Ana sayfa Gaziantep Ne Yenir İçilir Metanet Katmer: Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir?

Metanet Katmer: Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir?

1503
0

Metanet Katmer: Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir?

Metanet Katmer Fotoğraf: SİMİT KATMER

Metanet Katmer Gaziantep sıra dışı katmerleri ile ilgimizi çekti. Daha kapıdan girdiğiniz anda Gültekin ustanın o sıcak karşılamasıyla iyi bir seçim yaptığınızı anlayacaksınız. Antep’in özel taş fırınında yapılmış, fıstık ile kaymağın en güzel buluşması çıtır çıtır katmerini denemek için doğru adreste olduğunuzu ise yapım aşamalarını izlerken fark edeceksiniz.

Gaziantep halkının ve ülkenin birçok noktasında yaşayan gastronomi aşıklarının yıllardır benzersiz beyranıyla tanıdığı “Metanet” ismi bugünlerde katmerle yan yana anılıyor. Metanet Lokantası sahibinin oğulları tarafından işletilen Metanet Katmer eski Antep esnafının benliğini koruduğu Bakırcılar çarşısı civarında bulunuyor. Metanet Lokantası’nın tam karşısında hizmet veren Metanet Katmer’in ilk ve tek yeri burası.

Kırk yılı aşkın süredir lokantacılık yapan bu aileye katmer fikrini sorduğumuzda “Kebabını, beyranını yiyen esnaf katmeri ardından istiyordu. Esnaf iyi katmer isteyince bize de yapmak düştü.” yanıtını alıyoruz. Dolayısıyla bu yazımızda sizlere Antep Katmeri Nedir, Antep Katmeri Nasıl Yapılır ve Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir gibi bazı sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Metanet Katmer,Gaziantep en iyi katmerciGaziantep’te Katmer Nerede Yenir? – Yaprak Katmer

Antep Katmeri Nedir?

Kelime anlamı “Bir şeyi oluşturan katlardan her biri” olan katmer, farklı yörelerde farklı malzemelerle yapılıyor. Antep’in en iyi katmercilerinden biri olan Metanet‘de temel malzemesi fıstık, şeker, yağ ve kaymak olsa da farklı sunum şekilleri ve farklı katmer türleri mevcut. Hepsi birbirinden farklı tada sahip olsa da yufkanın incecik açılma şekli, malzemelerin seçilip yufkanın üzerine yerleştirilirken gösterilen titizlik ve odun ateşinin katmerin lezzetine katkısı aynı.

Metanet Katmer,Gaziantep en iyi katmercilerAntep Katmeri Nedir? – Klasik Katmer

Antep Katmeri Nasıl Yapılır?

Katmer yufkası normal yufkaların aksine tamamen oklava ya da merdane yardımıyla açılmaz. Hamur belli bir büyüklüğe gelene kadar oklavayla genişletilir. Sonrasında yufkayı açan kişi hamuru eliyle tezgahtan kaldırıp havada çevire çevire katmer yufkasını genişletir ve inceltir. Ancak bu şekilde yufka istenen inceliğe ulaşabiliyor.

Metanet Katmer salonu gaziantepAntep Katmeri Nasıl Yapılır?

Kenarda kalan fazlalıklar ayıklandıktan sonra en lezzetli ve en kaliteli fıstık türü olan kuşboku veya boziçi fıstık yufkanın üzerine bol miktarda serpilir. Sonrasında şekerin fıstıkların üzerine eklenmesinin ardından kaymak güzelce şeker ve fıstık ikilisinin üzerine yayılır. Bu işlemlerden sonra sade yağ dediğimiz tereyağının eritildikten sonraki beyaz köpüğü alınarak elde edilmiş yağ yufkanın üzerinde gezdirilir ve yufkanın dört köşesi içe doğru katlanır. Geriye sadece odun fırınına atmak ve pişmesini beklemek kalmıştır.

Metanet Katmer Gaziantep, Antep katmeri nasıl yapılırGaziantep Katmer Nasıl Yapılır?

Antep Katmer Çeşitleri (Simit Katmer, Yaprak Katmer, Meyveli Katmer ve Klasik Katmer)

Bu anlatılan Metanet’in klasik katmerinin yapılışıdır. Ancak gelin görün ki birbirinden leziz çeşitleri var. Kaymakları belli bir düzene göre yerleştirip rulo yaptıktan sonra simit şekline getirip pişiriyorlar. Simit katmerleri piştikten sonra kesimi sırasında çıkan çıtırtıysa biz gurmeler için paha biçilemez bir haz.

