Ana sayfa Beslenme & Sağlık Badem’in Faydaları ve Zararları

Badem’in Faydaları ve Zararları

525
0

Badem, gülgillerden gelen damak tadımızın baş tacı kuru yemişlerden bir tanesi. Pek çok kişinin severek tükettiği badem, aslında sağlık açısından da önemli bir besin kaynağı.  Ağaç yemişleri sayesinde yetişirler. Acı ve tatlı olmak üzere iki farklı hali mevcuttur. Henüz meyve halindeyken yenilebilir, katılaştıktan ve olgunlaşmış haldeyken ise kabukları kırılarak direkt iç kısmı yenilebilir. Faydaları ise saymakla bitmiyor!

Badem ‘in Faydaları:

Bedenin kolesterol dengelerini tamamen koruması ile bilinir. Kalp krizi gibi sizleri ani bir şekilde bekleyen kalp hastalıklarından korur. Vücutta ki kalp ritmi bozukluğu durumunu da dengeler. Kan şekeri düzeyini korur. Vücut içerisinde ki kan şekeri durumunuz yüksek ise badem tüketerek bunu dengeleyebilir ve kurtulabilirsiniz. Sinirleri güçlendirir. Cinsel yetersizliğe karşı etkilidir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Yeterli miktarda karbonhidrat almamızı sağlar. Almond içerdiği magnezyum kan basıncını düşürür. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Kolesterolü düşürür. Kalp krizi riskini azaltır. Her gün 42 gr badem veya fındık tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Bol miktarda E vitamini ve Antioksidan içerir. Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutar.

badem yararlari

Cilt için yapılan maskeler, özellikle cilt lekeleri üzerinde oldukça iyi etki yapar. 10 hafta boyunca düzenli olarak, günde 2 avuç badem yemek tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflamaya yardımcı olur. Ama tek başına bademin zayıflatma özelliği yoktur. Bademi tüketirken dengeli beslenme ve egzersiz yapmak şart. Tansiyonu düşürür, şeker hastalarında riski azaltır. Kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler. Göğüs hastalıklarını önler. Strese iyi gelen yiyecekler arasındadır. Bademin sağlığa pek çok yararı var ama yine de miktar konusunda hassasiyeti unutmayın çünkü 20-25 adet badem 200 kalorilik enerji verir.

Badem yağının özellikleri ise kendine has bir ana gruba ayrılabilir. Her şeyden önce kirpik, kaş ve saç gibi kılların uzaması konusunda oldukça faydalıdır. Bu tür durumlarda aynı zamanda da parlaklık sağlar. Yaraları iyileştirir ve daha sağlıklı bir şekilde kapanmasına yardımcı olur. Güneş yanıklarına çok iyi gelmektedir. Öksürük ve boğaz ağrıları gibi durumlarda sizleri iyileştirir. Emzirme döneminde olan kadınlar için de süt sağlar. Bağırsakları daha düzgün çalıştırır. Sulandırarak içilmesi ise şarttır.

Yorgunluğu alır, sizlerin daha da dinç olmasını sağlar. Damar tıkanıklığı gibi hastalıklarda da sizleri koruması ile bilinir. Damar sertliğini önler. Tansiyonu düşürür, dengelenmesini sağlar. Baş ağrısını yok eder. Egzamalara ve kaşıntılara karşı çok faydalıdır.

badem-yagi-agaci

Badem ‘in Zararları:

Tuzlu olarak tüketilmesi tansiyon problemine neden olur. İçerisinde bulunan potasyum elementi, potasyum yüksekliği olan kişiler için sakıncalı olabilir. Bu sebeple, potasyum yüksekliği olan kişiler, doktora danışmadan tüketmemelidir.
Bademin sağlığa olan faydalarını farklı kaynaklar ve araştırma özetlerinden inceleyerek size geniş bir özet vermek istedik. Bademin sağlığa pek çok yararı var ama yine de mesajımız aynı ”ölçülü beslenin, sağlıklı yaşayın” yani miktar konusunda hassasiyeti unutmayın çünkü 20-25 adet badem 200 kalorilik enerji veriyor sağlık açısından faydalı olsa da her besin gibi bademin fazlası da yağ olarak depolanacak ve kilo almanıza sebep olacaktır.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here