Ana sayfa İzmit Kocaeli Ne Yenir Köfteci Nurettin Kızderbent

Köfteci Nurettin Kızderbent

Köfteci Nurettin Kızderbent Köyünde hizmet veren gizli bir vaha gibidir. Aynı zamanda bize göre İzmit Kocaeli‘de oğlak ve kuzu çevirme nerede yenir diye soran tüm okuyucularımıza önerdiğimiz en iyi mekanlardan biridir.

Köfteci Nurettin Kızderbent
Köfteci Nurettin Kızderbent Oğlak

Kızderbent Köyü Karamürsel

Kızderbent Köyünde büyük bir heyecanla planlama yaptığımız güzel bir organizasyona doğru yol alıyoruz. Ali ustamız dışında mekanın nerede olduğu konusunda kimsenin bilgisi yok. İzmit Alikahya’dan başlayan yolculuğumuz, Gölcük, Karamürsel güzergahında devam ediyor. Buraya kadar her şey normal.

Köfteci Nurettin Kızderbent
Kimse böyle bir manzara ile karşılaşacağını bilmiyor. 🙂

Karamürsel’den saptığımız İznik yolu ile maceramız başlıyor. Yollar güzel, yemyeşil, dağların arasından köy yollarından ilerliyoruz. Uzun uzun gidiyoruz. Mekan hakkında bilgimiz olmadığı için gidip de bitiremediğimiz yeşil yolların tadını çıkarıyoruz. Tabi ki bu zaman zarfında midede ziller çalmaya başlıyor.

Sıkı sıkı tembihlendik; aman bugün hafif yiyelim akşama ziyafet var, aman doymayalım, akşama yer kalsın ve nihayet hedefteyiz. Tam 82 km sonunda Köfteci Nurettin ‘e ulaştık.

Kızderbent Köyü Karamürsel
Kızderbent Köyü Karamürsel

Kızderbent Efsanesi

Adından anlaşıldığı üzere Kızderbent Köyü kızlarla alakalı bazı efsanelere sahip. Efsanelerden birine göre; Fatih Sultan Mehmet’in annesi hastalanmış ve doktor tedavilerinden bir sonuç alınamayınca Bursa iline bağlı İznik ilçesinde yaşayan ve türbesi bulunan Alim Eşref Rumi Hazretleri kendisine tavsiye edilmiş.

Kızderbent Efsanesi

Bu muhterem zatı İstanbul‘a getirmek için Fatih Sultan Mehmet birkaç askeri vazifelendirmiş. Askerler denizden Altınova’ya oradan da şimdiki dere yolundan Ayazma Köyüne ve burada da Valide köprüsüne geçerek şimdiki Fevzi Çakmak mahallesine gelmişler. Yorgun düşen askerler geceyi yeni yapılan caminin yanında bulunan, Rumlar tarafından inşa edilen büyük bir handa geçirmişler. Savaşta erkekler ölünce hanın işletmeciliği kızlar tarafından yapıldığı için askerler buraya Kızderbent ismini takmışlar.

Kızderbent Karamürsel

1924 yılında Yunanistan’dan göçmen olarak gelen dedelerimizde burayı Kızderbent olarak adlandırınca bir daha isim değişikliğine gerek duyulmamış ve böylece köyün ismi o günden bu güne aynı isimde kalmış.

Efsaneleri, güzelliği dillere destan köy alabildiğine yeşillik. Dağların arasında, dere kenarında bulunan cami oldukça gösterişli. Dağlara bakıldığında çoban köpeğiyle birlikte otlayan koyun sürüleri dikkat çekiyor. Köyde hayvancılık önemli bir gelir kaynağı.

Oğlak Ne Zaman Yenir?

Köyü keşfetmeden önce karnımızın doyması gerekiyor. Amacımız belli Oğlak yiyeceğiz. Nisan Mayıs ayları tam zamanı diyorlar. Oğlak eti yemenin de vakti varmış, aksi takdirde mideyi bozabiliyormuş. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız, kişi sayısı ve Köfteci Nurettin Kızderbent ‘te olacağınız saat önemli.

Oğlak ne zaman yenir

Köfteci Nurettin Menü

Oğlak siparişimizi önceden verdiğimiz Köfteci Nurettin Kızderbent bizi şakayla karşılıyor. “Ben sizin oğlağı aşağı yolladım.” 🙂 Bayılmamak için kendini zor tutan 12 kişiyiz tabi ki inanmıyoruz ustamıza. Salaş lokantaya geçip oğlağı beklemeye başladık. Fakat oğlak veya kuzu çevirme tercih etmeyenler için menüde köfte, et ve tavuk ızgara çeşitleri de var.

Köfteci Nurettin Kızderbent
Çoban Salata, Acuka ve Havuç Tarator

Köfteci Nurettin dere kenarında dağların arasında, bahçeli bir köy restoranı. Bahçede çınar ağaçları, ıhlamur ağaçları ve çeşitli meyve ağaçları mevcut. Aynı zamanda hemen yanında bulunan görkemli bir cami var. Genel bir gözlemden sonra sabırsızlıkla masanın kurulmasını bekliyoruz. Burası bir aile mekanı, garsonlar bayan ve yöresel kıyafetler giymişler. Yavaş yavaş salatalar, mezeler soframızı süslemeye başlıyor. Çoban salatamız, acukamız ve havuç taratorumuz var.

