Karlovy Vary Gezilecek Yerler: Karlovy Vary’de Ne Yenir?

Karlovy Vary Gezilecek Yerler: Karlovy Vary’de Ne Yenir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Karlovy Vary Nerede, Nasıl Gidilir ve Karlovy Vary’de Ne Yenir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Asıl konumuz Karlovy Vary Yeme İçme olsa da Karlovy Vary Gezilecek Yerler hakkında da kısa kısa bilgiler verip küçük bir Karlovy Vary Gezi Rehberi oluşturmayı amaçladık.

Karlovy Vary Nerede?

Karlovy Vary; Çek Cumhuriyeti‘nin Bohemya bölgesinde Prag‘a 1-2 saat mesafede bulunan kaplıcaları ile ünlü bir turizm ve sağlık şehridir. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivaliyle de bilinir. Atatürk’ün tedavi için gidip 1 ay kaldığı şehrin tamamında sigara içilmesi yasaktır. Kaynak suyu içme noktaları, Kağıt helvaları ve porselenleri ünlüdür.

Karlovy Vary Nasıl Gidilir?

Prag‘dan Karlovy Vary‘e tren veya otobüs ile direkt seyahat edebilirsiniz. Eğer tur ve rehber hizmeti almak istiyorsanız Prag şehrinin her yerinde bulunan küçük tur büfelerinden Karlovy Vary gezisi turu alabilir veya özel bir rehber ile gidebilirsiniz.

Karlovy Vary Trenle Nasıl Gidilir?

Biz Karlovy Vary gezisi için tren ile seyahat etmeyi tercih ettik. Eğer nostaljik bir yolculuk yapmak, sessiz sakin kasabalardan geçmek, şehirden uzak Prag yaşamını izlemek istiyorsanız sizde mutlaka tren ile seyahat edin. Hlavi Nadrazi tren istasyonu şehir merkezine oldukça yakın, yürüyerek bile gidebilirsiniz. Tren istasyonunun alt katında bilet satış noktaları var. Information noktalarında detaylı tren saatlerini alabilirsiniz. Hatta dönüş saatlerinin yer aldığı bir liste bile veriyorlar. Gerçekten information noktaları Prag‘da iyi çalışıyor ve çok yardımcı oluyorlar.

Karlovy Vary tren yolculuğu tam 3 saat 15 dakika sürdüğü için size en büyük tavsiyem en erken saatte kalkan trene binin. Ne kadar erken yol alırsanız o kadar daha çok vakit geçirme şansınız oluyor. Biz sabah 8’de Hlavi Nadrazi tren istasyonunda olmamıza rağmen erken treni kaçırmıştık. Sebebi ise yanlış yönlendirmeler oldu. Bu yazının çıkış noktası da acı tecrübelerimiz diyebilirim. Bu Karlovy Vary blog yazısının sizlere kesinlikle çok faydalı olacağını düşünüyorum. En azından araştırma yaparken bile denk gelip okusanız planlarınızı gözden geçirme fırsatına sahip olursunuz.

Karlovy Vary gezilecek yerler

Karlovy Vary Prag Tren Saatleri ve Fiyatları

Bireysel bir Türk rehbere Karlovy Vary turu fiyatını sorduğumda tam 150 Euro fiyat verdi. 🙂 Biz bunun yarısını bile harcamadık diyebilirim. Sadece tren biletimiz gidiş-dönüş aldığımız için 679 Czk tuttu. Tren biletlerinizi mutlaka gidiş-dönüş olacak şekilde alın, tek yönlü bilet alımında fiyat 500 Czk dolaylarında.. Merak etmeyin Türkiye‘de olduğu gibi saat probleminiz olmayacak, isteğiniz saatte özgürce trene binme şansınız var. Bence harika bir indirim kesinlikle kaçmaz. Tren saatimiz gelene kadar tren istasyonunda bulunan mağazaları geziyoruz. Bizim istasyonlar gibi sıradan değil, mini bir havaalanı şeklinde.. 🙂 Her şey var, beklerken kesinlikle sıkılmıyorsunuz. Tiger mağazasını özellikle tavsiye ediyorum, gıdadan hediyelik eşyaya herşeyi uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Tren yolculuğumuz uzun olacağı için atıştırmalık bir şeyler alıyoruz. Bunu da atlamayın, yol boyu Karlovy Vary yeme içme yolculuğu daha da zevkli hale getiriyor. Ayrıca kulaklık, kitap veya okuyacak bir şeyler mutlaka yanınızda olsun. Okumak için oldukça uzun ve verimli bir zaman..

