Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Plitvice Milli Parkı Hırvatistan

Plitvice Milli Parkı Hırvatistan

Plitvice Milli Parkı Hırvatistan

Plitvice Nerede?

Plitvice Milli Parkı global adıyla Plitvice National Park Hırvatistan‘ın başkenti Zagreb’e 2 saat, Dalmaçya kıyı şeridinde yer alan Zadar şehrine de 2,5 saat uzaklıkta. Türkiye’deki yerel seyahat acentalarıyla veya kendi imkanlarınızla Cennetin yer yüzündeki yansımasına ulaşabiliyorsunuz.

Plitvice Milli Parkı HırvatistanDünya’da bir cennet var ise kesinlikle Plitvice Milli Parkı olmalı. 🙂

Plitvice Milli Parkı National Park HırvatistanPlitvice Milli parkına en az 4 saatinizi ayıracağınızı düşünürseniz spor ayakkabı çok önemli.

Yola çıkmadan önce rahat yürüyüş ayakkabıları ve tüm fazlalık eşyalarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Fotoğraf makinası unutulmaması gereken tek ayrıntı…

Plitvice Milli Parkı nasıl gidilir

Plitvice Milli Parkı ne zaman gidilir
Plitvice Hırvatistan’da Ne Yenir?

Zadar’dan yola çıkanlar Milli parka yarım saat uzaklıktaki mola yerlerinde bulunan Restoranlarda yemek yiyebilirler. Karnınızı bence tıka basa doyurmayın Milli Parkı doya doya yaşamak ve anıları ölümsüzleştirmek için de yer bırakın. 🙂 Restoranlarda yiyecek içecek imkanları oldukça fazla. Oldu ki mola yerini kaçırdınız Park içinde 2 noktada açık havada yine yemek yiyebilirsiniz. Tek dezavantajı çok yoğun olması…

Plitvice Milli Parkı gezi rehberi

Plitvice Milli Parkı gezisi

“Plitvice Lakes National Park” parkın İngilizce adı. Plitvicka Jezera ise orijinal dilindeki ismi, yani Hırvatçası. Araba ile giderseniz bu isme dikkat, tabelalarda takip edeceksiniz çünkü.

Plitvice Milli Parkı ne yapılır Hırvatistan

Plitvice Milli Parkı ne yenir

Plitvice’ye Ne Zaman Gidilir? Hangi Mevsimde Gidilir?

Benim gezim Haziran ayında gerçekleşti. Hava sıcaklığı ideal. Rahatlıkla 4-5 saatlik yürüyüş parkurunu geçtikten sonra bu kadarcık mıydı diyebiliyorsunuz. Yaz aylarında Milli parkın çok ziyaretçisi olduğu unutulmamalı. Oldukça kalabalık.

Plitvice Milli Parkı gezi notları

Plitvice Milli Parkı gezi yazıları

Plitvice Milli Parkı 1979 yılında Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine eklendi. Dağların ortasında 16 göl, şelale ve nehirlerin iç içe geçmesi ile oluşmuş saklı bir cennet var.

Plitvice Milli Parkı gezilecek yerler

Plitvice Milli Parkı Zadar

Plitvice Ölmeden Önce Görülmeli

Yer yüzünde bir cennet var ise kesinlikle burası diyebilirim. İnanılmaz sayıda ve güzellikte şelaleleri, Turkuvaz renginde göl ve göletleri, sayılamayacak kadar bitki çeşitliliği ve el değmemiş ormanları ile sizi alıp götürüyor. İnsanı kendi içine çeken büyüleyici atmosferini tarif etmek gerçekten çok zor. Tek kelime ile tabiat harikası. Bence ölmeden önce kesinlikle görülmesi gereken yerler den birisi…

Plitvice Milli Parkı Zagreb Hırvatistan

Milli Park günübirlik gezilebileceği gibi konaklama imkanı da mevcut.

Plitvice Milli Parkı Plitvice gölleri Hırvatistan

Hayatınızda zamanı durdurmak isteyeceğiniz yerlerin başında yer alacağına inandığım Plitvice Milli Parkı gezisi sonucunda kulaklarınızda ve zihninizde çağlayan su sesi, mavi ile yeşilin iç içe girmiş tonları dışında hiç bir şey kalmıyor.

Plitvice Milli Parkı Hırvatistan

Plitvice Milli Parkı yeme içme

İçeride yemek var ama yanınızda götürmeniz de güzel olacaktır. Biz 30 kuna’ya (4 euro) göllere girmeden hamburger yedik. Çıkınca ise 15 kuna vererek strudel alırsanız yorgunluğunuza iyi gelecektir. 🙂

Plitvice Milli Parkı gezi rotaları Hırvatistan

Plitvice Milli Parkı HırvatistanEn öndeki dayı ile aynı duygu yoğunluğunu yaşıyorum “Ah burası bizim topraklarda olacaktı!..”

Buraya gitme konusunda hala şüpheleriniz varsa lütfen Google’a Plitvice yazın bakın. Benim anlattığımdan daha harika bir yer olduğunu göreceksiniz. Ve ay Haziran-Temmuz olsa bile yağmur yağabileceğini unutmayın!

Plitvice Milli Parkı

Son olarak yürüyüş parkurunuzu iyi seçin. 🙂

Uğrarsanız bizi de hatırlayın..


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here