabilirsiniz.

Sardalye istedim fakat kalmadığından hamsiye yöneldik. Özür olarak da yanına bir kolyoz eklemişler. 🙂 Hamsi, Karadeniz hamsisi gibi olacak değildi elbet, ama taze ve güzeldi. Güveçteki ise karides saganaki. Salata ve saganakiyi yerken ne kadar ekmek tükettim bilmiyorum. 🙂

Midilli'de ne yenir içilir

Midilli'de ne yenir,salata nerede yenirMidilli Lesvos – Yunan salatası

Ne var kardeşim, bizim söğüşe peynir eklemişler! diyebilirsiniz, Gerçekten de öyle. 🙂 Söğüş, zeytin, turşu ve kutu kutu peynir. Ben çok sevdim, her yerde aşağı yukarı aynı lezzet var ama en iyi salata buradaydı.

Ertesi günün sabahında, balkonda kahve keyfi yaptıktan sonra koşa koşa denize bıraktık kendimizi.

Midilli'de ne yenir,balık nerede yenir

Midilli’de Balık Nerede Yenir?

Denizde kaybettiğimiz enerjiyi toplamak için Mermaid restorana gittik. Dün akşam kaçırdığım sardalyalara burada kavuştum.

Midilli'de ne yenir lesvos

Balıklar yine taze ve çok lezzetliydi ama şu getirdikleri salataya bak utanmazların. Bari domates atsaydınız be kardeşim. 🙂

Midilli'de ne yenir,yemek yenilecek yerlerNerede ne yediğini bil diye haritalı masa örtüsü dağıtıyor Lesvos belediye 🙂

Midilli’de Ahtapot Izgara ve Kalamar Nerede Yenir? 

Yemekten sonra deniz ve güneşe devam ettik. Akşam için aklımda Reef restoran vardı, rezervasyonu yapıp beklemeye geçtik. 🙂

Midilli'de ne yenir en iyi restoranlar

Güneş batar, akşam yemeği başlar. Huzurlarınızda Reef restaurant.

Midilli'de ne yenir,ahtapot ızgara nerede yenir

Ahtapot bacağı iyi pişirilmediği zaman yemesi tam bir işkence, saatlerce çiğneyebilirsiniz. 🙂 Buradaki ise kusursuz pişmişti. İlk önce haşlayıp daha sonra ızgarada pişiriyorlar.

Midilli'de ne yenir,kalamar nerede yenir

Midilli adasında bütün pişmiş kalamarı her yerde bulabilirsiniz. Bizde ille dilimlenip yağda kızartılacak. Belli başlı yerde bütün pişmiş olarak bulabilirsiniz, fakat genellikle yağda kızartılmış olarak yemek zorunda kalıyoruz. Mis gibi ızgarada kalamar işte, böyle yapsanıza kardeşim.

Midilli'de ne yenir,Midilli lesvos yeme içme rehberi

Daha önce de dediğim gibi bol bol sardalye tükettim adada. Tam mevsiminde gittiğim için balıklar yağlı ve tazeydi. Izgaralanmış balığa servis sırasında az miktarda zeytinyağı da döküyorlar. Lezzete lezzet katıyor.

Reef restaurant için rahatlıkla Midilli adasının en iyi 5 restoranından biri diyebilirim. Fiyatları da makul seviyedeydi.

Midilli ile ilgili yazdığım ikinci yazımı okumak isterseniz buyurun. 🙂

Midilli Yeme İçme Rehberi: Lesvos Nerede Ne Yenir

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sağlıcakla kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here