Karlovy Vary gezi rehberiKeyifli tren yolculuğunda yanınızda mutlaka kitabınız olsun.

Treninizin hangi platformdan kalktığına girişte bulunan ekranlardan bakabiliyorsunuz. Daha sonra peronlarda ilerlerken de ekranlar oluyor ve orada da tren adı ve numarası yazıyor. Peronda beklerken görevlilere sormakta fayda var. En ufak bir hata treni kaçırmanıza neden olabilir. 🙂 Zaten tren üzerinde de gerekli bilgiler yazıyor olacak. Mutlaka teyit edin.

Trenimiz 4/6 kişilik kompartımanlardan oluşan şirin mi şirin bir tren.. 🙂 Cam kenarına oturmuş olmakta avantaj.. Hemen evimiz gibi yerleşiyoruz. Hazırlıklı olmamız sebebiyle de sıkılmadan tadını çıkara çıkara harika bir yolculuk geçiriyoruz. Yol boyu şehir hayatını pek sevmediklerini öğrendiğimiz Prag insanlarının köy evleri var. Nehir kenarında dağ evleri.. Bu arada hava şubat ayında oldukça soğuk, eksilerde seyrediyor ve genellikle nehirler donuyor. Nehir kenarında yürüyüşe çıkmış insanlar, köpeğini gezdirenler ve daha niceleri havaya aldırış etmeden dışarıda.. Gayet sakin bir hayat akıp gidiyor yolculuk boyunca..

Dünyanın en önemli kaplıca merkezlerinden biri

Ve Karlovy Vary.. Dünyanın en önemli kaplıca merkezlerinden biri.. Öncelikle kaplıcalar diyarı Karlovy Vary‘nin nasıl keşfedildiğinden bahsetmek istiyorum. Zamanın kralı 4. Karl buraya ava gelip bir geyik vuruyor ve köpeği de geyiği getirmek üzere koşarken suya düşüyor. Suya düşen köpeğin çığlık atmasıyla birlikte Karl durumdan şüphelenip yaverlerine köpeği sudan çıkarıp bakmalarını söylüyor. Ve suyun çok sıcak olduğu anlaşılıyor. Böylece burada bir anormallik olduğu keşfedilip kaplıca yönünden çok zengin olduğu da tespit ediliyor.

Karlovy Vary geziecek görülecek yerlerKaplıca Kolonadı

Karlovy Vary Kralın Banyosu anlamına geliyor, sanırım kralın keşfinden dolayı ismi de bu şekilde koyulmuş.. 🙂 Kaplıcaların şifalı olduğu biliniyor ve her yıl binlerce turist sadece şifa olsun diye buraya geliyor. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları için şifalı olan sulardan yol boyu içebileceğiniz noktalar bulunuyor. Oteller de buna göre tasarlanmış.. Kaplıcalı olup SPA merkezi şeklinde olanlar veya sadece otel hizmeti verenler var. Şubat ayında şehrin ortasından geçen Tepla Nehri‘nden çıkan buharı görünce şaşırıp kalıyoruz. O kadar sıcak ki ördekler içinde dans ediyor. 🙂  Nehrin sağ ve solunda bulunan yapılar rengarenk..

Karlovy Vary ne yapılır ne alınır

Karlovy Vary Ne Alınır?

Karlovy Vary‘e has bu renkli yapıların 100 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Bu renklilik şehre apayrı bir güzellik katmış.. Yol boyunca en az 15 tane kaplıca suyu sizi karşılıyor olacak. Bu sebeple de girişte bulunan hediyelik eşya dükkanlarından herkesin elinde göreceğiniz ibrik bardaklardan almayı sakın unutmayın! 🙂

Karlovy Vary hediyelik ne alınırPorselen İbrikler

Bohemya Porselenleri

Kaplıcadan su içmenin de bir şekli var, sakın plastik şişeyle almayın. 🙂 Şaka bir yana bu ibrik bardaklar çok meşhur, zaten herkesin elinde görünce istemsiz bir şekilde benim de olsun diyeceksiniz. Bohemya porselenleriyle meşhur olduğundan porselen almanızı ayrıca tavsiye ederim. Çok şık modeller mevcut. Tercihimi kaplıca isimlerinin ve su sıcaklıklarının yazılı olduğu modelden yana yapıyorum. Bilgi yüklü bir ibrik seçimi.. 🙂  Pipetli tasarlanan bu ibriklerle her noktadan su içmeniz ve yavaş yavaş yürümeniz mümkün.. Şifa bulmak isteniyorsa, bu şekilde içilmesi öneriliyor.

