Ana sayfa Gıda Mutfak Robotu Çağ Atlıyor

Mutfak Robotu Çağ Atlıyor

440
0

Mutfak Robotu Çağ Atlıyor

Mutfak Robotu ciddi bir evrim geçiriyor. Almanya‘da düzenlenen Hannover Messe teknoloji fuarında tanıtılan “Robo-Şef” ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekti.

Robo-Şef Nedir? Nasıl Çalışıyor?

“Robo-Şef”, yemek hazırlayan insanın hareketlerini kaydedip ne yapması gerektiğini öğreniyor.

Bu hareketler daha sonra iki gelişmiş robot elini çalıştıran komutlara dönüşüyor.

“Robo-Şef”i 2011 yılında BBC’nin Masterchef programında birinci gelen Tim Anderson eğitiyor.

Anderson, BBC’ye yaptığı açıklamada “Robo-Şef”in ideal aşçı yardımcısı olduğunu söyledi ve “Biraz hazırlık olsun ya da baştan sona bir yemeğin hazırlanması olsun, robota bir şeyi yap diyorsunuz, o da her defasında aynı şekilde denileni yapıyor” dedi.

“Robo-Şef”in piyasaya sürülmesi için daha iki yıl geçmesi gerek. Moley Robotics şirketi, daha küçük ve içine buzdolabı ile bulaşık makinesi yerleştirilmiş bir ünite imal etmeyi hedefliyor.

Bu gerçekleşirse “Robo-Şef”, bir yemek için gereken tüm malzemeyi bir araya getirip doğrayabilecek, ocakta ya da fırında pişirebilecek ve kirlenen tencereleri temizleyebilecek.

Şirketin amacı, tüketicilerin 10 bin sterline (Yaklaşık 39 bin 500 Türk Lirası) satın alabileceği bir cihaz imal edebilmek. Böylesi bir cihazın, yer darlığı çekilen kentlerdeki apartmanlarda yaşayanlar arasında hevesli bir piyasa bulması mümkün görülüyor.

Robo-Şef Nasıl Kullanılır?

“Robo-Şef”, akıllı telefon ya da tablet uygulamasına benzer şekilde, binlerce yemek tarifine de sahip olacak. Hareketlerin kaydedilebilmesi, cihaz sahibinin kendi özel yemek tariflerini de internetten paylaşabilmesine olanak verecek.

Robottaki en önemli unsur, elleri. Shadow Robot şirketince imal edilen eller, 20 motor, 24 “eklem” ve insan elini taklit edebilen 129 sensörden oluşuyor.

Shadow Robot şirketinden Rich Walker, robot “organlar”ın günün birinde, sensör verileri sayesinde, yemek pişirme sırasındaki kabarma, taşma gibi belirsiz durumlarla da başedebilecek niteliğe kavuşacağını söylüyor.

Mutfak Robotu robochef yani robo-şef ile çağ atlıyor

Robotlara alışmak gerek

Ev hayatı içinde robotların kullanılması henüz emekleme aşamasında. Yeni robot düzenler alışılagelmiş otomatik sistemlerden farklı.

“Robo-Şef” ve diğer cihazların kabullenilmesi ve hayatın bir parçası olabilmesi için mutfak ve evle ilgili alışkanlıkların değiştirilmesi gerekiyor.

Heriot-Watt Üniversitesi‘nden Prof. David Lane, “Dyson’un robot elektrikli süpürgesini, yeniliklere her zaman daha hızlı uyum sağlayan Japonya’da piyasaya tanıtması ilginç. Ancak insanlar genellikle bu tür teknolojiye çok ağır adımlarla yaklaşıyor. Benim her zaman verdiğim bir örnek var; Londra’daki Docklands trenleri. Yolcular vagonlara adım attıklarında artık trenin önünde sürücü olduğunu bile düşünmüyor” diyor.

Prof. Lane, yeni robotlu hayatın hızla gelişeceğine, yaygınlaşacağına inanıyor ve bu alana odaklanılması gerektiğini vurguluyor.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here