Uçak Rötar Yolcu Hakları Nelerdir?

Uçak rötar yaptığında ne yapabilirsiniz? Yolcu hakları nelerdir? Uçuş gecikmelerinde ne yapabiliriz? Hava yolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki hava yolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçuş rötarlarını hava yolları nasıl duyurmalı biliyor musunuz?

ucak-rotar-durumu-haklar

Bir hevesle hava alanına gittiniz. Belki aylar, belki günler öncesinden planladığınız o harika seyahat gerçekleşmek üzere.. elde bavul, yürekler pırpır.. hava alanına geldiniz. Fakat o da ne? Ding dong! Bir anons Uçak rötar yapıyor!

ucak-rotar-yapinca-haklar

rotar-haklari

Hiç yabancı bir durum değil dimi? Bu durumda uçuşlar kaç saat rötar yaparsa ne gibi haklarınız var, ne zaman tazminat, ne zaman para iadesi, ne zaman otel konaklaması alabilirsiniz biliyor musunuz? Peki her hava yolu şirketinin bu konuda tüm yolcularını mutlaka bilgilendirecek uçak rötar yolcu hakları broşürlerini vermesi gerektiğini?

ucak-rotar-thy

Açıkça söyleyeyim daha bu sabah Sabiha Gökçen Hava limanında deli danalar gibi gördüğüm her kontuara her görevliye sorup aradığım halde tek bir broşür parçası bulamadım. Devlet hastanesinde evrak gezdirir gibi o birine, öbürü ötekine gönderdi durdu. En sonunda uçuşumu kaçırmamak için vazgeçtim ve uçağa bindim. İyi ki gelmeden “Uçuş gecikmelerinde yolcu hakları nelerdir?” diye bir araştırma yapmış notlar almıştım.. Kısaca özetleyelim..

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

# Gecikme süresi ne olursa olsun hava yolu firmanız size iki telefon görüşmesi, faks veya e-posta hizmeti vermek zorundadır. (Hava yolu şirketinden Kanada’daki amcanızı 2 defa arayabilirsiniz yani)

# 2-3 saat arası gecikmelerde hava yolunuz size sıcak ve soğuk içecek sunmalıdır. (Üç saat beklerken üstüne bir bardak soğuk su iç demek bence de biraz haksızlık..)

# 3-5 saat arası gecikmelerde uçacağınız hava yolu içeceğin yanında zamana göre kahvaltı, öğlen yada akşam yemeği ikram etmek zorundadır. Büyük ihtimal yemek çeki benzeri bir şey vereceklerdir.

# 5 saat ve üzeri gecikmelerde ise hava yolunuz sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlüdür. Ayrıca aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırdıysanız talep etmeniz durumunda seyahatiniz gerçekleşmiş kısmının tüm masraflarını size en geç 7 gün içinde ödemelidir. Aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde sizi en kısa sürede ücretsiz seyahatinizin başladığı şehre götürmekle yükümlüdür.

# 8 saat veya daha uzun süren gecikmelerde ise hava yolu firması uçağınız sağ salim kalkıp sizi gideceğiniz hava alanına ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli tüm konaklama ve transfer masraflarınızı karşılamalıdır. Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

ucak-rotar-yolcu-haklari

Bilgi alma hakkınız

Tüm bu bilgileri uçtuğunuz hava yolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istenmesi halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

Tüketici Birliği Federasyonu açıklamasında “Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlal edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.” diye belirtiliyor. Ayrıca ufak tefek değişiklikler olsa da bu kurallar uluslararası uçuş kuralları gereği yalnız Türk değil tüm yerli ve yabancı hava yolu şirketleri için geçerli.. haklarımızı bilelim, uçak yerine paralarımız uçmasın değil mi ama?

ucak-rotar-nedir

Her ne kadar Sabiha Gökçen Hava Limanı‘nda konu hakkında broşür bulamasam da daha ayrıntılı bilgi için THY‘nin oldukça uzun ve karmaşık yazılmış bir PDF dökümanını okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca tüm konuyu gayet güzel özetlemiş olan Anadolu Jet broşürünü de inceleyebilir, tazminat ödemeleri kısmından ne kadar ücret iadesi alabileceğinizi de hesap edebilirsiniz. Uçaklarımızın hiç gecikmemesi ve bu sıkıcı prosedürleri hiç yaşamamak dileğiyle..

Ama ne demişler her yolcu bir gün rötarı tadacaktır 🙂

thy-rotar-haklari

ucak-rotar-yaparsa-haklarim

ucak-rotarlarinda-yolcu-haklari-nelerdir

thy-anadolujet-pegasus-anadolu-jet-bora-jet-onur-air-yolcu-haklari

Etiketler: Uçak rötar hakları, Uçak rötar yolcu hakları,Uçak rötar durumu,Uçak rötar olduğunda haklar,Uçak rötar nedir,Uçak rötar bilgilendirme,Uçak rötar kişisel haklar,Uçak rötar yolcuların hakları,Uçak rötar hakları nelerdir, Uçak rötar haklarınız nelerdir,Uçak rötar yapınca haklar,Uçak rötarı haklarımız,Uçak rötarlı olursa haklar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın