Ana sayfa Beslenme & Sağlık Soğanın Faydaları ve Zararları

Soğanın Faydaları ve Zararları

571
0

Soğan, kokusu nedeni ile pek çok kişi tarafından tercih edilmese de; tam bir sağlık ürünüdür. Soğan balığın, fasulyenin, pek çok sebze yemeğinin yanına yakışan bir sebze türüdür. Kuru ve normal soğan olarak da kendi içerisinde ikiye ayrılır.

Romatizma ağrılarını önlemesi ile bilinir. Pek çok romatizma hastası için de bol soğan tüketimi tavsiye edilir. Kan şekerini düşürmeniz konusunda sizlere yardımcı olur. Sık idrara çıkarma özelliği vardır. Bu nedenden dolayı da hem vücutta ki virüsleri atmanızı sağlar, hem de idrar söktürür. Prostata karşı kalkan görevi üstlenir. Tüm kanserlere karşı sizleri korur. Bağırsak kurtlarınız var ise soğan bunları düşürme konusunda epey yardım eder. Kanı temizler, bağırsak ve karaciğeri de temizler. Kış hastalıklarından korur. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlık veren hastalıklarla vücudunuzda savaşır. Çok yağlı yemekler yenildiği taktir de, vücutta ki yağları yok eder ve en aza indirir. İştahı açar, sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

sogan-neye-iyi-gelir

Soğanın zararları ise faydalarına göre çok daha az. En çok bilinen özelliği ise ağız kokusu yapması. Bu sizleri gündelik yaşantınızda epey rahatsız edebilir. Bu nedenden dolayı da, rahatsızlık duymamak adına pek çok kişi soğan tüketmez. Bunun dışında çok kilolu bireyler, diyet yaparken soğan tükettikleri zaman aksi bir durum ile karşılaşırlar ve iştahları daha çok açılır. Bazı kişilerde de mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Soğanın içerisinde ki zar mide içerisinde ki asidi temizlerken farklı mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here