Zaten oğlağı düşünürseniz başka bir şey yiyemezsiniz deniyor ve biz de sabırsızlıkla ana yemeği bekliyoruz. Beklenen an geliyor alüminyum folyo ile kapatılmış kocaman bir tepsi sofranın ortasına konduruluyor.

Oğlak Çevirme Köfteci Nurettin Kızderbent
Oğlak Çevirme

Bu an önemli, ilgili fotoğraflar ve videolar alınmak üzere bir seremoni yaşatıyoruz. 🙂 Ustamız da bizim heyecanımızın farkında, bize show yapıyor. Dumanı tüten tepsimiz açıldığında karşılaştığımız manzara şahane. Oğlak nar gibi kızarmış, ustamız daha rahat yiyebilmemiz için gerekli parçalama işlemlerini yapmaya başlıyor.

Köfteci Nurettin Kızderbent Oğlak
Fırında Oğlak

Etlerin yumuşacık dökülmesi, mis kokusu, masada bulunan herkesi mest ediyor. Sonrası malum. Kimseden ses çıkmıyor. Herkes tepsiye gömülmüş, etin tadına varma peşinde. Kısa bir süre sonra da tepsideki görüntü tamamen değişiyor. Oğlak bitti. Herkes mutlu. 🙂

Oğlak nerede yenir

Saklı Bir Cennet: Kızderbent

Şimdi Köfteci Nurettin ‘de yediklerimizi nasıl eritiriz derdine düştük. Ekmek yemeyelim desek de, tepside biriken muhteşem et suyuna bandırmadan edemedik. Etrafımızı keşfetmek adına bir grup yol aldık, camiden karşıya geçişi sağlayan köprüden geçerek biraz tepeye doğru yürüdük ve karşılaştığımız manzaralar inanılmazdı. Daldaki kelebek, beyazları dökülmüş sarı papatyalar, çiçeklerde dolanan bal arıları…

Kocaeli Kızderbent KöyüYürüdükçe artan kekik kokusu da tarif edilemez. Doğa yürüyüşümüzü gerçekleştirdikten sonra Köfteci Nurettin Kızderbent ‘e geri dönüyoruz. Bahçede bulunan kamelyalarda sıcacık taze bir çay keyfi bizi bekliyor. Bu arada ağaçlarda kuş sesleri, dereden gelen suyun sesi, muhabbetimize ahenk katıyor.

Kızderbent Köyü Çay
Çay Keyfi

Artık ayrılma vakti geliyor. Geri dönüş daha buruk. Aklımız 20 km sonraki İznik Gölünde. Tekrar geleceğimiz konusunda sözleşip ayrılıyoruz. Karamürsel’e varmadan Aşıklar Tepesine uğrayıp, tepe seyri ve fotoğraf çekimlerimizi yapıyoruz. Ormanlar arasında bir mekan bizi kucaklıyor. Gün batımı güzelliklere güzellik katıyor. Manzaraya hayranlığımızı orada bırakıp buradan da ayrılıyoruz. Artık evlere dönme vakti.

Köfteci Nurettin Kızderbent Karamürsel

Yolu düşen herkesin uğramasını tavsiye edebileceğim muhteşem bir mekan. Ancak unutulması gereken önemli ayrıntı rezervasyon şart. Köfteci Nurettin ‘in 2 şubesi var. Bir tanesi Karamürsel’de yol kenarında, diğeri bu köyde. Oğlak servisi Karamürsel merkezde yapılmıyor fakat siparişlerinizi merkeze verebilirsiniz.

Köfteci Nurettin ‘e ulaşım ise kolay. Kızderbent köyü, Karamürsel’den Bursa istikametine giderken sola İznik yoluna döndüğünüzde en son köy olarak karşınıza çıkacaktır. Köye ulaşana dek Karaahmetli ve Yalakdere köylerini geçeceksiniz. Ayrıca Karamürsel otogardan her gün gidiş dönüş toplu taşıma araçları mevcut.

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Kocaeli Restoranları için linke tıklayın.

Köfteci Nurettin İletişim

Adres: Karamürsel – İznik – Orhangazi Yolu 41500 Kızderbent Köyü – Karamürsel / Kocaeli
Telefon: 0262 452 30 30 – 0532 373 25 19

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKokoreç Adam Gölcük
Sonraki makalePatika Restaurant Gündüzbey
İstanbul doğumluyum. İzmit’te yaşayan Karadenizli bir ailenin en küçük üyesiyim. 2013 yılından beri Gıda Mühendisi olarak çalışmaktayım. Seyahat etmeyi, sokak sokak gezip keşfetmeyi seviyorum. Deniz, doğal hayat ve hayvan sevgisi yaşama sevincim. 3 yıl kadar gönüllü olarak çalıştığım TEGV ve çocuklar da en sevdiklerim, özlediklerim...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here