Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Petek Büfe Galata

Petek Büfe Galata

Petek Büfe Galata Kulesi’nin hemen dibinde, İstanbul Anemon Otel’in yanında, bana göre hem güzel manzaralı hem de yemeye doyamayacağınız yiyeceklere sahip 1971 yılında kurulmuş harika bir mekandır.

Petek Büfe, 2005 yılında ilk kez prova öncesi uğrayıp sonra uzun yıllardır düzenli olarak gittiğim küçük ama işini çok iyi yapan bir işletme. Çalışanları da o kadar pozitif ki, mekana girer girmez gülen gözlerle ve iyi hizmetle karşılaşıyorsunuz.

Petek Büfe
Petek Büfe Galata

Nardis’de nöbetçi davulcu gibi çaldığım dönemlerdi. Özellikle yabancı müzisyenlerin neredeyse her hafta sonu gelip “houseband” olarak bizlerin eşlik ettiği dönemlerde provalar da erken başlardı. İşte o zamanlar ben Önder Focan sayesinde keşfettim Petek Büfe ‘yi…

Atom ve Açık Ayran

48 yıllık mekanın isterseniz önce içecekleriyle başlayalım. Harika taze sıkılmış meyve suları var. Hangi meyveleri karıştırmak isterseniz o şekilde yapıp servis ederler. Atom gerçekten atom. İçinde muz, bal ve süt gibi sizi ayağa kaldıracak her şey var. Fakat Petek Büfe ‘ye her gittiğimde açık ayran benim en çok tercih ettiğim içecek oluyor.

Amerikan salataları o kadar iyi ki, goralı yemeden dönere geçmeyin. Amerikan salatasını patates püresi ile yaptıkları için kıvamına inanamayacaksınız. Hardallarını da toz hardaldan kendileri yapıyor. El yapımı hardalın Wasabi gibi insanın tüylerini diken diken eden harika bir tadı var.

Goralı Petek Büfe
Goralı

Petek Döner

Goralı ile giriş yaptıktan sonra arkasından döner faslı geliyor. En iyi yaptıkları şeylerin başında gelen döner saat dört demeden biter. Yakaladık yakaladık, yakalayamadık gözümüz yaşlı ayrılıp ertesi gün kahvaltıya gelir, bir önceki günün hayal kırıklığını giderirdik.

15 yıl olmuş, Petek Büfe benim bu civarda yediğim en iyi döneri yapıyor! Kalitesi de o günden bu zamana kadar hiç değişmedi. Başında duran ustası bile değişmedi. Çalışanlarla resmen beraber yaşlanıyoruz, yemekler de aynı kalite ve lezzette.

Döner Petek Büfe
Pilav Üstü Döner

Eti nereden aldıklarını, nasıl marine ettiklerini bilmiyorum ama dönerleri gerçekten efsanedir. Bana sorarsanız pide döner tercihiniz olsun. Çünkü eski stil; içinde az patates kızartması, isteğe göre domates ve olmazsa olmaz ince uzun turşu biber.

Bunu her yediğimde 1988 yılında hayatımda ilk kez döner yediğim an aklıma geliyor. Dedem, annem ve babamla Bakırköy’de yürürken bir büfeden yemiştim. İnanılmazdı! O zaman da et ile turşu biberin birlikteliği beni benden almıştı, o dönerin tadı hala aklımdan çıkmıyor. Petek Büfe ‘yi bana o duyguları tekrar yaşattığı için ayrı seviyorum.

Petek Döner Galata

Döneri yarım ekmek, pide, dürüm ya da pilav üstü alabilirsiniz.
Başka şeyler de seviyorsanız gül burger dahil tost konusunda da çok fazla seçenekleri var.

Ama ben her seferinde goralı ile başlayıp döner ile çıkıyorum yemek faslından, yanında da mutlaka açık ayran içiyorum.

Yarım asırlık Petek Büfe ‘ye gidin, yiyin ve mutlu olun.

Hay kam nazdrave! 🥂


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları ve Gurmex Plus kategorisi mekanları için linklere tıklayabilirsiniz.

Petek Büfe Galata İletişim

Adres: Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi No: 7/A Kuledibi – Beyoğlu / İstanbul
Telefon: 0212 243 78 22 – 0212 243 68 93

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Himzet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleDede Söğüş Torbalı
Sonraki makaleÇarıklı Et Restaurant Fethiye
19 Eylül 1980 yılında Bulgaristan'ın Silistra şehrinde doğdum. 1994 yılı sonunda Türkiye’ye göç ederek Kabataş Erkek Lisesi'nde davulla tanıştım. 4 yıl boyunca Kabataş Erkek Lisesi orkestrası ile birçok yarışmada birincilikler kazandım. 2000 yılında Şenol Küçükyıldırım ile tanışmam müzikal anlamda kafamda birçok temel değişikliği beraberinde getirdi. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Performance Bölümü'nü tam burs alarak kazandım. Burada Ricky Ford, Cengiz Baysal, Donovan Mixon, Can Kozlu, Selen Gülün gibi değerli hocalarla çalışma fırsatını elde ettim. Aynı dönemde Aydın Esen'le özel dersler yaptım. Okulda Ricky Ford ile tanışmam bana birçok kapıyı araladı. Ricky Ford Orchestra ile Türkiye’de ve Fransa’da birçok festival ve Jazz Club'ta konserler verdim. Özellikle Paris’te Selmer ve Archipel'de çaldıkları konserlerden sonra tekrar Paris’ten davet alarak üç gece üst üste Lionel Hampton Jazz Club'ta performans gerçekleştirdim. Yıllardır müziğimden ödün vermeyerek jazz dünyasında kendime iyi bir yer edindim. Ricky Ford, Chuck Israils, Dusko Goykovich, Eddie Henderson, Arto Tunç Boyacıyan, Juini Booth, İmer Demirer, Randy Brecker, Nasheet Waits, İbrahim Maalouf, Wolfgang Muthspiele, Çağrı Sertel, Sarp Maden, Selen Gülün, Önder Focan, Akın Eldes, Engin Recepoğulları, Alper Yılmaz, Sabri Tuluğ Tırpan, İlhan Erşahin, Garry Dial, Paula West, Hilary Cole, Mike Cooper, George Masterhazy, Oliver Groenewald, Kevin Mahagony... gibi müzisyenlerle dünyanın çeşitli yerlerinde performanslarımı sergilemeye devam ediyorum. Bir yandan Müzisyenlik yapıyor, bir yandan da hobim olan yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum. Önerdiğim mekanları beğeneceğinizi umut ediyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here