Karlovy Vary gezi yazıları notları

Yol boyu yürürken kaplıca kaynaklarını da göreceksiniz. Her kaplıcada durup isim ve sıcaklık bilgilerine bakmanızı, şifalı sulardan da içmenizi tavsiye derim. Her ne kadar suyun tadını hiç beğenmesem de şifa niyetine içtim. 🙂 Çok tuzlu ve ağır geldi bana.. Yol boyu kaplıca kaynaklarında duruyor, fotoğraflar alıyoruz. Yürüyüş yolu üzerinde ana kaynağın bulunduğu ve kaynar suyun dışarıya çıktığı bir termal kaynak kolonadı görüyoruz.

Karlovy Vary alışveriş yerleri gurme yemek mekanları

Karlovy seyahat gezi rehberi

Atatürk’ün Kaldığı Otel

Asıl hedefimiz Karlovy Vary‘i bizim için önemli kılan bir sebep aslında.. 1918 yılında Mustafa Kemal Atatürk‘ün buraya gelip yaklaşık 1 ay kadar kalmış olması.. Karlovy Vary Atatürk’ün kaldığı oteli merak ederek yolumuza devam ediyoruz. Otelin Karlovy Vary‘nin en sonunda olduğunu belirtmek isterim. Nerede bu otel diye panik olmayın. 🙂  Ve hemen ilerisinde de zamanının en ünlü otellerinden Imperial Otel bulunmakta.. Atatürk‘ün kalmış olduğu Carlsbad Otel zamanında tedavi amacıyla buraya gelen birçok ünlü ismi misafir etmiş.. Tolstoy, Sigmung Freud ve Beetthoven bu isimlerden bazıları.. Otelin girişinde duvarda temsili olarak Mustafa Kemal ismini görmek bizi oldukça duygulandırdı.

Karlovy Vary Atatürk kaldığı Carlsbad otel

Otel görevlisi Türk olduğumuzu anladığında bize fotoğraf çekmeyi teklif etti. Ayrıca otele girip gezebileceğimizi de söyledi. Otel resepsiyonunun yanında bulunan kat yazılarında Atatürk Lounge yazısını görünce sevindik fakat gezip görülecek bir oda veya mekan olmadığını öğrenince de oldukça üzüldük. Atatürk 1918 yılında tedavi amacıyla Karlovy Vary‘de bulunmuş.. Burada kısa süreli de olsa Fransızca ve Almanca dersleri de almış.. Kaldığı 1 ay boyunca tutmuş olduğu bir de günlüğü var. Günlük yazılarının öncelikle yayınlanmasını istememiş fakat daha sonra Afet İnan‘ın iknası ile üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak ona teslim etmiş ve yayınlanması için de izin vermiş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Karlsbad Hatıraları” isimli bu kitapta 1 aylık zaman diliminde kaleme almış olduğu günlükler de yer almaktadır. Kitap bilinene göre 2 gün sadece Fransızca olarak kaleme alınmış günlüklerden oluşuyor. Atatürk‘ün isteği üzerine de kendi fikirlerinden çok tarihe ışık tutacak nitelikteki kitap alıntıları ve tahlillerin yayını yapılmış..

Ve Carlsbad Otelin ihtişamlı görüntüsünü geride bırakıp geriye doğru yola koyuluyoruz.

Karlovy Vary Yeme İçme: Karlovy Vary’de Nerede Ne Yenir? 

Karlovy Vary’de ne yenir sorusunun cevabına yani nihayet asıl konumuza geldik. 🙂 Karlovy Vary özellikle kış sezonun da oldukça sessiz.. Yaz sezonunda cıvıl cıvıl olduğunu tahmin ediyoruz. Açıkçası üzülerek belirtmek isterim ki Karlovy Vary’de yeme içme konusunda çok fazla alternatifiniz yok. Venezzia Pizzeria‘da hafta sonu olması sebebiyle sadece pizza üretimi olduğunu öğreniyoruz, halimizden de memnunuz. Yumurtalı Ispanaklı pizza ve 4 peynirli pizza siparişimizi verip beklemedeyiz. Bayılmasak bile beğendik, en azından karnımızı doyurduk ve enerjimiz yerine geldi. O gün tüm turistlerin akın akın buraya yemek yemeye geldiğine de şahit olduk. 🙂 Dediğimiz gibi yemek ve kahve molası vermek için kısıtlı bir alan var. Garson oldukça ilgili ve güler yüzlü.. Fiyatlar aşağı yukarı İstanbul standartlarında.. Orta boy diye sunulan pizza 135 Czk, bira 65 Czk, 35 Czk kadar da servis ücreti alıyorlar. Pizza yemek isteyenler alternatif olarak Ristorante-Pizzeria Palermo‘yu da deneyebilirler.

