Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Akay Çiğbörekçisi

Akay Çiğbörekçisi

1330
0

Akay Çiğbörekçisi yazımda rotamı Bursa‘nın hatta Türkiye‘nin en eski çiğ börek restoranlarından biri olan Akay Çiğbörekçisi ‘ne çevireceğim.

Türkiye’nin ilk çiğbörekçilerinden biri olan mekan 1962 yılında Bursa’da hizmete başladı. Tabi bu tarihten öncesinde bir 50 yıl kadarda babaları tarafından İstanbul‘da faaliyet gösterdikleri bir geçmişleri var. Babalarının vefatı üzerine Bursa’ya yerleşip babalarından devir aldıkları zanaatı burada aynı aşk ve heyecan ile devam ettiriyorlar. Yine mekanda baba oğul bu mesleği dedeleri gibi aynı tutku ve titizlikle sürdürüyorlar. Burası tarihi dokusunu kaybetmemiş, ufak, salaş ve temiz bir yer.

Akay Çiğbörekçisi Bursa’nın Bakırcılar çarşısına gizlenmiş bulmakta dahi zorlanacağınız bir noktada hizmet veriyor. Fakat Bursa’da damak tadına düşkün insanlar arasında lezzetini bilmeyen neredeyse hiç yok. Menülerinde sadece çiğ börek ve mantı yer alıyor. Ek olarak özel günleriniz için sipariş üzerine Tatar böreği ve Göbete yapıyorlar.

Akay Çiğbörekçisi

Çiğ Börek Nedir?

Çiğ börek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış hamura konulduktan sonra yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir hamur işi ve Kırım Tatar yemeğidir.

Çiğ börek, Kırım Tatarları arasında ismi birleşik olarak yazılan Şuberek, Şırbörek, Çiberek, Çiborek ve Çuberek şeklinde adlandırılır. Bu börek yerli halk tarafından Türkiye Türkçesi’nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanmış ve kıyma böreğe pişirilmeden konduğu için “çiğ börek” adını almıştır.

Çiğ börek nedir

Bursa’da En İyi Çiğ Börek

Akay Çiğ börekçisi Bursa’ya adını duyurmuş ve birçok ünlü isminde uğrak noktası haline gelmiş. Bizde her zaman olduğu gibi yine çok memnun kaldık bu sıcacık mekandan. Çok sıcak ve samimi bir şekilde karşıladılar bizi.

Akay Çiğbörekçisi ‘nde 5 çeşit çiğ börek servis ediliyor. Kıymalı, pastırmalı, sucuklu, kaşarlı ve peynirli. Biz Kıymalı çiğ börek, pastırmalı çiğ börek ve kaşarlı çiğ börek sipariş ettik gayet başarılıydı. Kıymalısına zaten söylenecek hiçbir söz yok. Ortadan ikiye böldüğünüzde içinden akan su sizi sizden alıyor. Yerken o kıymanın ağzınızda dağılması tarif edilemez. Fakat kaşarlı pastırmalısını da denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bursa'da en iyi çiğ börek ve mantı

Ev Yapımı Mantı

Çiğ böreklerden sonra nefis tereyağlı mantının da tadına baktık. Mantıyı günlük olarak açtıkları hamurdan yapıyorlar. Mantının tarifi çok eskilere dayanıyor ve dört kuşaktır aynı lezzet ve kaliteyle servis edilmeye devam ediyor. Akay Çiğbörekçisi mantı konusunda da çok iddialı. Yedikçe tadını, yedikten sonra adını unutamayacağınız bir lezzet deneyimi yaşayacaksınız diyorlar. Bence haklılar çünkü mantı konusunda da bana göre çok iyiler.

ev yapımı mantı Bursa

Pudra Şekerli Çiğ Börek

Tatlı olarak ne yerim diye düşünmeyin Akay Çiğbörekçisi buna da bir çözüm bulmuş ve pudra şekerli çiğböreği menüsüne eklemiş. Tadı gayet güzel ve hafifti. Lezzeti tam olarak şudur diyemesem de Kürt böreğini andırıyor diyebilirim.

pudra şekerli çiğ börek Bursa

Akay Çiğbörekçisi ‘nde limit yok istediğiniz kadar yiyebilirsiniz ve midenize hiçbir zarar vermez. Fiyat ortalaması kişi başı mantı ile birlikte 40 TL civarında.

Akay Çiğbörekçisi Video

Bursa’ya yolunuz düşer ve Akay Çiğbörekçisi ‘ne uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Restoranları için linke tıklayın.

Akay Çiğbörekçisi İletişim

Adres: Eski Bakırcılar Çarşısı, Döküm Sokak No: 5 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 221 99 24

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleCiğerci Ulaş Adana
Sonraki makaleBademli Et Mangal
29 yaşındayım ve 25 senedir Bursa'da yaşıyorum. Lezzet avcısı olarak çıktığım bu yolda gezerek bitiremediğim Bursamızı Gurmex bünyesi altında karış karış keşfetmeye devam ediyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here