Ana sayfa Teknoloji O Hastaların Yüzünü Güldürecek Buluş

O Hastaların Yüzünü Güldürecek Buluş

419
0

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nın öne çıkan ilk üç projesi ödüllendirildi.

Tarım sektöründe ihtiyaç duyulan, yenilikçi, özgün, yaratıcı proje ve fikirlerin teşviki amacıyla düzenlenen etkinliğe Türkiye genelinden toplam 450 başvuru yapıldı. En yüksek oy alan 60 proje ise iki gün boyunca Swissotel Grand Efes’te sergilendi. Zeytinyağı üretim atığından üretilen ve doğada kendiliğinden yok olan biyobozunur gıda ambalajından, meyve ve sebze tozları ile antioksidan aktivitesi arttırılmış çikolataya kadar birçok yenilikçi ve özgün projenin sergilendiği etkinlik ödül töreni önceki gün gerçekleştirildi. Ödüller Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme
Kurulu Başkanı Birol Celep tarafından sahiplerine verildi.

Birincilik Ödülü Kullan At Sensöre Gitti

Glütensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastaları için artık yedikleri gıdaların glüten içerip içermediğini kullan at sensör ile kolayca öğrenebilecek.

15 bin TL’lik birincilik ödülünü Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Analitik Kimya Anabilim Dalı’ndan Ece Ekşin, Gülşah Çongur ve Arzum Erdem Gürsan’ın hazırladığı gıdalarda glütenin elektrokimyasal tayinine yönelik kullan-at sensör teknolojisi projesi kazandı. Artık bu projeyle beraber Glütensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastaları yedikleri gıdaların glüten içerip içermediğini kullan at sensör ile kolayca öğrenebilecek.

Diğer Kazananlar İse..

10 bin TL’lik ikincilik ödülünü ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Mustafa Kürşat Demir ısıl olmayan teknolojiler ile buğday rüşeymi stabilizasyonu projesi ile aldı. 7 bin 500 TL’lik üçüncülük ödülünün sahibi ise Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Aykut Önder Barazi ve Bengisu Erşan’ın birlikte hazırladığı erimeyen lokum dondurması projesinin oldu.

Ayrıca üç projeye 1 bin 500 TL.’lık mansiyon ödülü verilirken, İzmirli iki lise öğrencisi de yarışmanın en genç katılımcıları olarak yaratıcı fikirleri ile özel ödüllere sahip oldu.

Ödül töreninde dünyada küresel gıda talebi ve birim tüketimin giderek arttığına dikkat çeken TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler gıda alışverişi alışkanlıklarını kökten değiştiriyor. Bu anlamda farklı ürün talebine cevap verebilmek için yenilikçi üretim teknikleri geliştiriliyor. Türkiye gerek coğrafi konumu gerek sahip olduğu iklim ve toprak koşulları ile gıda üretimi açısından büyük avantajlara sahip. Bu avantajları kullanan bazı firmalarımız dünya markası olurken, bazı firmalarımız da dünya markalarını satın alarak Türk markası yapıyor. Sektör yeni atılımlarla ilerliyor” dedi.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here