Ana sayfa Beslenme & Sağlık Protein Neden Önemli

Protein Neden Önemli

491
0

İnsan vücudunun her besin grubuna ihtiyacı vardır. Beden ve zihin gelişimin sağlanması, gerekli besinlerden yeteri oranda alındığında mümkündür. Özellikle kas gelişimi ve karaciğerler için en mühim gereksinim proteindir. Kelime anlamı olarak bile en önemli demektir. Her besinde miktarı değişmekle birlikte bulunmaktadır. Önemli olan bedenin ihtiyacı kadar olan enerjinin yeteri miktarda karşılanmasıdır. Fazlası zararlı olacaktır. Belirlenen değerlere göre bir yetişkin günde 50-60 gr protein almalıdır.

protein nelerde var
Özellikle çocukların beden gelişiminde etin önemi tartışılmaz bir gerçektir. İşte en fazla protein kaynağı olan besin ettir. Kırmızı et özellikle tercih sebebidir. Fazlası sıkıntı çıkaracağından kararınca tüketilmelidir. Bunun dışında tavuk, balık eti de bu ihtiyacı karşılayacak depoya sahiptir.

protein nedir
Hayvansal kaynaklı olmayan ve tüketimi daha çeşitli, ulaşılması kolay diğer protein deposu da baklagiller ve kuru yemişlerdir. Her hafta mutlaka bir öğün baklagil tüketilmeli, her sabah kuru yemişlerden ceviz, badem ve fındık tercih edilmelidir. Yumurta ise eşiz bir kaynaktır. Yoğurt da keza bu depolardan birisidir. Enerji ve sağlık için birebirdir.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here