Metanet Katmer, Simit katmer gaziantepAntep Katmeri Nasıl Pişirilir? – Simit ve Klasik Katmer

Bu katmerleri bu lezzette olmasa da diğer katmercilerde de bulabilirsiniz. Metanet Katmeri diğerlerinden farklı kılan ve sadece burada bulabileceğiniz yaprak katmer, vazgeçilmeziniz olacak. Normal katmere ek olarak sadece fıstıkla katlanmış bir katın daha katmerinize eklendiğini düşünün. Yoğun fıstık tadı altında erimiş kaymak ve hafif şekerle birleşince damağınızda bir şölen oluşması kaçınılmaz oluyor. Yalnızca Metanet Katmerde bulabileceğiniz yaprak katmer kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden.

Metanet Katmer, Antepte en iyi katmer nerede yenirAntep’te Katmer Nerede Yenir? – En iyi katmerciler Gaziantep

Söylemeden geçersem olmaz; bir de kişiye özel yapılan katmerleri var ki bunlar da Metanet Katmerden başka yerde bulamayacaklarınız arasında. İsteğe göre çilek, muz, kivi gibi meyvelerle katmer lezzetini birleştiriyorlar. Hem katmerin içinde hem de süslemesinde meyveye yer verilen Meyveli Katmerler; tatlısını hafifletmek isteyenler, meyveli tatlıları sevenler için mükemmel bir seçenek bana kalırsa.

Metanet Katmer, meyveli katmer GaziantepMeyveli Katmer – Gaziantep Katmer Çeşitleri

En İyi Katmer Nasıl Yapılır?

Katmerin hamurunun çıtırlığı ve katmerin tadının hafif olması bana göre bir katmeri iyi yapan özelliklerdendir. Metanet Katmer odun fırınında yapılmış çıtır çıtır hamuruyla ve yendiği zaman hafif olup yiyen kişiyi yormayan tadıyla, fıstığın iyisini, kaymağın tazesini bir araya getirerek adete bir tat şöleni sunuyor. Güler yüzlü çalışanlarıyla da tadından yenmez hale getirmiş katmerleri.

2015 yılında hizmete başlayan Metanet Katmer 2017 yılında Gaziantep en iyi katmer ödülüne layık görülmüş ve katmeri denediğiniz zaman bu ödülün hakkını verdiğini göreceksiniz. Bildiğiniz gibi Gaziantep’te katmer sabah saatlerinde kahvaltı niyetine yeniyor. Yanında sütle birlikte mükellef bir kahvaltı yapmış oluyorsunuz.

Fırından çıkan katmer sıcağı sıcağına dilimleniyor. Bundan sonra geriye köy sütü ile birlikte çıtır çıtır sıcacık katmerin tadına varmak kalıyor. Metanet’te Yaprak Katmer, Üçgen Katmer, Simit Katmer, Meyveli Simit Katmer, Meyve Kokteylli Katmer, Atom Katmer ve Muzlu Katmer (Katmer içinde muz) gibi çeşitler var. En çok tercih edilen Yaprak katmer 25 TL, simit katmer 30 TL, süt 2 TL, çay ise ücretsiz.

Metanet Katmerde, çeşitler müşteri isteklerine göre sürekli olarak yenileniyor ve yeniliklere çok açıklar. Siz isteğinizi söylüyorsunuz ustası en güzel haliyle servise sunuyor. Asıl katmer çeşidi, yaprak ve simit katmer olup, çeşitli malzemelerle ve değişik sunumlarla sınırsız çeşitlilik sağlıyor. Yeniliklere çok açık bir işletme olduğundan da tüm Türkiye’de biliniyor.

Gaziantep’e gidip Metanet Katmerde katmerli kahvaltı yapmadan dönülmez. Giderseniz mutlaka uğrayın, çıtır sesleri duyunca da bizi hatırlayın.

Metanet Katmer ailesinde olan büyük küçük herkesin ellerine sağlık!

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gaziantep Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Metanet Katmer Salonu
Adres: Suyabatmaz Mahallesi, Kozluca Caddesi, No: 10/A Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 230 66 33
Çalışma saatleri hafta içi ve hafta sonu 05.00-19.00 arası.

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis
Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKebapçı Halil Usta: Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir?
Sonraki makaleŞaşı Gurme Antep: Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?
Merhabalar! Kadıköy doğumluyum. Babamın mesleğinden dolayı 8 yaşına kadar İstanbul, Adana ve İzmir gibi farklı şehirlerde bulunduktan sonra bir gastronomi merkezi olan Gaziantep'e yerleştim ve lise öğreniminin sonuna kadar burada kaldım. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık öğrencisiyim. Farklı kültürlerde büyüyüp Antep kültürüyle yoğurulduğumdan yaptığım ve yediğim yemeğe fazlasıyla önem veririm. Dolayısıyla yemek yemeyi de yapmayı da çok severim. İşte böyle, olabildiğince gastronominin her alanıyla ilgilenen ve en büyük düşkünlüğü yemek olan biriyim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here