Ana sayfa Gurme Etkinlikler Blenheim Sarayı Yemek Festivali İngiltere

Blenheim Sarayı Yemek Festivali İngiltere

699
0

Blenheim Sarayı Yemek Festivali | 27-29 Mayıs 2017

Bir hayal edin! İngiltere‘nin en büyük ve en görkemli saraylarından biri Blenheim Sarayı‘nda üçüncü yemek festivali düzenleniyor.

Woodstock / Oxfordshire bulunan sarayda Winston ChurchillMarlborough Dükü ve Düşesi doğmuştur. Aynı zamanda saray piskoposluk yetkisinin yanında ülkenin gayri menkulü olup kraliyet sarayıdır.

Saray atmosferinde muhteşem bir yemek festivali sizi bekliyor.

Belki dış dünyaya kapalı bir İngiliz sarayında yemek festivali nasıl olur veya bize ne kazandırabilir gibi olumsuz düşünceleriniz olabilir. Fakat festivale katıldığınız 3 gün sonunda yanıldığınızı anlayacak iyi ki gelmişim diyeceksiniz.

ingiltere-yemek-festivali-blenheim-festivali-gurme

Bu etkinlik kraliyet ailesi mutfağının halka açılmasının yanında asırlardır devam eden yöresel ve bölgesel lezzetlerin insanlara özendirilmesi ve düzenlenen eğitimlerle öğretilmesini amaçlıyor.

Sarayın içinde hizmet veren şefler tıpkı dış dünyada olduğu gibi lezzetli yemekler ve sunumlar ortaya çıkarabilmek için bir aşçılık okulu gibi hem çalışır hemde yarışırlar.

Hem çocuklar hemde yetişkinler için kurulan yemek pişirme atölyelerinde mutfak bilgilerinizi genişletebilirsiniz.

Peki ya sarayın muazzam bahçesinde piknik yapmaya ne dersiniz?

Bahçeye kurulacak bir çok yiyecek ve içecek stantlarından satın almış olduğunuz lezzetlerin keyfini yerlere serilen saman balyaları üzerinde çıkarabilirsiniz.

blenheim-sarayi-yemek-festivali-karnavali-etkinlikleri-fiyatlari-ucretleri-tarihleri-ingiltere

Blenheim Sarayı Park ve Bahçeleri

Festivali doyasıya yaşadınız, yediniz, içtiniz ve çılgınca eğlendiniz.. Peki aldığımız onca kalori ne olacak diye hiç düşünmeyin.. Muazzam sarayın içini gezebilir ve harika bahçesinde yürüyüş yaparak eski halinize dönebilirsiniz 🙂

blenheim-sarayi-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-alinir-yenir-ingiltere-gezi-rehberi-blog

Çok zengin ve sayısız sanat eserleri, bir kütüphane, bir şapel, ahırlar ve daha fazla gezilecek nokta sizi bekliyor.

Hatta bu muazzam sarayda bir ücret karşılığı evlenip balayınızı bile geçirebilirsiniz.

Blenheim Sarayı Yemek Festivali hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz etkinlik sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Blenheim Sarayı Tarihçesi ve Genel Bilgiler

İngiliz Barok döneminin nadir eserlerinden Blenheim Sarayı 1705 ve 1722 arasında inşa edilmiştir. Saray, devlet daireleri, ahırlar ve bahçe olmak üzere toplam 7 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur.

Tarihsel yönü çok kuvvetli ve büyüleyici saray başlangıçta İspanyol ve Fransızlara karşı yapılan savaşlarda askeri zaferler kazandığı için 1. Marlborough Düküne yani Çanakkale savaşlarında büyük hezimete uğrattığımız ünlü komutan Winston Churchill‘ın büyük büyük dedesi John Churchill‘a ulusun minnet hediyesi olarak tasarlanmış.. Araya miras kavgaları, siyasi nedenler, entrikalar ve finansal anlaşmazlıklar girince bir türlü bitirilememiş..

blenheim-sarayi-ziyaret-giris-saatleri-ucretleri-fiyatlari-ucret-fiyat-ne-kadar-gezi-seyahat-gurme-gezgin-rehberi-blog

Mimar John Vanbrough tarafından tasarlanan, muhteşem ve etkileyici saray ülke için hem ulusal bir anıt hemde ev işlevini birleştiren bir konumdaydı.

İngiliz parlamentosunun bir türlü çeşitli yalanlarla fon ayırmaması neticesinde kraliyet düşesi Anne tarafından sağlanan finansman ile inşaat tamamen olmasa da bitirilmiş.

İyi planlanan organizasyonlar ve ziyaret ücretleri ile birlikte günümüzde sarayın çok büyük getirisi var. Bu şekilde yaratılan fon sayesinde de saray bugünkü şeklini almış.

Yıl boyunca yapılan ziyaretler, organizasyonlardan gelen paraların toplandığı fon tahminimizce yılda iki Blenheim sarayı yapabilecek güçtedir.

Blenheim sarayını gezebilmek için iki kişi 45 pound yani 190 TL’yi gözden çıkarmanız gerektiğini unutmayınız.

blenheim-sarayi-tarihce-tarihi-genel-bilgi-bilgiler-gezi-seyahat-yazilari-notlari-ingiltere

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here