Ana sayfa Gaziantep Gaziantep’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Gaziantep’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

621
0

Gaziantep‘te gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler..

Gaziantep Zeugma Müzesi
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi yapısı ve eserleriyle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan müze binasında Gaziantep‘te ve çevresinde yapılan kazılarda bulunmuş oldukça görkemli mozaik eserleri sergileniyor.

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-ne-alinir

Zeugma müzesindeki Çingene kızı mozaik parçası sembol olmuş durumda.. Zaten hediyelik eşyalar kısmında bu mozaike ilişkin eşyalar bulabilirsiniz. Çocuklar için oyun alanı var.

Rum Kalesi
Artık sular altında kalmış bir uygarlığın kalıntılarını görmek isterseniz kaçırmayın. Hristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes’in burada İncil’i çoğalttığı rivayet ediliyor. Binlerce yıllık mozaikler bugün sular altında kalmış, bir kısmı ise Mozaik Müzesinde sergileniyor. Tekne ile gezilebilir Rumkale merkeze yakın mesafededir. Gaziantep‘te mutlaka gezmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden..

gaziantep-rum-kalesi-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-gezi-rehberi

Gaziantep Kalesi
Bugün müzeye dönüştürülmüş Gaziantep Kalesinin 4 bin yıllık geçmişi var. Restore edildiği için içerisini gezebiliyorsunuz. Şehrin tam ortasında yer alıyor. Yukarı çıkıp Gaziantep manzarasını seyredebilirsiniz. İçerisinde Kurtuluş Savaşı canlandırmasını da bulabilirsiniz. Kaleye güzel bir düzenleme yapılmış. İçerisinde oturabileceğiniz cafeler mevcut..

gaziantep-gezilecek-kaleler-carsilar-pazarlar-bedestenler-mekanlar-tarihi-yerler-rehberi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 100 dönümlük alana kurulmuş Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, Dünya’nın üçüncü, Avrupa’nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi.. Hayvan çeşitliliği, temizliği ve düzeni yerinde bir yer.. Ring turu yaparak Hayvanat Bahçesi’ni daha rahat gezebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bu alanda yiyecek, içecek mevcut..

gaziantep-hayvanat-bahcesi-safari-park-nerede-nasil-gidilir-giris-ziyaret-saatleri-ucretleri-gezi-rehberi

Gaziantep Ömeriye Camii
Düğmeci Mahallesinde bulunan bu tarihi cami, Gaziantep’in en eski camisidir. 1210 yılında tadilat gördüğü kayıtlarda yazmaktadır. Caminin Halife Hz.Ömer ya da Hz.Ömer’in kızından olma torunu Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor.

gaziantep-omeriye-camii-nerede-nasil-gidilir-tarihi-yerler-gezi-rehberi

Gaziantep Emine Göğüş Müzesi
Türk mutfağının en önemli şehirlerinden biri olan Gaziantep’te, mutfak kültürünü görmek için harika bir yer.. Bu müze aynı zamanda yöre mutfağıyla ilgili size ayrıntılı bilgiler de vermektedir. Evin eski sahibesine ait yemek takımları, mutfak eşyaları, bal mumu heykellerle düzenlenmiş sofra mizansenlerini bulabilirsiniz.

emine-gogus-mutfak-muzesi-nerede-nasil-gidilir-ne-alinir-gezi-rehberi-gaziantep

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı
Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ise her türlü bakır ürünün satıldığı harika bir çarşı.. Özellikle günümüzde moda olan kahve takımları ve işlemeli mutfak eşyalarının kalitelisini bulabilirsiniz. İyi malzemeden yapılmış bakır ürünler kolay kolay kararmaz. Gaziantep‘te mutlaka gezmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden..

bakircilar-carsisi-gaziantep

Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi
Gaziantep’ten yaklaşık 100 km. mesafede Hititler’den kalma taş ocağı ve heykellerin yer aldığı bir yer.. Buradaki pek çok tarihi eserin yurt dışına kaçırılmış olması insanın yüreğini burkuyor. Yine de açık havada Hitit uygarlığına ait eserleri bulabilirsiniz. Gaziantep‘te mutlaka gezmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden..

yesemek-acik-hava-muzesi-gaziantep-nerede-nasil-gidilir

Meryem Yıldız – Gurmex Gaziantep

Gaziantep Gezi Rehberi : Doğu’nun Parisi..

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here