Karlovy Vary ne yenir nerede yenir yeme içme

Karlovy Vary’de yemek nerede yenir?

Karlovy Vary’de yemek nerede yenir diye merak edenlerde vardır mutlaka.. 1. sınıf lokantada şık bir ambiyansta güzel yemekler yemek isteyenler için tavsiyelerim Hotel Promenada Restaurant, küçük bir Fransız restoranı olan Le Marche, yöresel Çek yemekleri yemek isteyenler için Restaurant Embassy ve İtalyan mutfağı sunan Grand Restaurant Pupp olur.

Karlovy Vary’de kahvaltı nerede yapılır?

Karlovy Vary’de kahvaltı nerede yapılır sorusuna cevap arayanları da unutmadık. Karlovy Vary Kahvaltı yapmak isteyenler için muhteşem kekleri ve kahveleri ile Freedom Café veya nefis pastaları ile Cafe Pupp‘ı tavsiye ederiz. Eğer serpme köy kahvaltısı önerisi beklediyseniz çok yanlış gelmişsiniz. 🙂

Karlovy Vary’de ucuz yemek nerede yenir?

Karlovy Vary’de ucuz yemek nerede yenir derseniz Restaurace Sklipek, Restaurace U KrizovnikuPasta Centrale veya Bistro Slunicko‘ya gidilebilir.

Karlovy Vary yemek nerede yenir

Kağıt Helva Nerede Yenir?

Fakat Karlovy Vary‘nin asıl lezzeti Kağıt Helva.. Şehre gelip buraya has kağıt helvadan yemeden asla dönmeyin. Aslında kağıt helva satılan pek çok nokta var. Fakat biz öyle bir yer keşfediyoruz ki hem üretimi izleyebiliyor, hemde dükkana yayılmış buram buram kağıt helva kokusunu içinize çekebiliyorsunuz. Hemen şehre girişte, yukarı çıkan sokakta biraz yukarıya yürüdüğünüzde sağda kalıyor. Dükkanı biri üretimi yaparken diğeri satış ile ilgilenen 2 bayan işletiyor. 10 Czk karşılığında bir adet kağıt helva minik peçetesi ile satılıyor. Peçeteye hayran kaldım, ne tasarruf.. 🙂 Kağıt helvanın pek çok çeşidi bulunuyor. Önce 1’er adet çikolatalı kağıt helva alıp ayrılıyoruz fakat tekrar geri dönmemiz an meselesi.. Bu nefis kağıt helvadan hem elimize hem de paketli olarak alıp buradan ayrılıyoruz.

Karlovy Vary ne alınır kağıt helvaKağıt Helva Çeşitleri

Karlovy Vary ne yapılır

Şehrin tamamında sigara içmek yasak!

Şirin mi şirin Karlovy Vary‘de sigara içmek tüm kentte yasak. 🙂 En çok bunu seviyorum. Tam anlamıyla dumansız bir hava sahası.. Karlovy Vary‘i tepeden görmek isteyenler için Diana Tepesi‘nden panoramik bir gözlem tavsiye edilir. Doğa harikası şehir için belki daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bizim seyahatimiz kısa olması sebebiyle yol ile birlikte geçen sadece 1 gün ayırabildik. Bu sebeple doğanın içinde çok yoğun zaman geçirme fırsatımız olmadı. Bizimki biraz daha hızlandırılmış bir Karlovy Vary gezisi oldu. Ama kış sezonun için bu zaman dilimi de yeterli. Zamanı etkili kullanırsanız görmeniz gerekenleri görebilir ve yapılması gerekenleri de rahatlıkla yapabilirsiniz. Zamanınızı iyi değerlendirin. Eğer kaplıcalarda vakit geçirmek istiyorsanız zaten en az 1 gece konaklamanız gerekecek.

Karlovy Vary gezi yazıları notları blog

Karlovy Vary günümüz burada sona eriyor. Dönüş treni için yola koyuluyoruz. Tam vaktinde trenimiz geliyor ve Prag‘a dönüyoruz.
Batı Bohemya‘nın incisi bu şehre mutlaka gidin, bir ibrik alıp yol boyu kaynak sularının tadına bakın, bol bol fotoğraf çekin. Kağıt helva yiyin ve Carlsbad Oteli mutlaka ziyaret edin! Tepla Nehri kenarında yürüyerek keşifler yapın. Bu küçük Çek şehrini adım adım yaşayın.

Sevgiler..


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın