Ana sayfa Adana Ne Yenir İçilir Ciğerci Ulaş Adana

Ciğerci Ulaş Adana

1978
0

İçerik

Ciğerci Ulaş Adana yazısıyla uykuluk nerede yenir başlıklı yeni bir Adana dosyası açıyoruz. Ciğerci Bedo (Ciğerci Ulaş) markası Adana’da 1985 yılından beri kebap sektörünün içinde olan Ulaş ustanın amcasından devraldığı bayrağı tecrübe ve kalite ile birleştirmesiyle ortaya çıktı.

Ciğerci Ulaş
Ciğerci Ulaş Adana

1998 yılı itibariyle ise Ciğerci Bedo ismiyle günümüze kadar taşıdı. 2006 yılında müşterilerine daha modern ve nezih bir mekanda hizmet verme arzusuyla da Turgut Özal Bulvarına taşındı. Şuanda ise tabeladan Bedo ismi silindi ve yola Ciğerci Ulaş olarak devam ediliyor.

sakatat şiş

Ciğerci Ulaş Menü

Ulaş Kıstak, ismiyle müsemma ciğeriyle meşhur. Fakat her türlü sakatatı şiş olarak mekanda bulabilirsiniz. Billur, dalak, böbrek, yürek bunlardan bazıları. Sakatat tercih etmeyenler için tavuk menüleri de var. Kırmızı et menüsü Adana kebap, Uykuluk ve Kaburga’dan oluşuyor. Uykuluk nerede yenir sorusunun en iyi cevaplarından biri bize göre burasıdır.

Adana ciğer şiş

İkramlar

Ciğerci Ulaş ‘ta közde pişmiş domates ve biber, ezme, salata, közlenmiş soğan, cacık ve yeşillik masaya oturur oturmaz servis ediliyor. Mezeler gerçekten harika.

İkramlar Ciğerci Ulaş Adana
İkramlar

Biz mekanda yarımşar porsiyonlar halinde Adana Kebabı, ciğer ve uykuluk denedik, lezzetliydi.

Mekanın lezzet sırrı hayvan seçimi ve pişirme tekniğinde gizli. Kebaplarda 1 yaş altı erkek koyunları tercih ediyorlar ve etler günlük olarak kullanılıyor.

Adana Kebap

Adana Kebap, yaylalarda yetişen bölge erkek koyunlarının etlerinden yapılıyor. Zırhta kıyılmış et, tuz ve kök biber ana malzemeleri oluşturuyor. Adana kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde et kırmızıdan koyu kahverengiye dönene kadar pişiriliyor. Pişirme sırasında sık sık çevrilen şişlerin yağı ekmek ile alınarak yağın ateşe düşüp alevlenmesi ve etin kalitesinin bozulmasının önüne geçiliyor.

Adana kebap
Adana Kebap

Ciğer Şiş

Ciğer konusunda gayet başarılı bir mekan Ciğerci Ulaş, ciğerleri lezzetli buldum. Biber ile terbiye edilen ciğerler, şişlere yağlanması için kuyruk yağı takılarak diziliyor. Geriye ocakbaşında bulunan ustanın durgun köz ateşte yavaş yavaş pişirmesi kalıyor.

Ciğer Ciğerci Ulaş Adana
Ciğer Şiş

Uykuluk

Benim bu mekanda size özellikle tavsiye ettiğim lezzet kuşkusuz Uykuluk. Bildiğiniz üzere uykuluk dana ve kuzu gerdanı, yürek ve ciğer bölgelerinden çıkarılıyor. Ciğerci Ulaş ‘ta uykuluk kebabı, yalnızca ciğer ve yürek arasındaki bölgeden çıkan et ile yapılıyor. Çıktığı bölgeye göre lezzeti değiştiği için mekanın ciğer ve yürek arasındaki bölgeden çıkan uykuluk etini kullanması lezzet konusunda en belirleyici özelliği oluyor.

Kırmızı et veya sakatat tercih etmeyenler için kemikli veya kemiksiz tavuk menüleri var. Özellikle acılı ve kekikli tavuk sarma öne çıkan lezzetlerden.

Ayran Ciğerci Ulaş Adana

Ciğerci Ulaş Ocakbaşı

Mezeler girişte de belirttiğim gibi bol ve lezzetliydi. Biberli lavaş ekmeği de başarılı buldum. Adana’nın olmazsa olmaz içeceği şalgam, fakat ben kebapçının bol köpüklü özel ayranını içmenizi öneriyorum.

Mekanda personel güler yüzlü, servis hızlı, hizmet güzel. Günün her saati kalabalık ve yoğun olan bir mekanda iyi hizmet almak insanı mutlu ediyor.

Kalabalık bir grup değilseniz ocakbaşında oturmanızı öneririm. Ocakbaşında yerseniz ustalar daha ilgili, servis daha hızlı ve sıcak oluyor. Dışarıda masada oturuyorsanız eğer ciğer şişleri garsonlardan tane tane isteyin. Tek seferde alırsanız soğuyor ve pek bir şeye benzemiyor benden söylemesi.

Ciğerci Ulaş Adana adres telefon
Adana Ciğerci Ulaş

Misafirinizle gelebileceğiniz 24 saat açık, kalitesi, hizmeti ve ikramı bol bir mekan üstelik yemek sonrası içilen çay sınırsız.

Fiyatlar İstanbul‘dan gelenler için kesinlikle uygun, fakat Adana standartları için biraz yüksek. Ancak Adanalılar şunu unutmamalı ki bu kalite ve lezzette kebapları İstanbul’da bulmak pek kolay olmuyor. Bulsanız dahi emin olun 3-4 katı fiyata yemek zorunda kalıyorsunuz kıymetini bilin. 🙂

Ciğerci Ulaş ‘ın tek handikapı çok kalabalık ve aşırı gürültülü oluyor. Porsiyonlar fiyatlarına göre biraz ufak. Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Adana Restoranları için linke tıklayın.

Ciğerci Ulaş İletişim

Adres: Güzelyalı Mahallesi, Turgut ÖZAL Bulvarı No: 74 Çukurova / Adana
Telefon: 0322 232 84 86 – 0322 232 84 87

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleBirbiçer Kebap Salonu
Sonraki makaleAkay Çiğbörekçisi
blank
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here