Ana sayfa Beslenme & Sağlık Kuş Gribi İnsan Bulaşır mı? Kuş Gribiyle ile ilgili iddia korkuttu!

Kuş Gribi İnsan Bulaşır mı? Kuş Gribiyle ile ilgili iddia korkuttu!

509
0

Kuş Gribi İnsan Bulaşır mı? Kuş Gribiyle ile ilgili iddia korkuttu!

Kuş Gribi ile ilgili olarak Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Derek Smith, kuş gribinin iki defa daha mutasyona uğraması durumunda insandan insana yayılabileceğini söyledi.

Grip virüsleri, yapısı gereği mutasyona uğrayarak gelişebiliyor. Şu aşamada insana bulaşması bile çok zor olan kuş gribinin, iki defa daha mutasyona uğraması halinde insandan insana bulaşabileceği ifade ediliyor. Bu zamana kadar kuş gribi virüsünün üç defa mutasyon geçirdiğini söyleyen Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Derek Smith; “Virüs sadece 5 amino asit sonrasında insandan insana bulaşır hale geliyor. Bu mutasyonların 3 tanesi gerçekleşti. 2 mutasyon daha gerçekleşirse 1918’deki İspanyol Gribi kadar öldürücü olabilir ve salgın haline gelebilir” dedi.

Kuş Gribi insana bulaşır mı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye‘nin bazı bölgelerinde görülen kuş grip virüsü, bu aşamada sadece hayvanlarda görülebiliyor. Hastalık, virüsü kapmış hayvanlardan insana bulaşmıyor.

Daha fazla Beslenme ve Sağlık makalesi için linke tıklayarak Beslenme kategorimize göz atabilirsiniz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here