Ana sayfa Bozcaada Ne Yenir İçilir Veli Dede Bozcaada

Veli Dede Bozcaada

1788
0

Veli Dede; Çanakkale Bozcaada merkezinde nefaset yüklü hizmetine devam ediyor. Veli Dede ünü Bozcaada sınırlarını aşan doğal koruk suyu, doğal üzüm suyu, natürel sızma zeytinyağı, erken hasat zeytinyağı, zeytin ezmeleri, reçeller (domates, incir, karadut, kabak, üzüm, gelincik vb.), kahvaltılık acuka ve salçaları ile meşhur bir dükkan.

Veli Dede Bozcaada
Dükkanda yok yok organik her şeyi bulmak mümkün

Bozcaadalı Veli Dede

Mekana ismini veren Veli Dede 1878 doğumlu ve Bozcaada’da titizliği, dürüstlüğüyle bilinen müstesna bir insandı. Aynı zamanda Lodos kadar da sertti Veli Dede. Eğer işine saygı duymayan birini görürse kasırgalar estirirdi. Ağzından çıkacak küçücük bir söz bile senetten daha kıymetliydi.

Bozcaada kurabiye nerede yenir Veli Dede

Markanın son varisi Göztepe Ailesi Veli Dedenin bu kıymetli mirasını nesillerce korudu. Şimdilerde torununun oğlu olan Yahya bindi büyük dedesinin atına; saflığı, dürüstlüğü ve lezzeti asırlardır süre gelen gelenekler üzerine paketlemeye devam ediyor.

Veli Dede Bozcaada

Bozcaada Kurabiyeleri

Veli Dede Fırınında tattığımız hemen hemen her şey lezzetliydi ama bir tereyağlı bademli kurabiyesi var ki gerçekten efsane. Bozcaada’ya yolu düşen herkese mutlaka ama mutlaka tavsiye ederim.

Bozcaada'da tereyağlı bademli kurabiye Veli Dede
Bozcaada Bademlisi efsane

Yine Veli Dede’nin 7 meyveli ve yağ kullanılmadan yapılan biscottileri çok güzel.

Bozcaada'da biscotti Veli Dede
Biscotti

2013’te açılan fırınlarında onlarca çeşit kurabiye, pasta ve unlu mamul bulabilirsiniz. Eski Kahve‘de uzun yıllardır beğeni kazanmış olan geleneksel Bozcaada damla sakızlı bademli kurabiyeyi bu fırında da satışa sunmuşlar.

Bozcaada’ya gidemiyoruz diyenler sakın üzülmesinler. Çünkü fırının internet sitesi üzerinden tüm ürünleri satın alabiliyorsunuz. Üstelik tazeliğini kaybetmeden Türkiye‘nin her yerine adrese teslim kargo ile gönderim de yapıyorlar.

Veli Dede Bozcaada kurabiyeleri
Bozcaada üzümlü damla çikolatalı kurabiyeler

Bozcaada’ya yolunuz düşerse, Veli Dedede domates reçeli ve sakızlı Türk kahvesi almadan dönmemeniz gereken diğer lezzetler arasında yer alıyor. Yine Polonya usulü üzümlü kek bana göre tadıp tadılabilecek en büyük lezzetlerden biridir.

Bozcaadalı Veli Dede
Polonya usülü üzümlü kek

Veli Dede Fırında yediğiniz Bademli kurabiye ağızda dağılıyor. Ekler ve profiterol ise uzaklara götürüyor. Damla sakızlı muhallebi şüphesiz yedikçe yedirtiyor, sıcacık otlu börekler ise “Bozcaada’dayım işte” dedirtiyor. 🙂

Bozcaada'da sakızlı muhallebi Veli Dede
Sakızlı Muhallebi ve ekler pastalar

Uğrarsanız bizi de hatırlayın ve mutlaka bizden selam götürün.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.

Veli Dede Bozcaada
Bozcaada merkezde bulunan şirin dükkan

Diğer Bozcaada Restoranları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Veli Dede Bozcaada İletişim

Adres: Alaybey Mahallesi, Cumhuriyet Meydanı No: 9 Bozcaada / Çanakkale
Telefon: 0505 654 75 97

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleSon Vapur İmroz
Sonraki makaleThe Gang BBQ
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here