Ana sayfa Samsun Ne Yenir İçilir Muhtarın Yeri Çakallı

Muhtarın Yeri Çakallı

1864
0

Muhtarın Yeri Çakallı yazısıyla merhaba gözü tok karnı açlar… Bu mekan önerim Çakallı’da en iyi menemeni nerede yerim diye soran okuyucularıma gelsin. Samsun Çakallı başka Muhtarın Yeri ise çok başka bir yer dostlar…

Kendi memleketim diye demiyorum, Türkiye‘nin en iyi menemeninin yapıldığı yerden Çakallı’dan yazıyorum sizlere. Evet Türkiye’nin her yerinde menemen yedim ve mübalağa etmiyorum, bu coğrafyada menemene tekrar aşık olacaksınız.

Çakallı Menemen Muhtarın Yeri
Resmi Bekleyemeden Daldırılan Ekmek İziyle. :))

Çakallı Menemeni

İddialı bir giriş olmuş olabilir ama hepsi o tavanın içindeki kızıl lezzet yüzünden. 🙂 Bugün nereden baksanız, binlerce mekanda menemen satışı yapılıyordur, ama burası başka!

Menemenin klasik heterojen görünümü, tamamen homojen hale bürünüyor burada. Yüksek ateşte, çok hızlı çırpılarak hazırlanıyor Çakallı Menemeni. Yanında zeytin ve peynir fiks olarak geliyor. Bal ve tereyağını ise biz ekstradan istedik.

Çakallı Menemeni
Menemenin Kralı Çakallı Menemeni

Çakallı’da Menemenciler

Çakallı’da, Samsun kara yoluna sağlı sollu dizilmiş birçok menemenci dükkanı bulunmaktadır. Daha sonra Asmaaltı Menemen, Menemenci Dayı, Mutlu Menemen ve Kel’in Yeri’ni de sizlere yazmaya çalışacağım. Ancak bütün menemenciler bir yana Muhtarın Yeri benim için bir yana…

Bir de burada menemenle sunulan bir ekmek var ki, çatal kullanmamıza müsaade etmiyor. Ekmekle menemeni sıyıra sıyıra mideye indiriyoruz. Kaşla göz arasında sepet boşalıyor.

Köy Ekmeği
Mis Kokulu Köy Ekmeği

O kadar güzel lezzet durakları oluşmuş ki Çakallı’da, Samsun’a seyahatlerde molalar kesinlikle buraya göre ayarlanır. Muhtarın Yeri, yolun Samsun’dan Ankara yönüne doğru olan tarafında. Yolun diğer tarafına geçiş için epey dolanıyoruz. Dolayısıyla ben hep dönüşlerde uğramışımdır buraya…

Muhtarın Yeri Çakallı
Muhtarın Yeri Çakallı

Bu arada dipnot, bazı dizilerde Osmanlı zamanında menemen ya da domatesli yemek yiyenleri görebilirsiniz, fakat domates ülkemizde Cumhuriyet sonrasında yetiştirilmeye başlandığından, bu durum gerçekte pek olası değildir. Ek bilgi olarak paylaşmış olalım. 🙂

Eğer bir gün yolunuz Samsun Çakallı’ya düşer ve Muhtarın Yeri ‘ne uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sağlıcakla kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Samsun Restoranları için linke tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleGürkan Restaurant
Sonraki makaleAsmaaltı Menemen Çakallı
Samsun doğumlu, Endüstri Mühendisi. En büyük hobisi Balık avı, 3 değerli sözcüğü "Ye... İç... Balık tut..." Aynı zamanda mekan avcısı ve gurme. Namı diğer Obur Hamsi. Kendisine kalırsa "Ne gurme ne de usta bir avcı... Obur bir hamsi, lezzet deryasında yolcu..."

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here