Ana sayfa İzmir Ne Yenir İçilir Tire Tostu ve Dahası

Tire Tostu ve Dahası

Tire Tostu yemek için bile Tire’ye gidilir daha giriş bölümünde belirteyim. Tire’ye ilk kez Yansımalar grubu ile gitmiştik. Şenol Filiz’de Tireli olduğu için memleketinde bizi öyle bir ağırlamıştı ki, o gün bugündür tabelasını bile gördüğümde çok heyecanlanıyorum.

Tire’ye ayak basmadan bize iki günlük planı tek tek anlatmıştı Şenol Abi. Öyle bir tost var ki, otele eşyalarımızı atalım, doğru oraya gidelim dedi. Sadece tostçuların olduğu bir minik cadde düşünün, orada sadece meşhur Tire Tostu yapan büfeler var.

tire tostu nedir

Tire Tostu Nedir?

Tire tostu kömürde pişirilen ekmeğin üzerine yöreye ait salça, sucuk, salatalık turşusu ve taze yeşillik eklenmesi ile hazırlanan özel bir tosttur.

Zeki’nin Yeri isimli küçük bir dükkana girdik ve Şenol Abi tostçuya “Nedir bu Tire tostunun özelliği arkadaşlara anlatıver!” dedi. Tostçu Zeki abimiz de heyecanla anlatmaya başladı:

– Kullandıkları ekmekler sadece bu tost için özel olarak yapılıyor.
– Sucuklar bu tosta özel üretiliyor.
– Salça bu tosta özel üretilip turşuları da kendileri yapıyor.

Daha ne olsun!

İzmir Tire tost

Ayvalık tostu da, kumru da bana göre içi bin tane şeyle dolu. Özellikle bilmediğimiz markaların nelerden üretildiği belli olmayan salamları ve etleriyle. Tire tostu ise bunların tam tersi, zaten hepimiz üçer tane yiyerek ve hızımızı alamayıp gece tekrar gidip yatmadan önce yiyerek, yola çıkmadan paket yaptırarak bunu kanıtladığımızı düşünüyoruz. 🙂

Tire Tostu Nasıl Yapılır?

Gelelim Tire tostunun yapılışına; Kömür ateşinde üzerine tereyağ sürülerek kızartılan ekmeklerin üzerine salça sürülüyor. Bir yanda da sucuklar pişiyor ve ekmek o sucukların üzerine yapıştırılıp çekiliyor. Sonra da üzerine domates ve yeşillikler ekleniyor.

Tire tostu nasıl yapılır

Kapatılıp ahşap ile bastırarak, yani tost makinesi gibi değil, el ile biraz daha pişirilip size sunuluyor. Yanında da bir bardağa salatalık turşusu ve acı biber turşusunu alıyorsunuz. Şişede ayranınızı alıp ilk ısırıktan sonra hemen Tire tostu siparişinizin ikincisini veriyorsunuz.

Biz kendimizden geçtik, ye ye bitiremedik. Sonra soundcheck ve konserimizi çalıp otele dönüp biraz demlendik.

izmir tire

Ertesi gün Tire’nin meşhur pazarını gezdik, mutlaka gününü denk getirip gidin. Üzerine Tire Kebabı yedik, o da açıkçası ayrı bir yazı konusu. Bilenler bilir; “Tire Kebabı mı, Ödemiş Köftesi mi?” diye bir tartışma sürüp gidiyor iki şehir arasında…😉

Tire izmir

Ne yapıp edip İzmir’e ya da İzmir’den Aydın‘a doğru giderken mutlaka yolunuzu değiştirip Tire Tostu yemek için uğrayın ve bu güzellikleri yaşayın.

Hayde Nazdrave…🥂

Diğer İzmir Restoranları ve Gurmex Plus kategorisi mekanları için linklere tıklayabilirsiniz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Zeki’nin Yeri Tire Adres ve Telefon

Adres: Yeni Mahallesi, Sevgiyolu Caddesi No: 3 Tire / İzmir
Telefon: 0232 512 10 07

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleOrman Cunda Coffee & Cocktail
Sonraki makaleGaziantep Yemekleri: Antep’te Ne Yenir? + 150 YEMEK
19 Eylül 1980 yılında Bulgaristan'ın Silistra şehrinde doğdum. 1994 yılı sonunda Türkiye’ye göç ederek Kabataş Erkek Lisesi'nde davulla tanıştım. 4 yıl boyunca Kabataş Erkek Lisesi orkestrası ile birçok yarışmada birincilikler kazandım. 2000 yılında Şenol Küçükyıldırım ile tanışmam müzikal anlamda kafamda birçok temel değişikliği beraberinde getirdi. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Performance Bölümü'nü tam burs alarak kazandım. Burada Ricky Ford, Cengiz Baysal, Donovan Mixon, Can Kozlu, Selen Gülün gibi değerli hocalarla çalışma fırsatını elde ettim. Aynı dönemde Aydın Esen'le özel dersler yaptım. Okulda Ricky Ford ile tanışmam bana birçok kapıyı araladı. Ricky Ford Orchestra ile Türkiye’de ve Fransa’da birçok festival ve Jazz Club'ta konserler verdim. Özellikle Paris’te Selmer ve Archipel'de çaldıkları konserlerden sonra tekrar Paris’ten davet alarak üç gece üst üste Lionel Hampton Jazz Club'ta performans gerçekleştirdim. Yıllardır müziğimden ödün vermeyerek jazz dünyasında kendime iyi bir yer edindim. Ricky Ford, Chuck Israils, Dusko Goykovich, Eddie Henderson, Arto Tunç Boyacıyan, Juini Booth, İmer Demirer, Randy Brecker, Nasheet Waits, İbrahim Maalouf, Wolfgang Muthspiele, Çağrı Sertel, Sarp Maden, Selen Gülün, Önder Focan, Akın Eldes, Engin Recepoğulları, Alper Yılmaz, Sabri Tuluğ Tırpan, İlhan Erşahin, Garry Dial, Paula West, Hilary Cole, Mike Cooper, George Masterhazy, Oliver Groenewald, Kevin Mahagony... gibi müzisyenlerle dünyanın çeşitli yerlerinde performanslarımı sergilemeye devam ediyorum. Bir yandan Müzisyenlik yapıyor, bir yandan da hobim olan yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum. Önerdiğim mekanları beğeneceğinizi umut ediyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here